Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
лекц №4.метали і сплави.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
14.08.2019
Размер:
138.6 Кб
Скачать

Прізвище автора:ПукасМ.М.

Розглянуто і затверджено

на засіданні циклової комісії

загальноосвітніх дисциплін

Протокол № від

Голова циклової комісії

О.З.Тарасова

УКООПСПІЛКА

Коледж економіки і права

Вінницького кооперативного інституту

Заняття №

Лекція №

З дисципліни Хімія

Групи: 1 курсу

Тема заняття: Метали і сплави в сучасній техніці. Охорона довкілля..

Мета: систематизувати знання про метали та їх сполуки, поширенням металів у природі,дати уявлення про загальні способи добування металів і їх сплавів, чугун,сталь.

розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, уміння аргументувати свою відповідь;виховувати свідоме ставлення до навчання, виховувати відповідальність за виконану роботу.

Вид заняття: Лекція.

Метод проведення: лекція з елементами бесіди,випереджувальне завдання

Кваліфікаційні вимоги:

Студенти повинні знати: що таке металургія,пірометалургія.гідрометалургія,металотермія,алюмотермія,чавун,сталь,доменне виробництво чавуну,розвиток металургії в Україні.

Студенти повинні уміти: складати окисно-відновні реакції процесів виробництва чавуну,визначати окисник і відновник.

Міждисциплінарні зв’язки: фізика, біологія,екологія.

Методичне забезпечення: роздатковий матеріал

Література:

1.П.П.Попель, Л.С.Крикля Хімія 10 клас.

2. О.Г.Ярошенко Хімія 10 клас.

3. Хомченко Г.П. Хімія для підготовчих відділень: підручник.

4. Н.В.Романова Загальна та неорганічна хімія

5.2400 задач з хімії для школярів та вступників до вузів.

6.С.П.Кукса 600 задач з хімії.

7.Д.Д.Луцевич ,О.В.Березан Конспект-довідник з хімії

8.І.М.Курмакова Тести з хімії 8-11 клас

Хід заняття:

І. Організаційна частина:

-Перевірка присутніх

-Перевірка готовності студентів до заняття

-Перевірка санітарного стану аудиторії

ІІ. Актуалізація опорних знань студентів

Перевірка домашнього завдання(індивідуальні картки «Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп «)

Питання для актуалізації

Які метали у природі зустрічаються у вигляді сполук?

Що таке руда?Які руди ви знаєте?На які класи їх можна поділити?

Яка галузь займається добуванням металів?

Які ви знаєте способи виробництва металів?

З допомогою яких реагентів метали можна виділити з їх сполук?

ІІІ Мотивація навчальної діяльності студентів:

Ми вивчили з вами метали. Розглянули загальні схеми добування металів. Але нас оточує величезна кількість речей виготовлених з металів. Щоб добути таку кількість металів потрібні певні налагоджені технології,в лабораторних умовах багато металів не добудеш,крім того вони знаходяться у більшості випадків у складі руд. Мета нашого занятя- вивчити методи добування металів, а також їх застосування в сучасній техніці.

ІV. Повідомлення теми, плану і мети заняття.

Тема: Метали і сплави в сучасній техніці. Охорона довкілля.

План:1.Металічні руди.

2.Загальні способи добування металів.

3.Метали і сплави в сучасній техніці.

4.Застосування заліза,алюмінію та їх сплавів.

5.Розвиток металургійних виробництв в Україні.

6.Охорона навколишнього середовища під час виробництва і використання металів.

V. Вивчення і засвоєння нового матеріалу

План:1.Металічні руди.

Де метали зустрічаються у природі?

Які руди вам відомі?

2.Загальні способи добування металів.

Запропонуйте якийсь спосіб добування металів.

Що таке металургія?

Які види металургії вам відомі?

Чим можна відновити метали з їх сполук?

3.Метали і сплави в сучасній техніці.

Які метали і сплави застосовуються в сучасній техніці.

Розгляньте додаток 1 і скажіть чи можливо обійтись без багатьох сплавів?

4.Застосування заліза,алюмінію та їх сплавів.

Де застосовують залізо ,алюміній та їх сплави?

5.Розвиток металургійних виробництв в Україні.

-виперджувальне завдання

6.Охорона навколишнього середовища під час виробництва і використання металів.

-випереджувальне завдання

VI. Узагальнення і систематизація знань(опитування)

Що собою являє доменне виробництво чавуну?

Чим чавун відрізняється від сталі?

Які способи виробництва металів ви знаєте?

VII. Підведення підсумків заняття:

- оцінювання студентів

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання:

1)Конспект.

2)П.П.Попель, л.С.Крикля Хімія 10 клас § .

або О.Г.Ярошенко хімія 10 клас §

3)завдання практичного харатеру

Метали і сплави в сучасній техніці. Охорона довкілля.

1.Металічні руди.

2.Загальні способи добування металів.

3.Метали і сплави в сучасній техніці.

4.Застосування заліза,алюмінію та їх сплавів.

5.Розвиток металургійних виробництв в Україні.

6.Охорона навколишнього середовища під час виробництва і використання металів.

Металічні руди

Більшість металів трапляється в природі переважно у вигляді сполук. Такі природні сполуки називають мінералами. Наприклад, Ферум міститься в мінералах:

У вільному стані в земній корі є лише малоактивні метали: золото Au, платина Pt і платинові метали – осмій Os, іридій Ir, рутеній Ru, родій Rh, паладій Pd, іноді срібло Ag, ртуть Hg і мідь Cu.

Природні мінеральні утворення, з яких технологічно можливо й економічно доцільно добувати метали, називають рудами

До складу руди, крім корисних мінералів, увіходить ще пуста порода.

Залежно від того, які сполуки металів містяться в руді, розрізняють:

оксидні руди – Fe3O4, Al2O3

сульфідні руди – FeS2, MoS2

хлоридні руди – NaCl, MgCl2

карбонатні руди – CaCO3, FeCO3

1

Металічні руди – основна сировина металургії, галузі промисловості, що виробляє метали.

Україна має великі залізорудні басейни – Криворізький і Керченський. Відкрито нові родовища залізної руди в Полтавській і Запорізькій областях. Є в Україні й родовища кольорових металів, зокрема алюмінію, магнію, титану, цинку, ртуті, золота тощо.

Поняття про металургію. Люди здавна використовували мета­ли, щоправда, тривалий час обмежено. Навіть М. В. Ломоносов за­значав лише 7 металів: золото, срібло, мідь, олово, свинець, залізо, ртуть. Нині ж добувають майже 70 металів, а на їх основі виготов­ляють понад 5000 сплавів. Це зумовлено потребами господарсько­го комплексу в цінних для машино- і літакобудування металах і сплавах, що стало можливим завдяки досягненням сучасної мета­лургії.

Металургія — наука, що розробляє теорію металургійних процесів, способи добування металів і виготовлення сплавів.

Цю саму назву має промислова галузь, що здійснює виробниц­тво металів. Вона поділяється на чорну металургію (виробництво заліза та його сплавів) і кольорову металургію (виробництво решти металів і їх сплавів).

Сплави — тверді суміші, утворені сплавленням кількох металів, а також металів із деякими неметалами.

Під час змішування розплавлених металів відбувається розчинення одного металу в іншому, або утворення їх хімічних сполук.

Сучасна металургія найбільше виробляє сплавів заліза, алюмі­нію, міді.

Загальні способи добування металів. Ви вже знаєте, що мета­лічні елементи в природі перебувають здебільшого не у вільному стані, а в сполуках.

Здебільшого вміст металів у рудах (окрім залізних) невисокий. Обробка руди, внаслідок якої збільшується вміст корисної сполуки металу, називається збагаченням руди. Добутий після збагачення продукт називають концентратом

Пірометалургія це відновлення металів з руд при високій температурі за участю сильних відновників, до яких належать кокс, карбон (II) оксид, або чадний газ, водень. Цим методом одержують найбільшу кількість металів, насамперед залізо.

Оксидні руди – коксом або карбон(ІІ) оксидом, рідше – воднем:

2

Сульфідні руди спочатку випалюють:

потім добутий оксид відновлюють коксом:

При переробці залізних руд на заводах чорної металургії добува­ють не чисте залізо, а його сплав з вуглецем (від 2 до 4 %) та незнач­ними домішками сірки, силіцію, фосфору й мангану. Назва цього сплаву — чавун. Він твердіший за залізо, проте крихкий, нековкий і розбивається під ударом. З нього виготовляють труби, деталі й масив­ні станини машин, махові колеса, каналізаційні люки тощо. Проте ос­новну масу чавуну переробляють на сталь. Сталь це також сплав на основі заліза, але зі значно меншим вмістом домішок: вуглецю — до 2 %, домішок сірки, силіцію, фосфору і мангану менше 0,1 %. Залеж­но від кількості вуглецю в сталі, а також спеціальних добавок виго­товляють різні марки сталі. На відміну від чавуну сталь має більшу ковкість і пластичність. Тому використання сталі значно ширше, аніж чавуну. Для одержання металів, чистих від домішок вуглецю, у піроме­талургії використовують водень.