Тема2: трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства
Задача 2.1
Розрахуйте, як змінилась структура зайнятих в економіці у звітному періоді, якщо усього зайнятих у цьому періоді в галузях економіки було 35,72 млн. осіб, у тому числі у сфері матеріального виробництва 20,47 млн.осіб, у сфері послуг 15,25 млн. осіб. Відповідно в базисному періоді було 19,85 млн. осіб.
Розв’язок
|
базис |
% |
Звітний |
% |
Мат. вироб |
20,47 |
57,3 |
19,85 |
55,4 |
Сфера послуг |
15,25 |
42,7 |
15,98 |
44,6 |
всього |
35,72 |
100 |
35,83 |
100 |
Задача 2.2
У звітному році чисельність зайнятого в економічній діяльності населення країни складала 19,9 млн. осіб, з яких 9,4 млн. зайняті на матеріальному виробництві, а всі інші – в обслуговування. На плануемий рік очікується збільшення чисельності зайнятих в економічній діяльності на 0,6 млн. і в той час, зменшення чисельності зайнятих в матеріальному виробництві на 0,3 млн. осіб.
Розв’язок
е= Е1 *100%
Е
е – рівень зайнятості у певній галузі в %
Е1- чисельність зайнятих в певній галузі
Е – загальна чисельність зайнятих
Задача 2.3
Населення міста налічує 496 тис осіб, з яких 72% знаходяться у віці 15-70 років. Підрахуйте рівень економічної активності населення міста і рівень безробіття, якщо зі 117,8 тис незайнятих осіб цієї вікової категорії обстеженням домогосподарств виявлено 29,3 тис. безробітних.
Розв’язок
1) знаходимо базу економічно активного населення (S)
S=496*0,72=357,12
2) Знаходимо чисельність економічно активного населення (LF)
LF = 357,12 тис -117,8 тис.+29,3тис.= =268,62 тис.осіб
3) Знаходимо рівень економічної активності
LF=268,62 *100% = 75,2%
357,12
4) Знаходимо рівень безробіття (U)
U= 29,3 *100%=10,9%
268,62
Тарифні коефіцієнти і графіки змінності
Задача1
виз-ти середній тарифний коефіцієнт, середній тарифний розряд, середню тарифну ставку робітників-почасовиків, зайнятих на роботах з нормальними умовами праці, якщо за 3 розрядом працюють – 19 осіб, за 5 – 15 осіб, за 6 – 10 осіб.
Кс=(1,23*8+1,54*15+1,78*10)/44працівн=1,46 (висновок – Кс між 4 і 5 розрядами)
Рс=4+(1,46-1,35)/(1,54-1,35)=4,58
Тс=Т1*Кс=1,82*1,46=2,657
Задача2
виз-ти відрядну розцінку за кожну операцію, виходячи з таких даних: перша операція обробка сировини тарифікується за 5 розрядом, годинна норма виробітку -110кг. Друга операція – обробка деталі, тарифікується за 6 розрядом, норма часу – 25хв.
Рвідр1=3,03/110=0,0275
Рвідр2=3,51*25/60=1,46
Задача3
виз-ти відрядні розцінки на деталі та відрядний заробіток токаря за місяць, якщо відомо, що протягом місяця він виконав такий обсяг робіт:
Деталь М-1: кі-сть виготовлених деталей – 1260шт, розряд роботи – 4, норма часу на деталь – 23,0 хв. Деталь М-2: кі-сть виго-х деталей – 630, розряд роботи-3, норма часу на деталь – 7,0хв.
М-1 4й розряд Тсгод=2,66
Рвідр=Тсгод*(Нчасу/60)=2,66*(23/60)=1,02грн
Заробіток по М-1=1260*1,02=1284,78грн
М-2 3й розряд Тсгод=2,42
Рвідр=2,42*(7/60)=0,282грн
Заробіток по М-2=630*0,282=177,87грн
Загал заробіток=1562,64грн
Задача4
робітник-почасовик 5 розряду відпрацював 174год, виконав нормове завдання, за що передбачена премія у розмірі 10%, зекономив матеріалів на суму 500грн (розмір премії 20% від вартості зекономлених матеріалів), протягом 3х змін заміняв хворого робітника 4 розряду (доплата в розмірі 50% тарифної ставки відповідного робітника). Виз-ти суму з/п робітника, розмір усіх доплат.
5 розряд Тс=2,80, Зп=3,03*174=527,22грн.
Допл=500*0,2+527,22*0,1+0,5*(2,46*8*3)=100+52,72+59,04=211,76
Зп+доп=738,98
Питома вага тарифу=527,22/738,98*100=71,3%
Задача5
виз-ти відрядну розцінку за кожну операцію, виходячи з таких даних: перша операція – обробка сировини тарифікується за 3 розрядом, годинна норма виробітку – 80кг, друга операція – обробка деталі тарифікується за 5 розрядом, норма часу – 20 хв.
Рвідр=2,42/80=0,03025грн
Рвідр2=3,03*22/60=1,01грн.
Задача6
розрахувати суму з/п і розмір доплат начальнику цеху, якщо коефіцієнт співвідношення його посадового окладу до мін з/п – 3,5; розмір премії за виконання виробничої програми по всіх показниках -18,2%, надбавки за проф майстерність – 9,3%. З/п мін. – 350грн.
З50*3,5=1225грн
1225*(0,182+0,093)=336,88грн
1225+336,88=1561,88грн
Задача7
виз-ти середній тарифний коефіцієнт, середній тарифний розряд, середньогодинну тарифну ставку групи робітників-почасовиків, зайнятих на роботах з нормальними умовами праці, якщо за 3 розрядом працюють – 16осіб, за 5 – 14 осіб, за 6-12 осіб.
Кс=(1,23*16+1,54*14+1,78*12)/58працівн=1,49 (висновок Кс між 4 і 5 розрядом)
Рс=4+(1,49-1,35)/(1,54-1,35)=4,737
Тс=Т1*Лс=1,82*1,49=2,71
Задача8
виз-ти місячний заробіток робітника, зайнятого на роботах з нормальними умовами праці за відрядно-преміальною системою оплати праці. Технічно-обгрунтована норма штучного часу на деталь – 6хв, норма виробітку деталей за год – 9шт., розряд роботи -3, місячна норма роботи за графіком – 176год, фактичний місячний виробіток деталей – 1760шт., розмір премії за виконання місячного завдання до прямого відрядного заробітку -11%, розмір премії за кожний процент перевиконання до прямого відрядного заробітку – 1,5%.
Загал. Заробіток=Звідр+(Звідр*(П1+П2*Ппл))/100
Звідр-заробіток за відрядною оцінкою=Обсяг виробітку*Рвідр
Рвідр=2,42*6/60=0,242 Тс(3й розряд)=2,42грн
План випуску=176*9=1584
% виконання=1760/1584=1,11(перевиконання на 11%)
Звідр=1760*0,242=425,92грн
Ззаг=425,92+(425,92*(11+1,5*11))/100=425,92+117,13=543,05грн
Задача9
робітник 6 розряду протягом місяця виготовив: а) 375 деталей А, на кожну з яких була установлена норма часу 18хв за 6 розрядом (нормальні умови); б) 350 деталей В, на кожну з яких була установлена норма часу 25хв. За 6 розрядом (важкі умови праці, доплати до 13% до тарифної ставки). Виз-ти місячний заробіток робітника.
РвідрА=3,51*18/60=1,053грн
ЗарА=1,053грн*375=394,88
РвірВ=3,51*25/60*1,13=1,65грн
ЗаррВ=1,65грн*350=578,42грн
Заг. заробіток=973,30грн
Задача10
робітник-почасовик 4 розряду відпрацював 176 год, виконав нормоване завдання, за що передбачена премія у розмірі 10%, зекономив матеріалів на суму 450 грн (розмір премії 25% від вартості зекономлених матеріалів), протоягом 3х змін заміняв хворого робітника 5 розряду (доплата в розмірі 50% тарифної ставки відповідного робітника). Виз-ти суму з/п робітника, розмір усіх доплат.
4 розряд Тс= 2,46
Зп=2,46*176=432,96грн
Допл=432,96*0,1+450*0,25+0,5*(2,8*8*3)=43,30+112,5+33,6=189,4
Зп+доп=622,36
Питома вага тарифу=432,96/622,36*100=69,57%
Задача11
виз-ти середню тарифну ставку робіт за нормальних умов, якщо ідомо, що загальна трудомісткість робіт становить 43тис. н/год. У тому числі 3 розряду 19 тис. н/год, 4 розряду – 6 тис. н/год, 5 рощряду- 11 тис. н/год, 6 розряду – 7 тис. н/год.
Тс=∑Т*Тр/∑Тр
∑Т- загальна сума тарифних ставок всіх робітників
∑Тр – загальна трудомісткість
Тс=19000*2,42+2,66*6000+3,03*11000+3,51*7000=(45,98+15,96+33,33+24,57)/43=2,787 грн
Задача12
розрахувати суму з/п і розмір доплат начальнику цеху, ячкщо коефіцієнт співвідношення його посадового окладу до мін з/п – 4,5; розмір премії за виконання виробничої програми по всіх показниках – 16%, надбавки за професійну майстерність – 9,4%
350*4,5=1575+1575*(0,16+0,094)=1975,05 грн
Задача13
виз-ти відрядні розцінки на деталі на відрядний заробіток токаря за місяць, якщо відомо, що протягом місяця він виконав такий обсяг робіт: 330 деталей В-1, розряд роботи – 2, норма часу на деталь -5 хв; 160 деталей В-2, розряд роботи 4, норма часу на деталь-23,0; 210 деталей В-3, розряд роботи -3, норма часу на деталь – 9,0хв.
В-1 2й розряд Тсгод=2,13
Рвідр=Тсгод*(Нчасу/60)=2,13*(5/60)=0,178грн
Заробіток В-1 58,58грн.
В-2 4й розряд Тсгод=2,66
Рвідр=2,66*(23/60)=1,02
Заробіток В-2 = 163,15 грн.
В-3 3й розряд Тсгод=2,42
Рвідр=2,42*(9/60)=0,36
Заробіток В-3=76,23грн
Загал заробіток=297,96 грн.
Задача14
робітник 5 розряду протягом місяця виготовив: а) 300 деталей А, на кожну з яких установлена норма часу 20хв за 5 розрядом (нормальні умови); б) 200 деталей В, на кожну з яких була встановлена норма часу 30хв, за 5 розрядом (важкі умови праці,Ю доплати 9% до тарифної ставки). Виз-ти місячний заробіток робітника.
РвідрА=3,03*20/60=1,01 грн
ЗарА=1,01*300=303грн
РвідрВ=3,03*30/60*1,515=1,65грн
ЗарВ=330грн
Заг. Заробіток=633грн
Задача15
на під-ві здійснена перетарифікація робітників-почасовиків. Середній розряд до перетафікації дорівнював 4,5, а після перетафікації – 3,5. розрахувати, яку потрібно відновити тарифну ставку робітників 1го розряду, аби середня з/п залишилася без змін.
Т1(х)=Т1*Кс(4,5)/Кс(3,5)
Кс(4,5)=1,445
Кс(3,5)=1,29
Т1(х)=1,12*Т1
Задача16
протягом року номінальна з/п підвищилась на 10%. Ставка прибуткового податку на знизилась на 7%, а зростання цін на споживчі товари становило 9,8%. Виз-ти індекс зростання реальної з/п.
Визначаємо Індекс зростання номінальної з/п: (100+10)/10=1,1%.
Визначаємо зростання реальної ї/п за рахунок зниження прибуткового податку: 1,1/(100-0,07)=1,1/0,93=1,183
Визначаємо зниження реальної заробітної плати за рахунок зростання цін на товари: 1,183/1,098=1,077
Задача17
слюсар-наладчик обслуговує 2 штампувальних преси із денною тарифною ставкою 28грн. Перший прес мав завдання на 176 годин роботи відштампувати 1200 штук виробів, а зробив 1500 штук. Другий прес за цей же період зробив 3600 штук виробів при завданні 3000 штук. Тривалість зміни – 8 годин. Підрахуйте 2ма варіантами непрямий відрядний заробіток слюсаря-наладчика за відпрацьований час.
1й варіант.
Розрахунок здійснюється через непряму відрядну розцінку (Рв неп)
Рв неп+ Тден неп/(Н*Впл)
Зв неп=Рв неп*Вф
Розраховуємо кі-сть робочих днів=176/8=22дні
Розраховуємо розцінку по кожному пресу: Р1 в неп=(28*22)/(2*1200)=0,257грн
Р2в неп=(28*22)/(2*3000)=0,1027грн
Розраховуємо непрямий відрядний заробіток на відпрацьований час слюсаря-наладчика:
З1в неп=0,257*1500=385,5грн
З2в неп=0,1027*3600=369,72грн
Зв неп=385,5+369,72=755,22грн
2й варіант
розрахунок здійснюється через середній коефіцієнт виконання норм (К н с)
Зв неп=Тден неп* Кн с
К1н=1500/1200=1,25
К2н=3600/3000=1,2
К нс=(1,25+1,2)/2=1,225
Зв неп=1,225*28*22=754,6грн – різниця 0,62 грн за рахунок округлень при розрахунку розцінок
Задача18
. на під-ві працює 50 робітників. Їх питома вага в загал чисельності ПВП 80%. На обробку деталі витрачали 8хв, а після запровадження організаційно-технічних заходів трудомісткість склала 6хв. Річний обсяг продукції – 400 тис .деталей на рік, фонд робочого часу складає 1700 год. Відсоток виконання норм складає 120%. Зниження трудомісткості відбулося с 1 липня поточного року. Виз-ти економію робочої сили і зростання продуктивності праці в розрахунку на чисельність робітників і на всю чисельність ПВП.
Економія чисельності (Еч)=((Тбаз-Тзв)*Q)/(Ф*К), де Ф-фонд робочого часу К-коеф виконання норм
Еч=((8-6)*400000)/(1700*1,2*60) *0,5=3 працівника
Зростання продуктивності праці в розрахунку на чисельність робітників: (3(50-3))*100=6,38% в розрахунку на ПВП: 6,38%*0,80=5,4%
ПВП=50/80*100=63 працівника
Задача19
виз-ти яке з двох металургійних під-в у звітному році спрацювало більш продуктивно? Дано:
Під-во |
Базисний рік |
Звітний рік |
||
|
Обсяг ви-ва тис грн |
Чисельність ПВП осіб |
Обсяг ви-ва тис грн |
Чисельність ПВП осіб |
1 |
260000 |
3450 |
295000 |
3470 |
2 |
520000 |
4720 |
601000 |
4880 |
Продуктивніше спрацювало те під-во, на якому питома вага приросту продукції за рахунок продуктивності праці (%∆Qпп) була вищою.
Qпп=100 – ((%∆Ч/%∆Q)*100)
Знаходимо відсоток приросту чисельності (%∆Ч):
%∆Ч1=((3470-3450)/3450)*100=0,6%
%∆Ч2=((4880-4720)/4720)*100=3,4%
Знаходимо відсоток приросту продукції (%∆Qпп):
%∆Q1=((295000-260000)/260000)*100=13,5%
%∆Q2=((6010000-520000)/520000)*100=15,6%
Знаходимо питому вагу продукції, отриману за рахунок приросту продуктивності праці:
Qпп1=100- (0,6/13,5)*100=95,6%
Qпп2=100- 93,4/15,6)*100=78,2
Продуктивніше спрацювало перше підприємство
Задача20
бригада у складі 20 робітників виконала роботу по збірці устаткування. Розподіл робітників і робіт по тарифних розрядах у таблиці.
Розряди |
коефіцієнти |
Чис робітників |
Обсяг год тис н/г |
1 |
1 |
- |
- |
2 |
1,13 |
- |
8 |
3 |
1,29 |
6 |
12 |
4 |
1,48 |
- |
10 |
5 |
1,71 |
6 |
- |
6 |
2 |
8 |
- |
Підрахуйте середню годину тарифну ставку робітників та виконаних ними робіт і зробіть висновки на основі розрахунків чи ефективно використовується робоча сила і фонд з/п в даному випадку.
Підрахуємо середній тарифний коефіцієнт бригади робітників і робіт.
Кс=(∑К*Чр)/Чр
Кс(робітників)=(1,29*6+1,71*6+2*8)/(6+6+8)=1,7
Кс(робіт)=(1,13*8+1,29*12+1,48*10)/(8+12+10)=1,31
Підрахуємо середню тарифну ставку робітників і робіт із розрахунку Тгод1розряду=2,07грн.
Тсробітників=1,7*2,07=3,52грн
Тсробіт=1,31*2,07=2,71грн
Оск-ки робітникам, незалежно від розряду робіт, слід сплатити відповідно до їх тарифної ставки перевитрати фонду оплати праці за дану роботу складуть: за год =(3,51-2,71)=81коп.*20=16,2грн.
За зміну=16,2*7=113,4грн.
За місяць(154год)=16,2*113,4=1837,08грн
Робоча сила і фонд з/п використовується незадовільно через помилки у плануванні робіт