5. Тепловий розрахунок реактора
Прихід тепла:
З сирою сумішшю при 0,4
10634,84 1,63 0,4=6933,9 кДж
де 10634,84- маса сирої суміші, кг
1,63- теплоємкість сирої суміші, кДж/кг К
З технічним киснем при t=22
5339 ккал= 22356 кДж
Де 768,95 – загальний об’єм технічного кисню ( та -тепло реакції
= =415187 ккал= 1738389 кДж
Де 4176,63 – маса ,що вступило у реакцію, кг
18291- теплота реакції, ккал/кмоль К
92 – молярна маса
Загальний прихід складає:
= 6933,9+22356+1738389=1767679 кДж
Витрата тепла:
На випаровування
=30,2 =237 ккал= 993 кДж
Де - тепло виділення з розчину, ккал/кг
30,2 – маса , кг
З вітдувочними газами:
Де 249,07 ,11,55 та 11,55 – об’єм та відповідно,
7,3 – теплоємкість вітдувочних газів, ккал/кмоль К
74 – температура вітдувочних газів,
З нітролеумом
Де 0,444 та 0,477 – теплоємності розчину відповідно, ккал/(кг
74 – температура нітролеуму,
Загальна витрата тепла(без затрат)
=993+27482+1635832=1664307 кДж
Втрати в навколишнє середовище визначаємо по різниці:
- =1767679 – 1664307=103372 кДж
Результати теплового розрахунку заносимо в таблицю теплового
Балансу
Таблиця 2. Тепловий баланс процесу отримання концентрованої азотної кислоти з розрахунку на годинну продуктивність
Прихід |
Витрати |
||||
Статті приходу |
Теплота, кДж |
Частка
|
Статті витрати |
Теплота, кДж |
Частка
|
1.З сирою сумішшю
2.З технічним киснем
3.Тепло реакції |
6933,9
22356
1738389 |
0,39
1,265
98,34 |
1.на випарювання
2.З вітдувочними газами
3. З нітролеумом
4. Встрати тепла |
993
27482
1635832
103372 |
0,056
1,55
92,54
5,85 |
Всього |
1767678,9 |
100 |
|
1767679 |
100 |
6. Вибір типа реактора і розрахунок його конструктивних розмірів
Для розрахунків приймаємо автоклав безперервної дії тарілчастого типу з сітчастими тарілками
Швидкість реакції визначаємо по рівнянню:
=
Чи в інтегральний формі:
= [ln – ],
а- початкова концентрація в розчині, г моль/л;
b- Початкова концентрація в розчині, г моль/л;
а- ступінь перетворення в , долі одиниці;
k- константа швидкості реакції
Константу швидкості реакції можна визначити по графіку ([4],рис 64)
При р=50мм атм, t=74 , k= 0.0090
Кількість молей в початковій суміші складає:
= 7432,62 161579 моль
=898 1000/18=49889 моль
При щільності розчину 1,5 кг/л загальна кількість розчину:
10634,89 / 1,5=7089,93 л
Тоді:
2а=161579 / 7089,93 = 22,79 моль/л
а = 11,39 моль/л
b= 49889 / 7089,93=7,04 моль/л
a= (898 – 81,2)/898 =0,911
Приймаємо
При заданих умовах для отримання концентрованої азотної кислоти необхідно 12 тарілок.
Приймаємо внутрішній діаметр автоклава 0,94м;
Діаметр барботажного ковпачка (всього 3 ковпачка) – 0,22м
Діаметр концентричної труби для подачі кисню та отримання продукції -0,14м.
Отримаємо:
Вільне печіння шару рідина на тарілці
- 3 =0565
Визначаємо, що середня кількість рідини, що проходить через автоклав за 1 хвилину
V=
Якщо вважати, що реакція закінчується у протязі 7 хвилин, кількість розчину, що перебуває в автоклаві, повинне складати:
0,183
При 12 тарілках в автоклаві висота шару рідини на кожній тарілці буде
1,281/(12
Приймаємо 0,12 м
Переливні стакани ставимо такої ж висоти. Висота робочої частини автоклава складає 8,5 м