Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
урок ібсен.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
15.07.2019
Размер:
143.87 Кб
Скачать

Тема уроку. Г.Ібсен – видатний норвезький письменник-

модерніст..

Мета уроку. Формувати уявлення учнів про еволюцію автора

та його персонажів.

Виховна Допомагати учням формувати високі моральні

мета. якості, ідеали. Виховання активної життєвої позиції.

Обладнання. Портрет письменника, ілюстрації до творів, плакати,

тексти творів письменника, опорні конспекти,

блок-схеми, художній фільм “Ляльковий дім”,

звукозапис творів Гріга.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Сповіщення теми, мети уроку.

Іі.Мотивація навчальної діяльності.

1.Схарактеризуйте напрям модернізм.

2.Основні ознаки модернізму.

ІІІ. План лекції.

1.Відомості про Норвегію.

2.Уривки з фільму про Норвегію.

3.Слайди про Ібсена.

4.Музика Гріга.

5.Біографія митця.

Стислі відомості про життя і творчість г.Ібсена.

Генрік Ібсен-відомий норвезький драматург, творець "нової" соціально-психологічної драми.

Народився 1828 року в приморському містечку Шиєне у сім'ї торговця-кораблевласника. У 1836 році батько Ібсена збанкрутів, через це різко змінилося ставлення оточуючих до сім'ї.

У школі, де навчався Генрік, відзначали талант і здібності учня в літературі, малярстві. Але матеріальні нестатки його родини зробили шлях до університету неможливим. З 15 років він заробляє на "шматок хліба", працює учнем аптекаря.

З 1841 року до 1850 - трудові одноманітні будні. В перервах - заняття літературою та мистецтвом: пише вірші, епіграми, малює карикатури на місцевих багатіїв та урядовців.

Молодий літератор мав бунтарський характер, на який збудливо вплинули події революції 1848 року. У передмові до драми "Катиліна" Ібсен писав: "Під шум міжнародних потрясінь я, із свого боку, воював з маленьким суспільством, до якого був прикутий волею обставин та житейських умов".

Саме тоді він написав свою першу драму "Катилна" (1848-1849) - про бунт сильної, самотньої особистості та її загибель.

Наступна п”єса – “Богатирська могила” про давніх вікінгів

Шлях Ібсена-драматурга розпочався. Змінюється і його життя. Він поступає на приватні курси підготовки до університету, водночас працюючи у пресі. В цей період свого життя він приєднується до норвезького робітничого руху, викладає у недільній школі, бере участь у студентських демонстраціях.

У 1851 році 23-річний драматург отримав запрошення відомого музиканта Оле Бюлля очолити у Берліні Національний театр, стати його режисером і драматургом. Він дає згоду і працює в театрі 5 років.

У 1857 році знову повертається до Христианїї, продовжує серйозно займатися драматургією.

(Учням пропонується ОСС-план, в якій виділені основні етапи, назви та проблеми Ібсенових драм).

(ОСС-план № 1 "Творчий шлях").

Шлях Ібсена-драматурга розпочався. Змінюється і його життя. Він поступає на приватні курси підготовки до університету, водночас працюючи у пресі. В цей період свого життя він приєднується до норвезького робітничого руху, викладає у недільній школі, бере участь у студентських демонстраціях.

У 1851 році 23-річний драматург отримав запрошення відомого музиканта Оле Бюлля очолити у Берліні Національний театр, стати його режисером і драматургом. Він дає згоду і працює в театрі 5 років.

У 1857 році знову повертається до Христианії, продовжує серйозно займатися драматургією.

(Учням пропонується ОСС-план, в якій виділені основні етапи, назви та проблеми Ібсенових драм). (ОСС-план № 1 "Творчий шлях.)

I період (1848-1864) романтичний.

Головна тема - боротьба Норвегії за незалежність і уславлення її героїчного минулого.

У центрі творів - героїчні натури, крах сильної особистості, якщо вона обрала злочинний та егоїстичний шлях.

"Катиліна", "Богатирська могила" (1848-1849);

"Іванова ніч" (1853);

"Фру Інгер з Естрата" (1855);

"Боротьба за престол" (1863);

"Комедія кохання" (1862) та ін.

У 1864 році Ібсен полишив батьківщину і ЗО років провів за кордоном: в Італії, Германії. Для цього від'їзду були дві причини: перша - пов'язана з окупацією Данії у 1864 році пруським військом (Ібсен відгукнувся на ці події віршем "Брат у біді", в якому закликав Норвегію та Швецію допомогти Данії, звинувачуючи норвезьких політиків у байдужості та зраді); друга причина переслідування, які він зазнав у зв'язку з його "Комедією кохання", в якій дошкульно критикував норвезьке міщанство.

Повернувся він на батьківщину лише у 1891 році, вже будучи письменником зі світовим іменем.

II період (1865-1878) - реалістичний.

Його характеризує нещадне засудження буржуазної дійсності. "Бранд" (1865); "Пер Гюнт" (1866); "Союз молоді" (1869); "Кесар і галілеянин" (1873).

III період (1879-1896) створення "нової драми" (соціально-психологічної).

"Ляльковий дім" (1879);

"Привиди" (1881);

"Дика качка" (1893);

"Гедда Габлер" (1890) та ін.

Саме в цей момент доцільно ознайомити учнів (або нагадати їм), що означає -новаторство і у чому його суть).

Новаторство - відкриття нових шляхів у літературі, перебудова традицій, тобто відхід від старих традицій і створення нових. В основі новаторства - розвиток самого життя і певні обставини, коли сама дійсність стимулює митця до пошуків нових форм, бо старі вже на сприяють відображенню нового етапу в історії народу.

У 70-і роки Ібсен остаточно перейшов до створення соціальних драм із глибоким психологічним розкриттям характерів.

Вони були своєрідним віддзеркаленням глибокого розчарування Ібсена в буржуазній демократії, в буржуазній революції; ненависть до дворушництва буржуа.

Першим свідченням змін у світогляді Ібсена була поезія "Лист у віршах", адресована у 1875 році Георгу Брандесу.

Тема вірша сформульована у перших його рядках. Поет повинен дати відповідь на запитання: чому сучасне людство стало таким байдужим, не має сильних пристрастей і переживань, не ставить для себе певних цілей і покірно очікує, як складеться доля?

Ібсен відповідає на це запитання, використовуючи поширене порівняння.

Сучасне буржуазне суспільство в: зображує у вигляді прекрасно устаткованої величезного пароплаву, що вирушає в далеї путь.

Але поступово, попри все зовнішнє-благополуччя, пасажирів пароплав охоплюють неспокій, тривога, страх. Вони відчувають наближення чогось неясного знаходяться в полоні "страшного гніту". Все це наслідок чутки, що на кораблі, у його трюмі, заховали мерця.

"Мрець у трюмі" - блиску протиставлення, в якому міститься протиріччя між зовнішньою благополучною заспокоєністю, з одного боку, та внутрішнім неспокоєм, розладом, з іншого. Це свідченням жорстокості й приреченості епохи, де під спокійною, гладкою поверхнею ховається "жах, що не має кінця".

Саме тому у своїх п'єсах світу ділків дворушників, себелюбців, що натягнули на себе машкару альтруїстів, драматург протиставляє гурт благородних, "справжніх людей", що протестують проти існуючи порядків.

Літературознавці класифікують "нову драму "Ібсена, виділяючи в ній 4 проблеми.

(Пропонуємо учням ОСС № 1, у які виділено основну проблематику драматургії і назви творів).

Ібсен був одним з перших серед західноєвропейських письменників, хто зумів дати у своїх творах цілісне, глибоке відображення найважливіших рис доби.

В цьому секрет його неабиякої популярності, впливу на настрої інтелігенції багатьох країн Європи.

Під безпосереднім впливом Ібсена перебували і відомі драматурги: Б. Шоу, Г Гауптман та ін.

Помер Г. Ібсен у 1906 році.