Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kalendarne-planuvannya--ta-....doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
14.07.2019
Размер:
3.45 Mб
Скачать

II. Вивчення нового матеріалу

Прийоми додавання й віднімання чисел у межах 100 36 + 7 = (36 + 4) + 3 = 43

Пояснити способи обчислювання (№ 61).

Розв'язання кругових прикладів (№ 62)

Аналіз та розв'язання задачі № 64 Ягоди — 65 кг

Вода — ?, на 50 кг менше Цукру — ? на 5 кг більше

Самостійне розв'язання задачі № 63

Фронтальне вивчення змісту задачі.

Запис розв'язання у зошитах.

Перевірка

Як можна уявити собі структуру задачі?

Якою дією ми порівнюємо числа? Запишіть відповідний вираз за допомогою «віконечок» та математичних знаків.

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 67, 68.

УРОК 8

Тема. Перевірка віднімання додаванням. Знаходження значень ви- разів з буквеним компонентом

Мета: формувати вміння складати й розв'язувати задачі на дві дії, які містять знаходження невідомого зменшуваного; формувати вміння зна- ходити периметр трикутника.

Обладнання: картки для опитування, геометричний матеріал, пред- метні малюнки.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Робота біля дошки

I варіант

У двох пакетах 45 огірків. У першому пакеті — 20 огірків. Скільки огірків у II пакеті?

Розв'язати.

II варіант

У кожному з відер по 12 л води. Вилили 9 л води. Скільки літрів води залишилось у відрах?

Розв'язати. X + 15 = 30

II. Узагальнення знань про зв'язок дій додавання й віднімання

Повторення назв компонентів при відніманні (№ 69)

28 - 5 = 23

На основі віднімання скласти два приклади на додавання.

68 - 12 = 56

Пояснення правила перевірки віднімання додаванням (№ 71) Читання правила.

Самостійна робота: розв'язання з перевіркою (№ 72)

Фізкультхвилинка

Робота над задачею № 74

За коротким записом складіть задачу.

Запишіть короткий запис у зошитах.

Складіть план розв'язання задачі. Що можна визначити першою дією?

Якщо знатимемо, скільки метрів тканини відрізали і скільки зали- шилось, то про що можна буде дізнатись?

Запишіть розв'язання задачі в зошитах.

Робота з геометричним матеріалом Назвати серед фігур трикутники.

A

C

B

C

K

F

L

E

Що таке периметр? Як знайти периметр фігури?

Знайти периметр трикутників (№ 75).

III. Підсумки уроку

УРОК 9

Тема. Письмове додавання й віднімання двоцифрових чисел Мета: проаналізувати алгоритм письмового додавання й віднімання двоцифрових чисел; опрацювати рівняння на знаходження невідомого зменшуваного та задачі на знаходження третього доданка. Обладнання: картки з прикладами, предметні малюнки.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Усна лічба Гра «Забий гол» Поєднати м'яч і приклад.

(20 + 35) (90 - 4 ) ( 39 + 5 ) (47 - 9} (87 + 3 ) ( 60 - 3 ) (43 + 6 ) (48 + 2 )

3. Усне опитування

Як називаються числа при додаванні?

Як знайти невідомий доданок?

Як називаються числа при відніманні?

Що отримаємо, коли до різниці додамо від'ємник?

Що отримаємо, якщо до від'ємника додамо різницю?

Складіть задачу за малюнком (№ 83).

II. Вивчення нового матеріалу

Вступна бесіда

Вміння знаходити невідоме зменшуване потрібно не тільки для того, щоб перевірити дію віднімання, а ще й для того, щоб розв'язувати рівняння. Погляньте на рівняння х - 30 = 50. Чим у ньому є х? Як знайти невідоме зменшуване? Запишемо розв'язок цього рівняння.

х = 50 + 30

х = 80

Розв'язання рівнянь № 84

Виконання вправи № 82 (перше завдання — з коментуванням, друге завдання — самостійно)

III. Розвиток математичних умінь

Робота над задачею з логічним навантаженням (№ 85) Статуя — скульптура (зображення людини чи тварини). Статуї час­то виготовляють зі сплаву металів. У задачі розповідається, з якого спла­ву складається статуя — з олова, цинку, міді.

Самостійне розв'язання задачі.

Робота з предметними малюнками

ЁЁ? © К

— Якою є місткість відра і двох каструль? Якою є місткість каструлі і діжки? На скільки літрів більше містить відра, ніж 3 каструль? На скіль­ки менша місткість глечика, ніж місткість каструлі?

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 57.

УРОК 10

Тема. Додавання двоцифрових чисел з переходом через десяток Мета: повторити прийоми додавання; опрацювати розв'язання зада­чі двома способами; повторити поняття прямокутник і квадрат.

Обладнання: картки для самостійної роботи, геометричний ма- теріал.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Завдання для опитування

Знайти суму чисел 17 і 37.

Задача.

У коморі лежали картопля, огірки, цибуля. Всього 38 кг. Картоплі було 14 кг, цибулі — 11 кг. Скільки кілограмів огірків було в коморі?

Усна лічба ланцюжком 57 + 20 + 8 - 6 =

7 + 9 - 8 + 0 = 43 - 8 + 5 - 3 = 32 + 13 - 14 - 5 =

Заповнення чарівних квадратів

Вставити такі числа, щоб у рядках і стовпчиках сума чисел була од- наковою.

19

11

5

13

21

15

4

16

25

33

1

22

5. Назвіть фігури, які не є прямокутниками. B

C

>M

A

Робота над темою уроку

Повторення правил знаходження доданка і зменшуваного Фронтальна робота за вправами № 91 і 92.

Повторення додавання з переходом через десяток

Фронтальна робота за вправою № 89.

Самостійна робота за вправою № 90.

Розвиток математичних умінь

1. Аналіз та розв'язання задачі за малюнком (№ 93) Розв'язання цієї задачі можна виконати двома способами. У ході розв'язання задачі на дошці з'являється графічний запис:

( □ - □ ) - □ □ - ( □ + □ )

2. Самостійне розв'язання рівнянь (№ 92)

3. Робота з геометричними фігурами (№ 95)

— Назвати прямокутники. Назвати квадрати. Який прямокутник на- зивається квадратом?

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 96, 97.

УРОК 11

Тема. Віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток Мета: повторити прийоми віднімання; розглянути розв'язання зада­чі на три дії; розвивати логічне мислення.

Обладнання: предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Назвати відповіді прикладів у порядку зростання.

Контроль та закріплення знань. Усна лічба

Гра «Закинь м'яч»

На сітках — відповідь прикладу, на м'ячах — приклади. Потрібно поєднати стрілкою приклад і відповідь.

3. Математичний диктант

58 зменшити на 15.

39 збільшити на 43.

Від 80 відняти суму чисел 8 і 5.

Різницю чисел 60 і 6 зменшити на 9.

Повторення віднімання двоцифрових

чисел з переходом через десяток

Пояснення способу обчислення

73 - 28 = (73 - 20) - 8 = 53 - 8 = 45

Аналогічно — розв'язання прикладів:

34 - 15 42 - 24 53 - 18 64 - 27

Самостійна робота за варіантами (№ 104)

варіант — перший рядок;

варіант — другий рядок.

Фізкультхвилинка

Колективне розв'язання задачі № 103

число — 53

число — ?, на 17 менше V 100

число — ?

В умові цієї задачі збираються три числа, три доданки. Чи всі до- данки нам відомі? Назвіть перший доданок. Назвіть другий доданок. Що про нього говориться в задачі? Що говориться про третій доданок? Отже, яке головне питання задачі? Чи можемо зразу знайти третій дода- нок? Чому?

З чого почнемо розв'язати задачу?

Ця задача — на три дії. (Далі вчитель пропонує сильнішим учням розв'язати задачу самостійно. Іншіучнірозв'язують задачу під керівницт- вом учителя, один працює біля дошки.)

Задача з логічним навантаженням

Із трьох звірів один не колючий, другий не їсть меду, а третій не хитрий і не боїться бджіл. Назвіть кожного із звірів. (Ведмідь, лисичка, їжак)

4. Індивідуальна робота за картками

Картка № 1 Порівняти: 56 - 5 і 56 + 4 64 + 25 і 25 + 64 56 - 49 і 56 - 45 26 - 11 і 26 - 13

Картка № 2 Обчислити: 25 + 10 + 7 68 - 20 - 9 48 + 25 - 30 54 + 28 - 33

Підсумки уроку

УРОК 12

Тема. Таблиці множення чисел 2 і 3

Мета: повторити зв'язок множення й ділення, назви чисел при ділен- ні; розглянути розв'язання задач на дві дії різного ступеня.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, таблиця назв чисел при множенні, схеми для усної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

Повторення вивченого.

Перевірити приклад на додавання відніманням. 45 + 34 = 79.

Пояснити, як розв'язати приклад: 96 - 18.

Яке число сховалось за хмарку? Яке правило потрібно згадати?

<£^-9=14

Усна лічба за схемами

Qo-^ П2+1Л ПУГзЛ

t +27 )

(- 15 + 14]

[ t + 69 М ? )

5. Індивідуальна робота за картками Картка № 1

В одному ящику 45 кг огірків, у другому 32 кг. Взяли 17 кг. Скільки кілограмів огірків залишилось?

Картка № 2

На полиці стояло 35 книг. Спочатку взяли 21 книгу, а потім ще 4 книги. Скільки книг залишилось на полиці?

II. Повторення матеріалу, пов'язаного з дією множення

1. Як краще обчислити приклад? 3 + 3 + 3 + 3 + 3 =

Чи можна такий спосіб застосувати у випадку 3 + 3 + 4 + 3?

Перевірити, чи правильно замінили додавання множенням.

Повторення назв чисел при множенні (№ 107)

Назвати приклади таблиць множення чисел 2 і 3 (№ 108).

Самостійна робота

№ 109 виконується за двома варіантами: по рядках.

Фізкультхвилинка

III. Закріплення матеріалу

Колективна і самостійна робота учнів

Сильна група учнів розв'язує задачі № 110, 112.

Слабка група учнів під керівництвом учителя розв'язує задачі № 110 і 112. Учитель звертає увагу на те, що в задачі 110 не можна переставляти місцями числа 6 (купюр) і 2 (гривні). Аналогічно: в задачі 112 не можна переставляти числа 6 (сіток) і 3 (кг).

Завдання для розвитку уваги й зорової пам'яті

Підсумки уроку

Протягом 30 секунд учні розглядають всі фігури таблиці, намагаю- чись запам'ятати їх розташування. У кожного учня — порожня таблиця. Після переглянутого діти повинні намалювати фігури по пам'яті у від- повідних клітинах.

УРОК 13

Тема. Знаходження значення виразів, що містять дії різного ступе- ня. Табель-календар

Мета: розвивати вміння знаходити значення виразів, що містять дії різного ступеня; проаналізувати розв'язання задачі на три дії; ознайоми- ти з табелем-календарем.

Обладнання: картки прикладів для усної лічби, предметні малюнки, таблиця-календар.

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]