Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ембріогенез.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
06.05.2019
Размер:
1.47 Mб
Скачать

Розробка уроку біології

9 клас

учитель вищої категорії, учитель-методист

Кузнецовської

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4

Прозапас Тетяна Василівна

Тема. Ембріональний розвиток людини. Генетичне визначення статі. Вплив факторів середовища на розвиток плоду

Мета: поглибити знання учнів про онтогенез, ембріональний розвиток, розглянути етапи ембріонального розвитку , з’ясувати ознаки подібності в зародків людини і тварин , що свідчать про історичний розвиток людини. Розвивати вміння учнів працювати з додатковою літературою, встановлювати причинно-наслідкові зв´язки, робити порівняння, висновки.

Виховувати почуття відповідальності за життя майбутньої дитини, негативне ставлення до факторів, які чинять шкідливий вплив на розвиток зародка.

Обладнання: ТЗН (телевізор, відеомагнетофон), відеосюжет “Життя до народження”, схема “Генетика статі”, сюжетні картинки, роздаткові картки.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форми та методи: рольова гра, міні-конференція, мозковий штурм, мікрофон.

Епіграф уроку.

Бути добре народженим – право кожної дитини.

Лев Толстой.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

(Прокоментувати епіграф уроку.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності..

Учитель. Таємниця зачаття та розвитку нового організму привертала увагу давно. Але через брак знань, припущення були дуже наївні. В Індії вважали, що у зачатті беруть участь, крім батьків, земля, вогонь і вода.А що до того, як росте плід було сказано, що плід схожий на завиток, він споживає кров своєї матері.

Коли починається людське життя? А й справді коли? У хвилини народження? З першим ворушінням дитини, яке відчуває вагітна жінка? А, можливо у мить зачаття? Та чи можна крихітну запліднену яйцеклітину назвати живим організмом?

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо дати відповідь на ці запитання. А для цього ми вивчимо, яких змін зазнає зародок із перших днів свого існування до народження. ( Оголошення теми уроку).

УІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Слово вчителя.

Індивідуальний розвиток організму із моменту запліднення до природної смерті називається онтогенезом.

Періоди онтогенезу

Передембріональний Ембріональний Постембріональний

(утворення гамет (із моменту запліднення і ( від народження до і запліднення) до народження) смерті)

За традицією ми відмічаємо свій день народження, як дату, коли ми вперше залишили лоно матері, зробили свій перший вдих і сповістили присутніх про свій прихід на землю голосним плачем. Звичайно, це дуже важлива і знаменна мить. З цього моменту починається наше земне життя. А що ж відбувається із маленькою крихітною істотою до цього моменту?

Ще в IV столітті до нашої ери Василь Великий стверджував, що наше біологічне життя починається саме з тієї благословенної миті зачаття, коли тільки один з мільйона сперматозоїдів потрапляє до яйцеклітини і в матковій трубі зливається з нею.

У цій малесенькій клітині, яку можна побачити тільки під мікроскопом, міститься вся інформація про майбутній організм: її стать, зріст, колір шкіри, очей і волосся, група крові і темперамент, її уподобання, здібності і таланти.

- Як ви думаєте, де закодована ця інформація ? (У хромосомах, на ДНК з них 23 хромосоми батьківські, а 23 материнські)

- То що ж відбувається із маленькою людиною в утробі матері? Як зробити вагітність не тільки безпечною, але і корисною?

2. Рольова гра « Розвиток зародка».

Автор. 5 травня.

Зародок. Сьогодні почалося моє життя. Мої батьки про це ще не знають. Я менша ніж яблучне зернятко. Але я вже я. І хоч я ще не сформувалася , але я знаю ,що буду дівчинкою.

Автор. Минуло два тижні.

Зародок. Я трішки підросла, але ще дуже крихітна , щоб робити щось самій. Мама робить за мене все сама. Подумати тільки, приблизно через рік я буду сміятися, а пізніше розмовляти.

Я знаю яке перше слово я вимовлю “Мама”. Хто сказав що я не справжня людина? Я уже людина, так як крихта хліба є справжнім хлібом.

Автор. 27 травня (4тижні).

Зародок. Серце моє почало битися самостійно. Із цього часу воно буде стукати протягом усього мого життя. Потім після багатьох років мого життя воно втомиться, зупиниться і я помру. Але зараз не кінець, а тільки початок мого життя.

Автор. 12 червня. Минуло 6 тижнів.

Зародок. Починають формуватися мої ручки. Які вони маленькі! Навіть дивно колись вони, може будуть грати на фортепіано , або намалюють картину.

Автор. Як почуває себе наша крихітка через два місяці?

Зародок. Моє обличчя повністю сформувалося. Я, думаю, що буду схожа на маму. Тепер я можу трохи бачити, але ще кругом так темно . А скоро мої очі побачать світ, залитий сонцем. А який ти вигляд маєш, мамо? Мамо, я чую як стукає моє серце . Цікаво,чи чуєш ти як стукає моє? Я ніяк не можу дочекатися того часу, коли лежатиму на твоїх руках і зможу дивитися торкатися твого обличчя, заглядати в твої очі. Ти чекаєш мене так, як я чекаю тебе

Автор. 28 червня ( 3 місяці) Зародок Мамо, чому ти дозволила їм вбити мене? Нам було так добре разом.

Автор. Американський хірург Натсон розповідає. «Хочу сказати чим насправді є переривання вагітності. Особисто я винен у 75 тисячах операцій аборту виконаних у клініці, якою керував. Немає жодної різниці між 12 –тижневим і 28-тижневим плодом. Аборт є дітовбивством. Під час операції плід зазнає таких же мук, як доросла людина.

(Учениця читає вірш Сильвестра Матвійчука “Монолог ненародженої дівчинки”)

Монолог ненародженої дівчинки «Не убий» (Із Божих заповідей)

Мама з татом покохались… Буду птахою літати.

Я з’явилася у них. Буду квіткою цвісти.

Я в утробі мами гралась Схочу вірно покохати.

Бачила чарівні сни. Схочу діточок зростить.

Буде падати, як манна. Відгукнусь на горе людське.

Тепле сонце із вікна Як на горенько людське.

Першим словом буде: мама. Добротою битись буде

З кожним поглядом-вона. Щире серденько моє.

Синьоокою я буду, Вдачу матиму привітну.

Із косою до колін Не боятимусь біди.

Буду бігати по лугу І свою матусю рідну

Сонцю й вітру навздогін. Доглядатиму завжди.

Буду плакати , сміятись Я хотіла світ обняти.

Слухать добрі казочки. Що створив для мене Бог.

Маму з татом цілувати. Та убила мене мати

В небі рахувать зірки Смертним вироком- аборт.

Учитель. У 1920 році вперше в світі В. І. Леніним був принятий декрет, що дозволяє аборт

Дехто говорив, що народженна дитина ще не людина, а частина тіла матері.

А як вважаєте ви? (Метод “Займи позицію”)

Зараз ми перегленемо відеофільм і станемо свідками великого таїнства -зародження нового життя.

Проблемне питання. Чи є ненароджена дитина людським життям?