- •Практичне заняття №1
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •2. Законспектувати:
- •Додаткова
- •Аудиторна робота
- •Практичне заняття №2
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •Практичне заняття №3 (1 год.)
- •Попередня підготовка
- •Опрацювати літературу:
- •Законспектувати статтю:
- •Виконати вправи:
- •Практичне заняття №3 (1 год.)
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу
- •Практичне заняття №4
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •2. Законспектувати:
- •3. Виконати практичні завдання:
- •Попередня підготовка
- •Опрацювати літературу:
- •Виконати практичні завдання:
- •Лабораторне заняття №2
- •Попередня підготовка
- •Література Основна
- •Додаткова
- •Аудиторна робота
- •Практичне заняття №6
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •Практичне заняття №7
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •2. Практичні завдання:
- •Практичне заняття №9
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •2. Виконати практичні завдання:
- •3. Законспектувати:
- •Практичне заняття №10
- •Попередня підготовка
- •1. Опрацювати літературу:
- •Виконати практичне завдання:
- •Попередня підготовка
- •Аудиторна робота
2. Законспектувати:
-
Бабич Н.Д. Практична стилістика і культура української мови. – Львів: Світ, 2003. – С. 227-229 („Культура мовлення і письмо”) або Український правопис / АН України, Інститут мовознавства і. О.О.Потебні; Інститут української мови. – К.: Наук. думка, 1993. – С. 57 („Графічні скорочення”).
-
Бондаренко Т.Г. Орфографічна помилка: спроба лінгвістичного переосмислення // // Наукові записки Інституту Журналістики. – Електронна бібліотека Інституту Журналістики. – Інтернет. - http:// journlib. univ. kiev.ua.
3. Виконати практичні завдання:
-
Тоцька Н.І. Сучасна українська літературна мова. Фонетика. Орфоепія. Графіка і орфографія. Завдання і вправи. – К.: Вища школа, 1995. – Вправи 401, 416.
МОДУЛЬНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА №1
Мета: перевірити рівень знань студентів з модуля 1 «Фонетика, орфоепія і культура усного мовлення журналіста. Графіка і орфографія української мови».
ПОПЕРЕДНЯ ПІДГОТОВКА
-
Повторити теоретичний матеріал модуля 1 «Фонетика, орфоепія і культура усного мовлення журналіста. Графіка і орфографія української мови» (відповідно до планів практичних і лабораторних занять, тематики самостійної роботи).
АУДИТОРНА РОБОТА
-
Організаційний момент.
-
Написання диктанту.
-
Виконання практичного завдання: записати текст фонетичною транскрипцією, пояснити орфоепічні особливості поданого тексту.
Практичне заняття №5
Тема: Синонімія. Антонімія. Паронімія
Мета: Навчитись визначати синоніми, антоніми і пароніми та їх різновиди в текстах; з'ясувати особливості використання цих лексико-семантичних груп у публіцистичному стилі; вдосконалити вміння працювати зі словниками синонімів, антонімів і паронімів.
План
-
Синонімія як тип лексико-семантичного відношення. Класифікації синонімів.
-
Синонімічний ряд та його структура. Перифрази та евфемізми.
-
Поняття про антонімію. Типи антонімів. Енантіосемія, антитеза, оксиморон, іронічне зіставлення.
-
Паронімія та пароніми. Типологічні ознаки, особливості та типи паронімів. Парономазія.
-
Особливості використання синонімів, антонімів і паронімів у публіцистичному стилі. Причини мовних помилок при вживанні синонімів, антонімів і паронімів.
-
Словники синонімів, антонімів, паронімів. Особливості їх побудови.
Попередня підготовка
-
Опрацювати літературу:
а) основну:
-
Сучасна українська мова: Підручник / О.Д.Пономарів, В.В.Різун, Л.Ю.Шевченко та інші. – К.: Либідь, 1991.– С. 57-71.
-
Сучасна українська літературна мова / А.П.Грищенко, Л.І.Мацько, М.Я.Плющ та ін.; За ред. АП.Грищенка. – К.: Вища школа, 1997. – С. 149-174.
-
Жовтобрюх М.А., Кулик Б.М. Курс сучасної української літературної мови. – К., 1965. – С. 24-32.
-
Сучасна українська літературна мова: Лексика і фразеологія / За заг. ред. І.К.Білодіда. –К., 1973.– С. 45-100.
-
Сучасна українська літературна мова. Стилістика / За заг. ред. І.К.Білодіда. – К.: Наукова думка, 1973.– С. 115-134.
-
Сучасна українська мова: Підручник / О.Д.Пономарів, В.В.Різун, Л.Ю.Шевченко та інші. – К.: Либідь, 1991.– С. 57-71.
-
Лисиченко Л.А. Лексикологія сучасної української мови. Семантична структура слова. – Харків, 1997. – С. 66-106.
-
Сучасна українська літературна мова / За ред. М.Я.Плющ. – К., 1994. – С. 122-124.
б) додаткову:
-
Завгородня Л.В. Перифрази як засіб стереотипізації соціальної інформації // Наукові записки Інституту Журналістики. - Електронна бібліотека Інституту Журналістики. – Інтернет. - http:// journlib. univ. kiev.ua.
-
Бобух Н.М. Антоніми та фразеологізми з семантично-протилежними компонентами //Мовознавство. – 1992. – №4. – С.62-67.
-
Попович А.С. Евфемізми в сатирично-гумористичних романах Є.Гуцала та О.Чорногуза // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету. Філологічні науки. Випуск 7. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2003. – С. 201-205.
в) словники:
-
Гринчишин Д.Г., Сербенська О.А. Словник паронімів української мови. – К., 1986.
-
Караванський Святослав. Практичний словник синонімів української мови. – К.: Українська книга, 2004.
-
Словник синонімів української мови: В 2 т. /А.А.Бурячок та ін. – К., 1999-2000.
-
Полюга Л.М. Словник антонімів. – К.: Рад. школа, 1987; К., 1999.
