Добавил:
kripchuk@gmail.com Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Театралізований тематичний вечір.docx
Скачиваний:
66
Добавлен:
04.05.2018
Размер:
86.48 Кб
Скачать

Види театралізованих тематичних вечорів

Важливість піднятої теми, її актуальність – перша методична вимога до організації тематичного вечора.

Театралізований тематичний вечір – за формою багатожанрове явище, що дає простір творчості сценариста. До найбільш поширених жанрів тематичного вечора відносяться: вечір-розповідь, вечір-портрет, вечір-мітинг, вечір-ритуал та інші.

Вечору-розповіді властива спокійна оповідна форма. Виступи ведучих і запрошених осіб, скомпоновані з літературно-мистецьким матеріалом, послідовно висвітлюють якусь важливу подію, інформують про історичні факти і нові явища політичного і культурного життя. Найчастіше такі вечори у вільній образно-документальній формі розкривають такі поняття, як героїзм, патріотизм, інтернаціоналізм, військовий обов’язок, гуманізм. Тут немає прив’язки до конкретної життєвої долі, певним історичним подіям. Мета вечора-розповіді – глибше вникнути в суть нашого життя.

Вечори-портрети дозволяють докладно розповісти про конкретну людину, показати переваги і розкрити його характер усіма наявними сценічними засобами. Крім того, у сценарії вечора-портрету можна розповісти і про цілий колектив. Вечір-портрет – це яскравий зразок документальної сценарної драматургії. До кожного такого вечора збирається великий фактичний матеріал, на основі якого і складається сценарій. У ньому можуть бути використані колективна розповідь і інтерв’ю, кінофрагменти, фоторепортаж та демонстрація сімейних фотографій, читання документів, віршів, вокальні твори та інсценування. Жанру вечора-портрета властиві особлива теплота і щирість. По суті це колективна театралізована розповідь про передову людину, про трудову династію і т.д.

Вечір-мітинг має свої специфічні відмінності. Мітинг (англ. meeting – збори) – масове зібрання для обговорення злободенних питань поточного життя, на підтримку певних вимог або для вираження солідарності або протесту. Мітинг, як вважає відомий дослідник масового театру Д. Генкін «по-перше, виступає як дуже мобільна, актуальна форма масового свята, найбільш злободенно відгукується на важливу конкретну подію. По-друге, в цій формі масового свята помітна тенденція до органічного синтезу документального і художнього, до художньої обробки життєвого явища, характерної для свята взагалі» [5, с. 10]. Усі виступи на такому вечорі носять лозунговий характер. Кожен виступ – це коротке, пристрасне звернення до глядачів, заклик до дії. На вечорах-мітингах звучать трудові рапорти і нерідко приймаються резолюції. Ці тематичні вечори до певної міри належать до масової вуличної дії. У них часто використовуються такі елементи, як винесення прапора, хода через зал, розкидання листівок із закликами.

Прикладом може бути молодіжний театралізований мітинг «Рівняння на пам’ять», присвячений Дню Перемоги. Він починався кінопрологом, в якому пісня «Рівняння на пам’ять» поєднувалася з кадрами військової кінохроніки. Ведучі говорили про творців нашої перемоги, тих, хто повернувся і не повернувся з війни, про відомих і невідомих героїв.

Під мелодію пісні «Священна війна» розпочинається хода ветеранів Вітчизняної війни. Вони йдуть через центральний прохід зали, що ніби перетворюється на зелену алею, – це піонери зустрічають їх квітами та весняними розквітлими гілками дерев. Герої піднімаються на сцену, оформлену орденськими стрічками. Звучить фанфарний марш, і вся глядацька зала перетворюється у військовий парад. Слідом за бойовими прапорами до зали входять представники різних родів військ. Один за одним піднімаються на трибуну промовці. Синхронно музичному фрагменту «Кроки» з Сьомої симфонії йдуть кадри кінохроніки. В кінці цього кіно-музичного монтажу на трибуні променями прожекторів висвічуються представники молоді. Слід сказати, що вечір-мітинг – це жанр найбільш активної дії, що відрізняється великим набором засобів художнього вираження.

Великого поширення набули також вечори-ритуали, тобто вечори, що відзначають ту чи іншу важливу подію в житті людини або цілого трудового колективу. Ритуалом є вид обряду, форма символічної поведінки, яка склалася історично, це впорядкована, стереотипна система дій (в т. ч. мовних); який висловлює певні соціальні та культурні взаємини, цінності. Поряд з елементами мітингу вечір-ритуал містить у собі елементи урочистого акту. В цьому жанрі традиційно повторюються, загальновстановлені складові елементи і церемоніальні дії.