Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
з - Теми.рослини гіганти карлики, рослини - символи.,значення рослин у природы ы житты людини.doc
Скачиваний:
46
Добавлен:
28.03.2016
Размер:
9.82 Mб
Скачать

V. Підсумок заняття

Узагальнюється робота учнів на занятті.

- Що нового та цікавого ви сьогодні дізналися?

- Чи сподобалося вам на занятті?

Роль і значення рослин у природі та житті людини.

Мета:

- формувати в учнів уявлення про спільні для всіх живих організмів ознаки: ріст, рух, дихання, живлення, розмноження, розвиток,

- ознайомити вихованців з основними органами будови рослин,

- з'ясувати, яку роль і значення рослин у природі та житті людини,

- розвивати пізнавальний інтерес вихованців,

- розвивати вміння порівнювати та аналізувати, робити висновки,

- виховувати любов до природи, формувати бережливе ставлення до рослиного світу.

Обладнання: конспект заняття, роздатковий матеріал (картки із завданнями),

демонстраційний матеріал, додаткова література, зошити, ручки, кольорові олівці.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Підготовка учнів до заняття.

Перевірка присутніх учнів на занятті.

Повідомлення теми та мети заняття.

Привітання:

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе,

Привітайтесь: «Добрий, день!»

Хвилинка спостережень.

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Тепло чи холодно на вулиці?

  • Якого кольору небо?

  • Чи були протягом дня опади?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Завдання 1.

Продовжіть речення:

1. Дерева, кущі та трави це .......... (рослини)

2. Наука, що вивчає рослини називається ............ (ботаніка)

3. Калина, шипшина, агрус, бузок це ................ (кущі)

4. Липа, береза, клен, тополя це .................. (дерева)

5. Волошка, суниця, рромашка, звіробій це ................. (трави)

Завдання 2.

Уважно розглянь зображення та зафарбуй лише трав'янисті рослини.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Робота за малюнками. Уважно розгляньте картку з малюнками, розподіліть їх на групи. Поясніть, за якою ознакою проводили розподіл.

Чому стіл, вертоліт, шуруп, велосипед – речі? (Ці предмети зроблені людьми.)

Чому собака, бабка, гриб, волошка – живі природні багатства? (Це рослини і тварини.)

Чому камінь, гора, бурулька, хмара – нежива природа?

- Рослини частина живої природи.

- Рослини належать до живої природи? Щоб виконати це завдання, послухайте розповідь. Сіла Сонечко Семикрапочка на соняшник і замислилися: «Як живляться рослини?» . Пройшло чимало часу. На небо набігли хмаринки й рясний дощик полив землю. Дивиться Сонечко, а велике крислате листя соняшника ніби водички напилося, розпрямилося, потугішало. Тут і сонце знову на небі засяяло. Зраділа Семикрапочка: «Тепер я знаю. Рослини поглинають поживні речовини із водою й так живляться!». Поки сиділа допитлива комашка на соняшнику, він непомітно повертав свою яскраво-жовту голівку за сонцем. «Виявляється, рослини також рухаються, - зраділа Семикрапочка. Тільки от біда, в який мені бік потрібно летіти? Чи туди, чи туди? Одне добре, я тепер знаю, що рослини живляться, дихають, рухаються.

Кожна рослина – живий організм. Вона росте, живиться, дихає, розмножується – дає потомство і рухається, хоча майже непомітно.

Поетична хвилинка. Поміркуйте, як розмножується кульбаба. «Дітки» у кульбаби це її насіння. Сто кульбабенят. Бубоніла баба діду: Ти не дмухай на кульбабу, Бо з кульбаби полетять Сто малих кульбабенят.

- Рослини бувають надзвичайно різноманітні: від дуже маленької ряски, яка плаває по воді чи різних трав’янистих рослин (таких як пшениця, конюшина, жовтець), кущів (шипшина, малина, бузок, глід) до високих деревних рослин (сосна, тополя, береза, клен, дуб). 

ІV. Фізкультхвилинка.

Щось не хочеться сидіти, встати і вийти з-за парти

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз, потягування

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки. ходьба на місці

Вище руки підніміть підняти руки,

І спокійно опустіть. прогнути спину назад

Плесніть, діти, кілька раз. поплескати у долоні

За роботу - все гаразд.

- Роль та значення рослин у природі та житті людини.

Рослина одержує з навколишнього середовища гази, солі, воду — все те, з чого вона будує своє тіло; рослина і середовище становлять єдине ціле. Відмітною особливістю зелених рослин, забарвлених пігментом хлорофілом, є їх властивість перетворювати неорганічні речовини в органічні, необхідні для життя. Вдень зелені рослини поглинають з повітря вуглекислий газ і виділяють кисень. Цей газообмін та уловлювання світлових променів відбуваються за допомогою великої листкової поверхні, а видобування з грунту води і мінеральних солей — з допомогою дуже розгалуженої кореневої системи.

Роль зелених рослин у природі передусім полягає в тому, що в процесі життєдіяльності вони нагромаджують величезні запаси цінної органічної (вуглецевої) речовини, очищають повітря від: вуглекислого газу і збагачують його киснем. Органічні речовини використовуються всіма живими істотами для харчування, а кисень повітря — для дихання.

Особливо велике значення рослин, які вирощуються в сільському господарстві. Людина завдяки зеленим рослинам з найпоширеніших у природі речовин (води, вуглекислого газу і солей), користуючись сонячною енергією, добуває цінні органічні речовини: білки, вуглеводи, жири, вітаміни та ін. Названі рослинні речовини за допомогою тварин переробляються в ще цінніші продукти: м'ясо, сало, масло, молоко, яйця, вовну, шкіру, тобто в усе те, що необхідне для життя людини.

Рослини дають людині їжу, а також будівельний матеріал, сировину для промисловості (смолу, олію, каучук, гутаперчу, дубильні речовини, спирт та ін.). Крім того, з рослин виробляють різноманітні ліки. Звідси зрозуміло, чому людина ще з давніх часів цікавилася рослинами, збирала їх, вивчала і вирощувала.

Необхідно підкреслити, що навіть такі речовини, як кам'яне вугілля і нафта, походять з рослин, які росли на землі в стародавні часи. Енергія сонячних променів, яка колись була уловлена цими рослинами, в процесі горіння вивільняється і використовується людиною. Також і торф, що використовується на паливо і на добрива, походить від рослин, які росли на болотах.