- •Хід уроку
- •5. Робота з підручником.
- •6. Розповідь.
- •7. Практична робота.
- •7. Розповідь.
- •8. Робота з підручником.
- •V. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •V. Підсумок уроку
- •Хід Уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- •III. Практична робота учнів
- •IV. Виставка та оцінювання робіт
- •V. Підсумок уроку
7. Розповідь.
Напевне, більшість із вас мають свої особисті аканти у соціальних мережах і проводять там багато часу. Ви переглядаєте світлини товаришів, відомих лю- дей, слухаєте музику, спілкуєтесь із друзями, знайомитесь із новими, цікавими людьми. Проте, варто пам’ятати, що дружба в Інтернеті інколи буває небез- печною.
— Як ви думаєте, яку загрозу може мати спілкування в Інтернеті?
8. Робота з підручником.
Прочитайте статтю (с. 69) «Що потрібно знати про дружбу в Інтернеті». Обговоріть у парах подані рекомендації.
— Які б іще поради ви додали?
V. Підсумок уроку.
— В чому проявляється негативний вплив друзів на ваше життя і здоров’я?
— Які пропозиції є небезпечними для здоров’я та життя людини?
— Як сказати рішуче «ні», щоб не потрапити в небезпечні ситуації?
Урок № 14 основи здор. 2 клас
Тема. Твоя родина.
Мета: Дати дітям елементарні уявлення про сім’ю як об’єднання рідних людей, пояснити поняття: Рід, родина, рідня; Вчити називати членів сім’ї, їхні імена; познайомити з сімейними реліквіями, сімейним календарем; розвивати інтерес до історії свого роду, до ведення сімейних альбомів; вчити дітей розпізнавати позитивні вчинки, які схвалюють у сім’ї і ті, що можуть засмучувати рідних; прищеплювати шанобливе ставлення до старших і хворих членів сім’ї; виховувати гуманність, гордість за свій рід.
Хід уроку
1. Вправа «Погода».
— Який сьогодні день?
— Яке число і місяць?
— Який стан неба?
— Чи був вітер, коли ви йшли до школи? а опади?
3. Робота за підручником (С. 18). Учні розглядають малюнок. Називають, кого з членів родини зображено на ньому.
— Що робить мама?
— Що робить тато?
— Що робить бабуся?
— Що робить дідусь?
— Що робить донька?
— Що робить син?
Діти розповідають, чи є в них бабусі, дідусі, а також де вони живуть. Завдання додому. Складіть в зошиті календарик. Дізнайтеся і запишіть
Дні народження твоїх рідних. Це й буде сімейний календар. З’ясуйте, в яку пору року у вас найбільше сімейних свят.
4. Робота із додатками (С. 96–97). 1) Читання вчителем статті «Чи знаєш ти?»
— Що робила мама у сім’ї? (Доглядала дітей, оберігала оселю.)
— Що робив батько? (Будував оселю, доглядав худобу, вирощував хліб.)
— Що робили діти? (Сини допомагали батькові, доньки — матері.)
— Ким була мати для сім’ї? (Берегинею родини)
— а ким був тато? (Господарем дому)
— а діти? (Діти — помічники, радість для своїх батьків.)
2) Читання вірша Лідії Компанієць «Ковалівна».
— Як звали дівчинку? (Оленка)
— Звідки дівчинка родом? (З Яворова)
— Хто були тато і дідусь Оленки? (Ковалями)
— Яке у неї прізвище? (Коваленко)
— Чи зрозуміло, що означає її прізвище? (Оленка — з роду ковалів.) Завдання додому.Запитати у батьків, що означають ваші прізвища
Та імена.
3) Читання вірша Катерини Перелісної «Галюся».
— Що цікавого ви дізналися з цього вірша?
— Скільки у вірші доньок? (2)
— Матерів? (2)
— Синів? (2)
— Татусів? (2)
— Дідусів, бабусь та онучок? (По одному)
У ч и т е л ь. Мама — найдорожча, найрідніша, наймиліша у світі людина. Вона народжує дитину, пестить її, голубить, співає колискові.
Запропонуйте учням розглянути малюнки колисок (С. 19).
— Чи є серед колисок така, що була у вас?
— Які колискові пісні вам співала мама? Учні вивчають зі слів учителя колискову «Ходить сон коло вікон»
І пояснюють прислів’я (С. 19).
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти: Встали — сіли, встали — сіли. Бачте, як розвеселили. Стало сонце танцювати, Нас до танцю припрошати. Нумо разом, нумо всі Потанцюймо по росі.
5. Вправа «Хвости». Закінчити речення:
• Бабуся — це мама...
• Дідусь — це тато...
• Прабабуся — це...
• Прадідусь — це... У ч и т е л ь. Дідусі і бабусі, прадідусі і прабабусі — найстарші члени сім’ї. Вони повинні бути оточені найбільшими пошаною і піклуванням.
6. Читання вірша Віри Багірової «Бабця спить».
— Як дівчинка піклується про бабусю? Запропонуйте учням розповісти в парах, як вони ставляться до своїх
Бабусі й дідуся, як допомагають їм.
7. Робота з додатками (С. 98). Читання вірша Марійки Підгірянки.
— Куди їдуть гості?
— Хто їде до бабусі в гостину?
— Як ставиться до своїх гостей бабуся?
— Чим пригощає бабуся гостей?
8. Робота за підручником (С. 21). Учитель читає статтю про рідню і рід. Учні розглядають малюнок, роз повідають, яких родичів зображено на ньому. Називають, скільки в них дідусів, бабусь, дядьків і тіток, двоюрідних братів, двоюрідних сестер.
Діти роблять висновок, великий чи малий їхній рід, хто в роду є найстаршим.
9. Вправа «Мікрофон».
— Як шанує ваша родина найстаршого члена роду?
10. Бесіда з елементами розповіді про сімейні реліквії.
— Що таке реліквія? реліквія — це все те, що переходить до дітей і внуків на згадку про батьків. В Україні був звичай: на щастя дарувати рушник. Він залишався у дітей і переходив до наступних поколінь, як згадка про батьків, як сімейна реліквія (Учитель демонструє такий рушник).
— Які ще старовинні речі є родинною реліквією? Це фотографії рідних, сімейні альбоми, що зберігалися в скринях або висіли на стінах у рамках. Вони розповідають про предків, де ті жили, чим займалися. Скриня — дерев’яний ящик. Це власність дівчини, а пізніше — матері, бабусі. Вона передавалась у спадок після смерті. У скриню складали вбрання, вінок, рушники, прикраси, вишивки, сорочки-вишиванки. До реліквій належать і нагороди (Ордени, медалі, грамоти, колекції) ваших батьків, дідусів, бабусь.
Щоб викликати у дітей бажання до ведення сімейних альбомів та виховання шанобливого ставлення до свого роду, проведіть роботу з малюнками у зошиті з друкованою основою (С. 15, завдання 3).
— Чи є у вашої сім’ї сімейний альбом, старовинні речі?
— У кого з вас є вдома нагороди ваших предків?
— Які старовинні речі збереглися у вашій сім’ї?
— Де вони зберігаються?
— Про що розповідають?
11. Підсумок уроку.
— Що таке рід? рідня? родина? Сім’я?
— Із кого складається ваша сім’я?
Урок № 14 Я у світі 4 клас
Тема. Людські чесноти.
Мета: продовжити ознайомлення учнів з людськими чеснотами; учити характеризувати події і явища як прояви добра і зла; розкрити моральний зміст доброти; виростити « дерево добра»; виховувати бажання творити добро, жити за « золотим правилом» моралі.