
Задача 14.
Розрахувати середньорічний вільний резерв банку за даними наведеними в таблиці (див. наступну сторінку):
На початок звітного року |
На кінець звітного року |
Капітал банку - 5240 тис. грн. |
Приріст капіталу банку 23 % |
Залучені на депозити кошти 100800 тис. грн. |
Темп росту депозитів склав 1,4 |
Кредити НБУ - 500 тис. грн. |
Кредити НБУ 100 тис. грн. |
Кредити інших банків 1800 тис. грн. |
Кредити інших банків 7800 тис. грн. |
Кредити, надані іншим банкам 3000 тис. грн. |
Кредити, надані іншим банкам 2000 тис. грн. |
Відрахування до страхового фонду 20 тис. грн. |
Відрахування до страхового фонду 30 тис. грн. |
Кошти в активних операціях 15410 тис грн. |
Кошти в активних операціях 63210 тис. грн. |
Норма обов'язкового резервування 11 % |
Норма обов'язкового резервування 16% |
Розв 'язок
Вільний резерв банку розраховуємо, використовуючи наступну формулу:
Рв=К + ЗК± МБК – ВСФ - А0 - Р0,
де Рв - вільний резерв; К - капітал банку; ЗК - залучені на депозити кошти; МБК - сальдо заборгованості банку по міжбанківському кредитуванню, включаючи і кредити НБУ; ВСФ - відрахування до централізованого страхового фонду; А0 - кошти, вкладені в активні операції та не повернуті на даний момент; Р) - обов’язковий резерв.
Розраховуємо вільний резерв банку на початок звітного року:
МБК = кредити отримані - кредити надані = 500 + 1800 - 3000 = -700 тис. грн.;
Р0 = залучені на депозити кошти * норма обов'язкового резервування = 100800 * 0,11 = 11088 (тис. грн.);
Рв = 5240 + 100800 - 700 - 20 - 15410 - 11088 = 78822 (тис. грн.).
Розраховуємо вільний резерв банку на кінець звітного року:
К = 5240 + 5 240 * 0,23 = 6445,2 (тис. грн.);
ЗК = 100 800 * 1,4 = 141120 (тис. грн.);
МБК = 100 + 7800 - 2000 = 5900 (тис. грн.);
Р0 = 141120 * 0,16 = 22579,2 (тис. грн.);
Р(1 = 6445,2 + 141120 + 5900 - 30 - 63210 - 22579,2 = 67646 (тис. грн.).
Розраховуємо середньорічний вільний резерв банку:
Рвр = (78822 + 6 646) / 2 = 73234 (тис. грн.).
Відповідь: середньорічний вільний резерв банку становить 3234 тис. грн.
Задача 15.
Визначити базисні та ланцюгові індекси інфляції за звітний рік, якщо вартість споживчого кошика змінювалась наступним чином: січень - 520 грн, лютий - 540 грн, березень - 530 грн, квітень -620 грн, травень - 590 грн, червень - 580 грн, липень - 590 грн, серпень - 670 грн, вересень - 700 грн, жовтень - 720 грн, листопад - 720 грн, грудень - 730 грн.
Розв 'язок.
Розрахунок базисних та ланцюгових індексів інфляції проведемо в таблиці:
№ |
Назва місяця |
базисний |
ланцюговий |
1 |
лютий |
540/520= 1,038 |
540/520= 1,038 |
2 |
березень |
530/520 = 1,02 |
530/540 = 0,98 |
3 |
квітень |
620/520- 1,19 |
620/530= 1,17 |
4 |
травень |
590/520= 1,13 |
590/580- 1,02 |
5 |
червень |
580/520=1,12 |
580/590 = 0,98 |
6 |
липень |
590/520= 1,13 |
590/580= 1,02 |
7 |
серпень |
670/520 = 1,29 |
670/590= 1,14 |
8 |
вересень |
700/520= 1,35 |
700/670 = 1,04 |
9 |
жовтень |
720/520= 1,38 |
720/700 = 1,03 |
10 |
листопад |
720/520= 1,38 |
720/720 = 1 |
11 |
грудень |
730/520= 1,4 |
730/720= 1,01 |
Задача 16.
Визначте очікуваний темп цінової інфляції звітного року, якщо в попередньому році середня маса грошей в обороті становила 560 млрд. грн., при чому вона здійснила 7 оборотів, фізичний обсяг ВВП становив 600 млрд. .
Протягом звітного року грошова маса зросла на 50 %, пришвидшення її оборотності склало 2 обороти, фізичний обсяг ВВП в порівнянні з попереднім роком зріс на 6 %.
Розв'язок.
Інфляція цін - їх зростання - спостерігається внаслідок порушення закону грошового обігу в бік перевищення обсягу фактичної грошової маси над об'єктивно необхідним:
МФ > МН.
Причому виходячи з рівняння І. Фішера:
МН.= P * Q / V
Якщо рівновага порушується внаслідок перевищення темпів зростання грошової маси в обороті над темпами росту ВВП, то зростають ціни для її відновлення.
Темп інфляції розраховуємо за формулою:
Т =
,
де
Рзв - рівень цін звітного періоду;
Рб - рівень цін базового періоду.
З рівняння І. Фішера знаходимо середній рівень цін звітного та базового (попереднього) років:
=
Рзв=(560+ 560*0,5)*(7+ 2)/(600 + 600*0,06) = 11,87 (грн.)
Т = 11,87/6,53*100% = 81,78%.
Відповідь: очікуваний темп цінової інфляції 81,78 %.
Задача 17.
ВВП звітного року становить 140 млрд. грн., причому фізичний його обсяг - 28 млрд. од., швидкість обігу грошей 7 оборотів за рік. Сума податкових надходжень до бюджету складає 20 % від ВВП і становить 75 % дохідної частини бюджету, сума видатків з бюджету складає 40 млрд. грн.
Визначте темп інфляції, якщо дефіцит державного бюджету був повністю покритий за рахунок емісії нових грошових знаків.
Розв'язок
Покриття дефіциту державного бюджету за рахунок емісії нових грошових знаків - безпосередня причина цінової інфляції. Для визначення темпу інфляції необхідно порівняти середній рівень цін до та після емісії.
З рівняння І. Фішера знаходимо середній рівень цін до емісії:
МV = РQ = ВВП.
=
(грн.)
Для знаходження середнього рівня цін після емісії, на величину якої зросте обсяг грошової маси, знаходимо дефіцит державного бюджету, що був повністю покритий за рахунок цієї емісії.
Дефіцит державного бюджету = Видатки - Доходи.
Видатки = 40 млрд. грн.
Розраховуємо величину доходів державного бюджету.
Податкові надходження = 20 % ВВП = 0,2 * 140 = 28 (млрд. грн.).
Доходи = 28 * 100 % / 75 % = 37,3 (млрд. грн.).
Дефіцит державного бюджету = 40 - 37,3 = 2,7 (млрд. грн.).
Отже, зростання грошової маси в обороті складе 2,7 млрд. грн.
З рівняння І. Фішера знаходимо середній рівень цін після емісії:
Рзв = (140/7+ 2,7)*7/28 = 5,68 (грн.).
Т =
=100%
= 13,6 %
Відповідь: очікуваний темп інфляції 13,6 %.
Задача 18.
Розрахуйте темп інфляції, якщо порівняно з минулим роком грошова маса зросла на 45 %, швидкість обігу грошей сповільнилась на 9%, а приріст фізичного обсягу ВВП склав 10%.
Розв'язок.
Приймаємо показники попереднього року за одиниці, тоді:
М = 1+45% = 1,45; V =1- 0,09 = 0,91; Q = 1+10% =1,1.
З рівняння І. Фішера знаходимо середній рівень цін звітного року:
Рзв = 1.45*0.91/1.1 = 1.2
1.2 – 1 = 0.2
Відповідь: темп інфляції становить 20 °/
Задача 19.
АКБ "Факторіал", орієнтуючись на офіційний курс НБУ, встановив такий курс долара США: купівля - 8,05 грн., продаж - 8,11. Скільки гривень можна одержати за 405 доларів 80 центів? Скільки доларів можна купити за 12 тис. грн.
Розв'язок.
Якщо 1 USD АКБ "Факторіал" купує за 8,05 UАН, то за 405 доларів 80 центів клієнт отримає: 405,80 * 8,05 = 3266 гривень 69 копійок.
Якщо 1 USD АКБ "Факторіал" продає за 8,11 UАН, то за 12000 гривень можна купити: 12000 / 8,11 = 1479 доларів 65 центи.
Відповідь: за 405 доларів 80 центів можна одержати 3266 гривень 69 копійок; за 12 тис. грн можна купити 1479 доларів 65 центи.
Задача 20.
Яким буде курс євро до фунта стерлінгів, якщо виходити із їх середніх співвідношень з доларом США:
1 USD = 0,87 ЕUR; 1 USD = 0,68 GВР.
Розв'язок:
Для того, щоб виразити вартість 1 євро в фунтах стерлінгів, знаходимо вартість одного євро в доларах США: 1 ЕUR = 1/0,87 = 1,15 USD. Далі через співвідношення USD до GВР знаходимо, що вартість 1 євро в фунтах стерлінгів: 1 ЕUR = 1,15 * 0,68 =* 0,78 GВР.
Також кросс-курс ЕUR до GВР через можна знайти шляхом ділення курсу долара в фунтах на курс долара в євро: 1 ЕUR = 0,68/0,87 = 0,78 GВР. Відповідь: кросс-курс євро до фунта стерлінгів: 1 ЕUR = 0,78 GВР.
Задача 21.
Скільки угорських форинтів дадуть за 520 грн, якщо за офіційним курсом валют: 160 HUF (угорські форинти) = 33,88 INR (індійські рупії); 1000 INR = 68,76 UАН.
Розв'язок.
Через співвідношення HUF/INR знаходимо вартість 520 гривень у рупіях:
520 * 1000 / 68,76 = 7562,53 INR.
Далі через співвідношення HUF/INR знаходимо вартість 7562,53 рупій у форинтах: 7562,53 * 160 / 33,88 = 35714,42 HUF
Відповідь: за 520 грн можна придбати 35714,42 угорських форинтів.
Задача 22.
Скільки євро можна купити за 12400 японських єн, якщо:
1 USD = 120,25 JPY; 1 USD = 0,87 EUR.
Розв'язок.
Знаходимо вартість 12400 JPY в USD: 12400/120,25 = 103,1 USD. Далі через співвідношення USD/ЕUR знаходимо вартість 103,1 долара в євро: 103,1 * 0,87 = 89,7 ЕUR.
Також це можна зробити із використанням кросс-курсу. Знаходимо кросс-курс JPY до ЕUR через USD шляхом ділення курсу долара в євро на курс долара в єнах:
1 JРУ = 0,87/120,25 = 0,007235 ЕUR
Розраховуємо скільки євро можна купити за 12400 японських єн:
12400 * 0,007235 = 89,71 ЕUR.
Таким чином, за 12400 JРУ можна отримати 89,71 EUR.
Відповідь: за 12400 японських єн можна купити 89,71 євро.
Задача 23.
За експортним контрактом торгівельна фірма повинна отримати валютну виручку у розмірі 40000 GВР. В той же час вона повинна сплатити одному із своїх постачальників за імпортним контрактом 19000 USD, але російськими рублями RUR. Який фінансовий результат фірми в гривнях після завершення розрахунків по цих контрактах, якщо:
1 RUR = 0,18 UАН, 1 USD = 5,05 UАН; 1 USD = 0,68 GВР.
Розв 'язок.
Дохід фірми по експортному контакту, використовуючи кросс-курс GВР до UАН через USD, виражаємо в гривнях:
1 GВР = 5,05/0,68 = 7,426 UАН;
40000 * 7,43 = 2947040 UАН.
Платіж по імпортному контракту виражаємо в рублях, використовуючи кросс-курс USD до RUR через UАН:
1 UАН = 1/0,18 = 5,55 RUR; 1 UАH = 1/5,05 = 0,198 USD;
1 USD = 5,55/0,198 = 28 RUR; 19000 • 28 = 532 000 RUR.
Оплату імпортного контракту також виражаємо в гривнях:
532000 * 0,18 = 95760 UАН.
Фінансовий результат фірми - різниця доходів та витрат:
2947040 - 95760 = 2851280 грн.
Відповідь: фінансовий результат фірми після завершення розрахунків складе 2851280 грн.
Задача 24.
Якщо ціна гривні в доларах США впала з 19,8 до 19,2 центів за одну гривню, то як зміниться ціна товару вітчизняного виробництва (в доларах США), що продається в Україні за 150 гривень?
Розв'язок.
До девальвації гривні даний товар в доларах США коштував: 150 • 19,8 = 29 доларів 70 центів.
Після зниження ціни гривні відносно долара він коштуватиме:
150 * 19,2 = 28 доларів 80 центів.
Зміна ціни становитиме: 29,7 - 28,8 = 90 центів.
Таким чином, девальвація національної валюти спричинює зменшення вираженої в доларах ціни товарів вироблених в Україні.
Відповідь: ціна товару в доларах зменшиться на 90 центів.
Приклад 25.
Підприємство 1 вересня отримало в банку позику, розмір якої 500000 гри, терміном до 2 грудня під 17 % річних. Через 45 днів банк підвищив відсоткову ставку за позикою до 20 %. На цей час було погашено 30% основної суми позики. Розрахуйте суму відсотків за користування позикою.
Розв'язок.
Оскільки процентна ставка змінювалась, необхідно розрахувати відсотки в поденному режимі за кожний період окремо, враховуючи те, що день видачі і день погашення кредиту вважаються як один. Перший період протягом якого діяла ставка 17 %, тривав 45 днів з 1.09 по 15.10 включно. Використовуємо формулу:
Ідн = (500000 * 0,17 * 45) / 365 = 10479,45 (гри).
Другий період протягом якого діяла ставка 20 %, тривав 47 днів з 16.10 по 2.12. На цей момент заборгованість позичальника становила 70 % початкової суми.
І2 = ((500000 * 0,7) * 0,2 * (16 + 30 + 2 - 1)) / 365 = 9031,69 (гри).
Загальна сума відсотків за позикою:
Ізаг = І1+І2= 10479,45 + 9031,69 = 19511,14 гри.
Відповідь: сума відсотків за користування позикою дорівнює Ізаг = 19511,14 грн.
Задача 26.
Позику в сумі 200 тис. грн. було надано 1.04.2012 року, термін погашення 1.04.2013 року, ставка відсотку 21%. Розрахуйте суму відсотків, яку сплатить клієнт, якщо погашення основної суми позики відбувається щоквартально рівними частинами?
Розв'язок.
Погашення позики відбувається щоквартально рівними частинами, що означає поступове та рівномірне зменшення суми заборгованості позичальника, па яку нараховуються відсотки. Загальна сума відсоткових платежів при такій схемі погашення буде меншою ніж при одноразовому погашенні всієї позики в кінці терміну кредитування.
Знаходимо величину щоквартальної частини повернення основної суми позики: термін кредитування 1 рік складається з 4-х кварталів, отже в кінці кожного кварталу клієнт повинен повертати по 1/4 основної суми кредиту, що становить 50 тис. гри. Оскільки сума заборгованості змінюється, необхідно розрахувати відсотки за кожний квартал окремо в помісячному режимі за формулою:
І1 = 200000*0,21*3/12 = 10500 (грн.)
І 2 = (200000-50000)*0,21*3/12 = 7875 (грн.)
І 3 = (200000-50000-50000)*0,21*3/12 = 5250 (грн.)
І 4 = (200000-50000-50000-50000)*0,21*3/12 = 2625 (грн.)
Загальна сума відсотків за позикою:
Ізаг = 10500 + 7875 + 5250 + 2625 = 26250 грн.
Відповідь: Ізаг = 26250 гри.
Задача 27.
Банк надає позику сумою 4 мли гри під 20 % річних за плаваючою ставкою. Після двох місяців ставка зросла до 30 %, а через 6 місяців від дати видачі - збільшилась до 45 %. Обчислити яку суму повинен повернути позичальник банку через рік після надання йому позики.
Розв'язок.
Оскільки процентна ставка змінювалась, необхідно розрахувати відсотки за кожний період окремо, вимірюючи його тривалість в місяцях за формулою:
Перший період зі ставкою 20 % тривав 2 місяці:
І1 = 4000000 * 0,2 * 2/12 = 133333 (грн.).
Другий період зі ставкою 30 % тривав 6 - 2 = 4 місяці:
І 2 = 4000000 * 0,3 * 4/12 = 400000 (грн.).
Третій період зі ставкою 45 % тривав 12 - 2 - 4 = 6 місяців:
І 3 = 4000000 * 0,45 * 6/12 = 900000 (грн.).
Ізаг = 133333 + 400000 + 900000 = 1433333 (грн.).
Сума, яку мас повернути позичальник банку через рік після надання йому позики:
Р + Ізаг = 4000000 + 1433333 = 54333333 (грн.).
Відповідь: сума, що мас бути повернута, клієнтом 54333333 грн.
Задача 28.
Позику у сумі 700 тис. грн. .було отримано 01.02.1999 р., термін дії кредитної угоди 5 років. Відсоткова ставка плаваюча, на початку кожного наступного року коригується на розмір інфляції попереднього; базова ставка 35 %. Річний темп інфляції становив: 10 %, 3 %, 4 %, 7 %, 9 % відповідно. Яку суму відсотків сплатить клієнт?
Розв'язок.
Оскільки, відсоткова ставка плаваюча змінюється щороку, необхідно розрахувати відсотки за кожний рік окремо, до того ж за 1999 та 2004 в помісячному режимі за формулою 5.6.
І = К * і * nр де
nр - термін користування грошима у роках.
І1999 =700000 * 0,35 * 11/12 = 224583
Задача 29.
Яку суму грошей необхідно покласти на депозит терміном 6 місяців щоб отримати дохід у розмірі 1 000 грн., при простій процентній ставці 20 % річних?
Розв'язок.
Для знаходження первісної вартості вкладу по простій процентній ставці використовуємо формулу:
В нашому випадку п дорівнює 6/12 або 1/2, оскільки процентна ставка річна, а термін дії депозитної угоди менший року.
(грн.)
Відповідь: на депозит необхідно покласти 909 грн.
Задача 30.
Вкладник відкрив депозит у розмірі 2000 гри під 24 % річних на 4 роки. Розрахуйте процентний прибуток вкладника, якщо по вкладу нараховуються:
1) проспи відсотки;
2) складні відсотки.
Розв'язок.
Для розрахунку майбутньої вартості депозиту за умови нарахування простих відсотків використовуємо формулу:
S = P* (1 + in)
S =2000*(1 + 0,24 * 4) = 3920 (грн.).
Процентний прибуток вкладника різниця майбутньої та первісної величини вкладу - дорівнює:
3920 - 2000 = 1920 (грн.).
Для розрахунку майбутньої вартості депозиту за умови нарахування складних відсотків використовуємо формулу:
S = Р*(1 + і)n.
S = 2000 * (1 + 0,24)4 = 4728 (грн.).
Процентний прибуток вкладника дорівнює:
4728 - 2000 = 2728 (гри).
Відповідь: за умови нарахування простих відсотків процентний прибуток вкладника складе 1920 гри; при складних відсотках 2728 гри.