Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

2 клас

301

 

 

• Який це місяць?

Місяць тихий. Багато турбот у птахів і звірів у цей час. Вони дбають про малят, добувають їм їжу, а звірі учать малят полювати. У цьому місяці не можна турбувати тварин. (Червень)

Чому так кажуть: «Весняний день рік годує»?

Назвати осінні квіти, які за кольором нагадують осіннє сонце, небо,

опале листя. (Жоржини, айстри, хризантеми, чорнобривці, гербери)

Відгадайте кросворд — і прочитаєте назву науки, що допомагає людині охороняти природу.

1

2

3

4

5

6

7

8

1.Річкова тварина — будівельник плотин і заплав. (Бобер)

2.Рідкісна порода дерев, що росте у лісах Карпат і Криму. (Бук)

3.Велика рогата тварина, яка водиться у лісах Карпат і Криму й одержала другу частину назви «благородний». (Олень)

4.Птах, який на Поліссі відкриває весну. (Лелека)

5.Степова рослина, що має довгі вирости, схожі на волосся. (Ковила)

6.Рідкісний вид ящірки, що мешкає у Криму, має мелодійний голос, який нагадує дзенькіт крапель. (Гекон)

7.Рідкісний вид птаха, який гніздиться у Чорноморському заповіднику. Друга частина назви — «шипун». (Лебідь)

8.Водянарослина,щомаєпрекраснібіліквітиівеликелистя,якевкриває поверхню води. (Латаття)

Ключ: екологія.

Молодці!Дідусь-лісовичокзадоволенийвашимивідповідями.(Вру-

чення жетонів.)

Ось, діти, ми й завершили свою подорож. А зараз порахуємо всі жетони і побачимо, хто ж є переможцем нашої гри-подорожі. Найбільша кількість жетонів у... Ці діти нагороджуються ось такими медалями за перемогу в грі. А за участь всі діти одержують на згадку усміхнене сонечко.

V. Підсумок заняття

Діти, чи сподобалась вам гра?

А що найбільше запам’яталось?

Часнашогоурокузакінчився.АленезакінчиласьмандрівкавКраїну Знань. Попереду таких мандрівок буде ще багато!

3 клас

Урок 1

Тема. Що таке природа.

Якою буває природа. Охорона природи

Мета: закріпити поняття природа, нежива природа, жива природа;

формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей; розвивати уміння розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; розширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і неживою природою; виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників царств живої природи; предмети неживої природи, малюнки із зображенням рослин різних видів, кросворди.

Хід уроку

І. Хвилинка спостережень

Який зараз місяць?

Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?

Як змінився колір неба?

Чи падав дощ?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.Бесіда. Що таке ґрунт?

Які складові ґрунту ви знаєте?

Як утворюється ґрунт?

2.Тест.

— Запишіть відповіді: так чи ні.

1)Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

2)Родючість — головна властивість ґрунту.

3)Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.

4)Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива.

5)До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

3 клас

303

 

 

III. Проблемне завдання

— Про що буде наш урок, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд. Розгадування кросворду «Природа» (див. додаток).

IV. Повідомлення теми і мети уроку

V. Вивчення нового матеріалу

1.Використовуємо методи інтерактивного навчання «Мікрофон» та

«Мозковий штурм». («Що належить до природи?»)

— Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм

ікольорів, дивовижна гармонія зелених барв оточує нас повсякчас. Природа не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Всі вони змінюються протягом року і прикрашають Землю по-своєму.

Робота в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».

— Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року.

— Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин. (Учні в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь» пригадують,якзмінюєтьсяжиттятваринпротягомроку.)ПланетаЗемля,

на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір, морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Всі живі організми не можуть жити без повітря. Все це належить до природи. А людина? Людина — теж частина природи. Але вона — істота розумна. Тільки вона здатна створювати те, чого ніколи не було у природі.

Назавершенняекспертипідсумовують:«Цяінформаціядозволяєнам зробити висновок: все, що нас оточує, і сама людина належить до природи; крім того, до природи належить й те, що зроблено людиною».

2.Бесіда про предмети живої і неживої природи.

1)Читання учнями віршів з екрана телевізора (науково-освітній канал).

Де ти, білочко, живеш? Що ти, білочко, гризеш?

У зеленому ліску,

У дуплі, у соснячку Я гризу горішки, І гриби, і шишки.

А в морози люті, злі Ти не мерзнеш у дуплі?

Мене добре зігріва Моя шубка хутрова. І тому зимові дні

Мені зовсім не страшні.

(Г. Демченко)

304

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Перелічіть все, що належить до живої природи (у вірші).

Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

Зійшли сніги, шумить вода, Весною повіва, Земля квіточки викида, Буяє травка молода; Все мертве ожива.

Веселе сонечко блищить, Проміння щедро ллє, Гайок привітно шелестить, Неначе кличе пригостить; Струмочок виграє...

(П. Грабовський)

Перелічіть все, що належить до неживої природи (у вірші).

Що ще належить до неживої природи?

2)Гра «Жива і нежива природа».

(Подорож за таблицями, картинами, гербарієм.)

3)Об’єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тваринами ірослинами,розплутавшиплутанинки.Перемагаєкоманда,якашвидше виконає завдання (див. додаток).

4)Робота з підручником (С. 75).

Знайти в тексті підручника «Якою буває природа» відповідь на за-

питання:

Що дає природа для людей?

5)Робота в зошитах (С. 13, завдання 1–4).

Назвати предмети, зроблені людьми.

Що вивчає природознавство?

Фізкультхвилинка

3. Зупинись! Природі боляче!

1) Читання учнем вірша з екрана телевізора (науково-освітній канал).

Всією душею, всім своїм серденьком Люблю тебе, рідний край, земленько рідненька.

Івас люблю, гори, ліси та гайочки,

Івас, ріки повноводні, маленькі струмочки...

Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці — Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!

Ти мене годуєш, як свою дитину, Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!

2)Розповідь вчителя.

Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її родючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш тихий земний рай!

3 клас

305

 

 

Сьогодні Україна — одна з екологічно забруднених країн. Трагедією в житті всього українського народу стала аварія на ЧорнобильськійАЕС. Великакількістьрадіаційнихпродуктівпотрапилиунавколишнєсередовищепісляаварії,згубновплинулинавсеживе,наздоров’ялюдей.Значно підвищилася захворюваність, особливо серед дітей віком до 14 років.

Збільшився ріст екологічних захворювань. Заводи і фабрики завдають великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак...

У пам’яті спливають слова Тараса Шевченка: «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде».

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвилину. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки автомашин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

3)Виступ екологів.

1 - й у ч е н ь. «Берегти природу — значить берегти життя»,— у цих словах закладено глибокий зміст, адже кожен з нас — це часточка всього живого на землі, і вона — наш спільний дім.

2 - й у ч е н ь. Природа, як поранений птах, кричить, благає нас допомогти їй. Ми повинні знати, як можна зберегти природні багатства для тих, хто живе й житиме на Землі.

3 - й у ч е н ь. Дехто вважає: «Нічого не станеться, якщо я зламаю одну гілочку, зірву квітку, знищу метелика, нап’юся березового соку».

Але природі буде гірше! Бо кожна зламана гілка, кожна зірвана квітка, кожний знищений метелик — це маленька трагедія, рана, яку ви завдали природі.

4 - й у ч е н ь. Запам’ятайте, якщо ви щось узяли від землі, то маєте віддати їй. Посадіть дерево, вичистіть джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді збережеться неповторна краса природи.

5 - й у ч е н ь. Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, вчені всього світу об’єдналися в Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати в Червону книгу.

6 - й у ч е н ь. Червона книга — це сигнал небезпеки, це заклик для всіх дорослих і дітей: «Допоможіть!».

7 - й у ч е н ь.НавсійпланетіЗемлялюдинебайдужідотого,якнаній живеться і яку планету ми залишимо у спадок наступним поколінням.

Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти, Конвалії й фіалки ніжні І вісник березня — підсніжник?!

306

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Ні! Ні! Бо в Червону книгу вчені занесли Світ неповторний і чудесний, Що поступово вимирає Й давно рятунку в нас благає!

8 - й у ч е н ь.Назва книги —«Червона»,бовона,подібнодочерво- ного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи.

9 - й у ч е н ь. «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною». Червонасторінкасповіщає,щовидовізагрожуєзагибель.Біласторін-

ка сповіщає, що вид ще не щез, але його все меншає і меншає.

А зелена сторінка — то сторінка надії. Сюди із червоних та білих «переводять» ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.

1 0 - й у ч е н ь. У 1980 році випущено Червону книгу України.

1 1 - й у ч е н ь. В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рідкіснірослиниітварини.НаЛьвівщинієМайданськийзаповідник,заповідник Асканія-Нова, Канівський заповідник, Карпатський заповідник.

4)Вікторина.

Які ти знаєш рослини твоєї місцевості, занесені до Червоної книги України?

Назвати тварин, які мешкають у твоїй місцевості, що занесені до Червоної книги України.

Які птахи, комахи занесені до Червоної книги?

Назвати лікарські рослини твоєї місцевості, які занесені до Червоної книги.

5)Слухання пісні «Джерельце».

6)Рольова гра. Спрощене судове слухання.

Ролівиконують:суддя —вчитель;обвинувачуваний —директорКСП;

обвинувач — кореспондент газети «Сільські вісті», потерпілий — Рибка, експерт.

К о р е с п о н д е н т. Окрасою нашого Острополі є річка Случ. Колись вона годувала рибою прибережних жителів. Та чи довго вона милуватиме наше око?

Тече вода каламутна, В Случі рибка дуже смутна.

Вона смутна, ще й сердита, Бо, напевне, буде вбита.

І не встигне закричати. Бо КСП і заводи Каламутять чисті води.

Р и б к а

Ой біда! Люди, що це за вода? Може, вам і добре пити, А мені в ній важко жити.

І на дні, і у воді хімікати в ній усі.

3 клас

307

 

 

 

А вода була ж колись.

 

Люди, звідки ви взялись?

 

Люди, трохи совість майте,—

 

Бідну Рибку виручайте!

К о р е с п о н д е н т. Є причина сумувати Рибці у Случі, бо у воду потрапляють відходи з відгодівельного комплексу КСП «Левківське». Якщо так і далі буде, то не довго й до біди, адже кожному відомо, що «без води — і ні туди, і ні сюди».

С у д д я. Прошу експертів висловити свою думку щодо забруднення води в річці Случ.

Експерт демонструє дослід забруднення води, підтверджує доповідь доповідача.

Суддя виносить вирок.

Для підтримання чистоти води необхідно:

• фільтрувати використану воду;

• очищати дрібні водойми;

• не засмічувати річки. 7) Запитання до учнів.

— Що вам потрібно робити, щоб не забруднювати воду її річці Случ?

(Відповіді учнів.)

VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів VII. Домашнє завдання

1)Опрацювати статті підручника (С. 74–75).

2)Вивчити правила поведінки в природі (С. 78–79).

3)Виконати завдання в зошиті (С. 14).

Додаток

КРОСВОРД «ПРИРОДА»

Розв’язавши кросворда, довідайтеся про скарб, який є найдорожчим і найціннішим у світі.

1п

2р

3и

4р

5о

6д

7 а

308

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

1.Це весняний чорний птах, Називають його... (шпак).

2.За вікном сніжок, Піднялася віхола, Та не страшно пташці,

Що сидить під стріхою. (Горобець)

3.Хитра кума сліди замела. (Лисиця)

4.Вправні будівельники Майструють дашок З соснових гілок. (Мурахи)

5.Я найперша квітка в гаю, Синім цвітом зацвітаю. (Пролісок)

6.Влітку наїдається, Взимку відсипається. (Ведмідь)

7.Білі дзвіночки висять, гойдаються, Як вони називаються? (Конвалії)

— Який найдорожчий скарб у світі?

— Хто повинен охороняти природу?

— Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен

звас?

ПЛУТАНКИ

Знайди перший кружечок, і тоді за лініями прочитаєш, чим відрізняються тварини від рослин.

зжи

Ро

бе

ди.

ро

жи

по

ни

вої

при

сли

руть

ву не

3 клас

309

 

 

ми Тва

ми.

рос

лять

тва

ни

жив

ли

на

ри

на

або

ри ся

Урок 2

Тема. Тіла. Речовини. Молекули

Мета: формувати елементарні поняття тіло, речовина, молекула; вміння розрізняти тіла і речовини в природі; формувати вміння моделювати будову твердих, рідких і газоподібних речовин, виконувати досліди за інструкцією; виховувати зосередженість та охайність під час виконання дослідів.

Обладнання:залізнийцвях,шматочоккрейди,повітрянакулька,двісклянки з водою, кристалики марганцевокислого калію (марганцівки), кухонної солі, малюнки із зображенням рослин і трав, занесених до Червоної книги.

Хід уроку

І. Хвилинка спостережень

Який сьогодні день?

Чи були зранку опади?

Порівняйте вчорашню погоду і сьогоднішню.

II. Перевірка домашнього завдання

1.Робота в групах.

Обговорити в групах і записати на дошці.

— назви предметів живої природи;

— назви живих організмів;

— назви предметів, які виготовлені людиною.

310

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

2. Гра «Впізнай рослину за описом».

1)Одні з перших квітів лісу, що сповіщають про настання весни. Ніжні, схожі на невеличкі дзвоники, білосніжні квіти прикрашають ще зовсім­ зимовий ліс. (Підсніжники)

2)Заніжністьквітокїхназиваютьблакитноюзірочкою.Листкисхожіналистки підсніжників. У кожної квітки 6 тендітних пелюсток. (Пролісок)

3)Ця квітка цвіте весною. Листки її м’якенькі, світло-зелені. У них, як із зелених долоньок, тягнуться до сонця квітки, що нагадують дитячі брязкальця. (Первоцвіт)

4)Ніжно-фіолетові квіти цієї рослини піднімаються на тоненьких стебельцях. Серединка квіточки, наче крихітне очко, вдивляється в лісову красу. Листки схожі на маленькі розгорнуті долоньки. Ростуть вони між деревами, кущами. (Фіалки)

5)Ця ніжна квітка росте в тіні між деревами і кущами. В травні серед пишногозеленоголистяпіднімаютьсяквітковістрілки,ананих,наче фарфорові дзвоники, висять білі духмяні квіти. (Конвалії)

Що це за квіти?

Чому вони занесені до Червоної книги Хмельниччини?

Де ви бачили такі квіти?

Чому не потрібно зривати лісові та польові квіти для букетів?

III. Повідомлення теми та мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Повідомлення вчителя.

Предмети неживої природи, живі організми та предмети, виготовлені людиною, мають назву. А яку назву мають ці предмети, ми дізнаємося, коли розгадаємо кросворд.

Кросворд «Тіла»

1)Далеко мій стук навколо чути, Деревам я друг, а шкідникам — ворог. (Дятел)

2)Перша весняна квітка. (Підсніжник)

3)Найрозумніша істота на Землі. (Людина)

4)Матеріал, з якого шиють одяг. (Тканина)

1т

2

 

 

і

 

 

 

 

 

 

3л

4 а

—Отже,мибудемовивчатитіла.Цезовсімдлявасновітерміни.Будь- те уважні на уроці, щоб довідатись, що вони означають.