Тема. НІ – НАРКОТИКАМ
Мета: навчити рішуче відмовлятися від пропозиції вжити наркотик; розвивати вміння відповісти «ні» на «заманливу пропозицію»; виховувати відповідальність за свої вчинки, самоповагу.
Завдання:
здійснювати пропаганду здорового способу життя, профілактику шкідливих звичок;
формувати навички правильної поведінки в соціумі;
розвивати діалогічне мовлення;
організовувати роботу над розумінням змісту та емоційністю мовлення;
сприяти збагаченню й активізації словника;
здійснювати морально-естетичне виховання.
Обладнання: вислови відомих людей, народна мудрість про шкідливі звички, кольоровий папір, скотч, плакати, комп’ютер, плазма.
Тип уроку: комбінований.
Життя короткочасне, як зорепад. Дуже часто ідеш невпопад, Ритм земний не зумівши відчути, Важко й самотньо нам бути! Та заклик Господа хай буде із тобою: Живи в гармонії з Природою й собою. М. Зайцева
Хід уроку
І. Організаційний момент
Установка на позитивний настрій, налаштування на взаємодію. Вправу привітання учні виконують разом, стоячи біля своїх парт.
Привітання: «Бажаю здоров’я собі, тобі і всім, завжди !».
Потягнулися до сонечка - вдих! Опустили руки – видих !
Молодці! Сідайте.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна бесіда
Учитель. Назвіть причини вживання наркотичних речовин. (За компанію; бажання бути дорослим, «крутим»; цікавість; тиск, примушування з боку дорослих або групи однолітків; бажання зняти стрес, розслабитися; самотність, пошук сенсу в житті; нерозуміння, конфлікти в родині; відсутність інтересів, занять; пошук гострих відчуттів; молодіжна мода; небажання бути «білою вороною»; невміння захистити власну точку зору; матеріальний достаток).
2. Перевірка знань учнів
Всі ми дивимося на світ очима, але бачимо по-різному життєві ситуації. Одні з них відносимо до міфів інші до фактів.
А як ви оцінюєте ситуації? Зараз мої помічники допоможуть це перевірити.
Два учні підходять і зі скрині дістають по одному листку і зачитують.
- Якщо ви вважаєте, що це міф – підніміть червону картку, а якщо це для вас факт, то зелену і поясніть, чому ви так думаєте.
А тепер перевіримо чи правильно ви відповіли .
Міф |
Факт |
Алкоголь і наркотики допомагають розв’язувати проблеми. |
При вживанні наркотиків (алкоголю, тютюну) існуючі проблеми поглиблюються, породжуються нові. |
Цигарка та пляшка пива роблять із хлопців справжніх чоловіків і не шкодять дівчатам. |
Дівчата швидше за хлопців звикають до алкоголю та тютюну. |
Алкоголь і наркотики не зашкодять мені. Наркотична залежність – це хвороба дурнів і слабаків. |
Ні гроші, ні найкращі лікарі не допомогли деяким відомим людям позбутися залежності, або навіть врятувати життя. |
Палити іноді можна, там немає наркотичних речовин. |
Нікотин викликає залежність і руйнує організм. |
Я взагалі не п’ю, це лише пиво. |
Пиво містить також етиловий спирт, як і любий алкоголь. |
|
|
|
|
«Мозковий штурм»
Що називають залежністю?
Залежність – це несвобода людини від будь-якого зовнішнього чинника або внутрішньої сполуки.
Залежність – це стан психологічного й фізичного дискомфорту, що виникає у людини, коли немає об'єкта вживання.
Якщо людина ризикує і починає вживати наркотики, то залежність буде розвиватися наркотична.
Чи вплине вона на здоров’я? Так. Але як саме?
Для цього давайте пригадаємо «Квітку здоров‘я». Учень називає складові здоров’я.
- На які складові здоров‘я на вашу думку вплине наркотична залежність?
Учні відповідають.
- Так, правильно, впливає на всі складові здоров’я. Залежність виникає у декількох напрямках: соціальна залежність; психічна залежність; фізіологічна залежність.
Які види залежності ви знаєте? (Фізична і психологічна).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми уроку та формулювання разом з учнями мети й завдань вивчення нового матеріалу
Проблемне запитання:
— Чи може виникнути наркотична залежність із першого разу?
Відповідь на дане запитання нам допоможе знайти соціальний педагог .
Соціальний педагог . Вправа «Затиснуті долоні»
Учні об'єднуються в пари. Перший номер притискує долоні одну до одної, висуває руки вперед на рівні поясу. Другий учасник сильно здавлює своїми долонями долоні першого з двох сторін.
Завдання: перші повинні за командою спробувати розсунути долоні в різні сторони, долаючи опір других, а другі повинні сильно тиснути, не даючи можливості першим зробити це. Смикати і виривати руки не можна, можна тільки розсовувати.
Через декілька десятків секунд перші номери міняються з другими і повторюють вправу.
Запитання для обговорення:
Що ви відчували, коли намагалися розсунути долоні, а у вас не виходило?
А що відчували ті, хто тиснув долоні?
Висновок. Зараз ми поговоримо про один неприємний стан і про те, що ми частково відчували, виконуючи цю вправу.
ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Міні-лекція «Залежність»
В чому відмінність між фізичною і психологічною залежністю?
Відповіді учнів.
Експеримент зі щуром показує, чим для нас може закінчитися таке задоволення.