Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ V. Плани-конспекти уроків

161

Вода, що невпинно рухається, подрібнює сонячний промінь на похилі смуги. Малювати воду потрібно короткими мазками, намагатися, щоб вони йшли в одному напрямку. Додайте до малюнка риб, каміння, водоростей за власним бажанням.

VІ. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення учнівських малюнків.

Кометар

Учні мають давати визначення поняття «художник-анімаліст­ », вміти відтворювати зображення тварини за запропонованою схемою, демонструвати навички роботи з фарбами.

VІІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома.

Дар’я Г. (7 років) «Зустріч друзів»

Урок 19

Архітектура.

Образ в архітектурі

 

 

Гарна хата

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: надавати учням поняття про архітектуру як синтетичний вид мистецтва; ознайомлювати з архітектурними пам’ятками України;

розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості архітектурної форми та її частин; розвивати дрібну моторику руки;

виховна: виховувати дбайливе і шанобливе ставлення до пам’яток архітектури та історії; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: навчальні плакати і фотографії різних видів архі­ тектурних споруд; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Коментар

Урок у жодному разі не має на меті детальне знайомство учнів із різновидами будівель. Матеріал має бути викладений на рівні загального знайомства. За бажанням учитель може продовжити вивчення теми у позакласний час та під час тематичного тижня.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

163

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда

Уявіть, що вам потрібно написати листа своєму другові, який живе в іншій країні. Розкажіть про місто (селище), в якому ми живемо.

Що, на вашу думку, в нашому місті (селищі) найголовніше? Опишіть, що ми побачимо, якщо вирушимо на прогулянку нашим містом (селищем).

За що ми його любимо?

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Ви вже знаєте, що архітектура — це мистецтво проектування

іспорудження будівель, створення простору, в якому живуть люди. Для створення твору архітектурного мистецтва необхідні зу-

силля людей різноманітних спеціальностей:

—  архітектори створюють в уяві та зображують на папері (проектують) майбутню будівлю;

—  інженери-будівельники виконують для неї технічні кре­ слення і розрахунки (щоб будівля була міцною та надійною);

—  будівельники зводять будівлю за кресленнями.

А ще багато людей створюють матеріали, необхідні для бу­ дівництва — цеглу і бетон, скло і метал, дерев’яні вироби, керамічну плитку.

Твори архітектурного мистецтва­ вражають нас своєю красою, викликають у нас сильні емоції. Перш за все, це культові споруди. Люди здавна приділяли особливу увагу тим місцям, де вони могли б звернутися до богів.

У різних релігіях склалися різні традиції будівництва культових споруд, але всі церкви, монастирі, храми, мечеті, синагоги об’єднує те, що вони налаштовують людину на піднесений лад, змушують звернутися до своїх почуттів, замислитися.

Громадські споруди призначені для загального користування. Це — музеї, театри, інститути, школи, магазини...

164

 

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а

б

в

 

 

 

 

 

 

г

д

Різновиди традиційних житлових будинків:

а — житловий будинок (Японія); б — вігвам (Північна Америка); в — гірський аул (Грузія); г — мазана хата (Україна); д — дерев’яна ізба (Росія)

Заводи, фабрики, складські приміщення, гаражі — це про-

мислові споруди.

Особливості створення житлових будинків залежать, у першу чергу, від національних традицій і повинні відповідати потребам тих, хто в них мешкає. Людям у них повинно бути зручно і комфортно.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Пояснення до творчого завдання

Українські хати, як сонячні зайчики, спалахують яскравими плямами в зелені садів. М’яко жовтіють їхні солом’яні дахи, світяться чистотою білені стіни.

Намалюйте українську хату. Спочатку потрібно намітити лі­нію горизонту. Потім знайти місце малюнка на аркуші паперу. Почніть малювання з великих об’ємів, потім переходьте до деталей.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

165

3

1 2 4

1

3

2 4

Кросворд «Частини будинку»

Перед початком роботи давайте поміркуємо:

Хто мешкатиме у намальованій вами хаті?

Які настрої та характери у мешканців?

Як це можна передати на малюнку?

(Під час роботи вчитель коригує роботу учнів, допомагає знайти помилки і радить, як їх можна виправити. Учні виконують малюнок самостійно, обираючи матеріали, що найбільше відповідають їхньому задуму.)

V. Підбиття підсумків

Учні демонструють класу свої роботи й разом угадують, для кого побудований дім. Дрібні деталі можна виконати за допомогою фломастерів.

Із малюнків створюють

 

виставку «Казкове містеч-

 

ко».

Навчальний малюнок

166

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

Коментар

 

 

 

 

Із метою визначення рівня

 

 

засвоєння матеріалу вчитель

 

 

може запропонувати учням

 

 

наведене далі завдання.

 

 

Командна гра

 

 

«Архітектурнавгадайка»

 

 

Учні класу об’єднюється

 

 

удвігрупи.Одназгруп — архі­

 

 

тектори. Решта учасників гри

 

 

одержують картки із зобра-

 

 

женнями архітектурних спо-

 

 

руд різного призначення. «Ар-

 

 

хітектори» по черзі торкають-

 

 

Данило Б. (7 років) «Стара хата»

ся олівцем одного з гравців

 

 

іншої групи, і той розповідає

про свою будівлю, не називаючи її. Якщо «архітектор» угадує будівлю, він одержує картку з її зображенням. Завдання «архі­ текторів» — зібрати якнайшвидше всі будівлі, необхідні для створення міста.

VІ. Домашнє завдання

Слово вчителя

Удома намалюйте місто, в якому всі будинки — дуже незвичайні. За формою, кольором будинку, за тим, що його оточує, можна легко здогадатися про його господаря.

Наприклад, хто може мешкати в оранжевому будинку із зеленим дахом і великими вухами замість труби? (Заєць)

Нехай кожний вигадає і намалює будинок для казкового героя, а ми на наступному уроці разом відгадаємо, хто в цьому будинку живе.

(Учні повинні скласти розповідь про один день із життя меш­ канців їхніх казкових будиночків.)

Силует в архітектурі

Урок 20

Чарівні куполи соборів

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: ознайомлювати учнів із культовою архітектурою; пояснювати значення силуету в архітектурі; ознайомлювати з поняттями «силует» і «декор»;

розвивальна: формувати у дітей вміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості силуетної форми; розвивати дрібну моторику руки;

виховна: виховувати в учнів дбайливе і шанобливе ставлення до пам’яток архітектури та історії; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: фотографії та репродукції картин із зображеннями різних видів культових споруд; навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра; тарілка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Учні демонструють виконані вдома малюнки казкових будиноч­ ків і розповідають про один день із життя їхніх мешканців.

168

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Що таке архітектура і для чого вона потрібна людям?

Які види архітектурних споруд ви знаєте?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Видатний французький письменник Віктор Гюго назвав архітектуру «визначною книгою людства». Сторінки історії архітектури можна перегортати безкінечно, щоразу знаходячи щось нове і дивне. Сьогодні ми продовжимо знайомство з однією з найдавніших і найдивовижніших сторінок «кам’яної книги». Вона розповість нам про культові споруди. Ця складна назва означає, що ми говоритимемо про будівлі, які люди присвячують богам.

Ви вже, звісно, знаєте, що на землі існує багато різних релігій. І в кожної з них — своє уявлення про те, яким має бути місце для розмови з Богом.

Проте пам’ятки архітектури світових релігій (християнства, ісламу, іудаїзму і буддизму) мають спільну рису — куполи. (Учитель демонструє учням фотографії храмів різних релігій.)

Форми куполів (зліва направо: Ступа Бодх-Гая, Індія; мавзолей Емір-Заде, м. Самарканд, Узбекистан;

Преображенська церква, м. Кіжи, Росія; мавзолей Тадж-Махал, Індія; мечеть Абу эль-Аббаса, м. Александрія, Єгипет; Велика Ступа, м. Санчі, Індія; собор Василя Блаженного, м. Москва, Росія; Борисоглібський собор, м. Чернігів, Україна)

Розділ V. Плани-конспекти уроків

169

Упродовж багатьох століть, крім релігійного призначення, люди використовували храми і як громадські споруди. Їхні міцні стіни захищали людей від ворогів, тут коронували царів і вшановували героїв. Зовнішній вигляд певного храму визначав обличчя усього поселення, що розташовувалося навколо нього.

Храми будували, щоб увічнити перемоги та зберегти пам’ять про трагедії. Храми були символами величі, вдячності та любові народу. Відомий вислів: «Кожна дорога веде до храму» означає, що шлях, який обирає людина в житті, має зробити її кращою, чистішою, допомогти осягнути саму себе.

Міста Давньої Русі будували на підвищених місцях, часто на закрутах річок, щоб їх легше було захищати від ворогів. Спочатку зводили стіни фортеці, а потім на найкращому місці будували храм. Він височив над іншими будівлями. Якщо подивитися на місто здалеку, ви не побачите окремих будинків, а тільки загальні обриси — містобудівний силует міс-

та. Аж до початку ХХ століття саме храми надавали містам неповторного вигляду. За задумом будівельників, хрести на куполах храмів мали бути найвищими точками міста.

Куполи можуть бути найрізноманітнішої форми. Одні нагадують цибулини, інші схожі на шоломи, а гостроверхі піраміди, що увінчують деякі храми, називають наметами.

Куполи дерев’яних храмів схожі на ялинові шишки. Сьогодні нам важко повірити, що більшість із цих складних дерев’яних мережив збудовані без жодного цвяха, тільки за допомогою сокири.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Пояснення до творчого завдання

Оберіть ту форму купола, яка подобається вам найбільше. Складіть композицію з декількох куполів — великих і маленьких.

170

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

А. М. Васнєцов «Собори» (1894)

А. Зайцев «Куполи» (1980)

Поміркуйте, які додаткові елементи допоможуть передати ваше ставлення до храму.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Можливо, ви домалюєте хмари, сонячне проміння, птахів, а може, знайдете свій власний образ. Характерні силуети куполів повинні чітко читатися на вашому малюнку.

(Учні виконують роботу самостійно. Учитель коригує діяльність учнів і допомагає виправити помилки.)

VІ. Підбиття підсумків

Коментар

Учні по черзі демонструють свої роботи і розповідають, яку головну думку вони хотіли передати. Клас спільно обговорює роботи, під керівництвом учителя визначає, як ще можна було передати задум автора.

Із малюнків створюють ви­ ставку «Золоті куполи».

Віталік К. (7 років) «Казкові куполи»