usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas
.pdf
Розділ V. Плани-конспекти уроків |
131 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовна схема ліплення риби методом заповнення форми
отриману форму ковбасками і кульками з пластиліну. Викладіть пластилінові ковбаски по контуру рибки, потім поверхню всередині форми заповніть пластиліном і вирівняйте стекою. Додайте ковбаскиводорості й круглі камінчики для дна. Прикрасьте рибу методом відбитка або
послідовним примазуванням круглих лусочок, рухаючись від хвоста до голови. Готовий рельєф можна розфарбувати, а потім покрити клеєм ПВА.
Індивідуальна робота за творчим завданням
На аркуші паперу 10×10 см виконується ескіз майбутнього рельєфу. Потім на картон розміром 10×10 см послідовно наносяться горизонтальні ковбаски з пластиліну блакитного, синього, зеленого, фіолетового кольорів. Учні можуть скористатися готовими кольорами пластиліну або змішати пластилін необхідних кольорів. Потім поверхня вирівнюється пальцем або стекою.
Коментар
Риби мають пласку форму, тому робота може бути виконана у два способи. Дрібних рибок учні можуть виліпити за зразком, а одну велику — методом заповнення форми.
V. Підбиття підсумків
Обговорення учнівських робіт
Після виконання роботи вібувається обговорення учнівських робіт. Із готових рельєфів створюють фриз «Підводні казки».
Урок 13 |
Виразність об’ємної форми. |
|
Паперопластика |
||
|
||
|
Різдвяні янголи |
|
|
Дата проведення уроку |
Мета: навчальна: продовжувати вивчати особливості паперової пластики; продовжувати формувати в учнів навички роботи з об’ємною паперовою формою; розвивальна: формувати у дітей основи просторового
мислення, уміння сприймати; вчити розрізняти та аналізувати характерні особливості об’ємної паперової пластики; розвивати дрібну моторику руки; виховна: виховувати в учнів інтерес до звичаїв і тради ційсвогонароду;розвиватиестетичнесприйняттянавко лишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання: навчальні плакати, присвячені Різдву; вироби паперової пластики; музичні композиції на тему Різдва.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка, кольоровий і білий папір, клей ПВА, ємності для клею і води, пензлик для клею, серветки, клейонка.
Тип: комбінований.
Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Запитання
•Як називається вид образотворчої діяльності, коли зображення створюється з паперу за допомогою ножиць і клею? (Апліка-
ція)
•Як називається вид образотворчої діяльності, коли об’ємне зображення створюється з паперу тільки за допомогою скла-
дання? (Орігамі)
Розділ V. Плани-конспекти уроків |
133 |
Слово вчителя
Папір має й інші можливості. Сьогодні ми будемо працювати з папером і ножицями, а потім складемо його та отримаємо об’єм не зображення. (Учитель показує зразок.) Але спочатку давайте згадаємо, які свята чекають на нас попереду.
IIІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
У кожного народу, що населяє нашу багатонаціональну країну, є свої звичаї і традиції, що по в’язані з ПОЧАТКОМ. У християнській традиції початком, наприклад року, вважається Різдво.
(Учитель розповідає про різдвяні традиції християн та пропонує учням інших релігійних конфесій розповісти класу про те, які звичаї і традиції, пов’язані з початком нового року, існують у їхніх релігіях.
Учитель пропонує учням розглянути картину Д. Д. Жилін ського «Альтист» і пояснити, для чого художник зобразив на ній янгола. Якого настрою янгол додає картині?)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Послідовність виконання творчого завдання
•Скласти навпіл аркуш білого паперу.
•За трафаретом або самостійно нанести контури янгола.
•Вирізати янгола за контуром.
•Вивернути руки янгола.
•Кольоровими олівцями, наліпками або бісером нанести візерунки на одяг янгола.
Д. Д. Жилінський «Альтист» (1972)
134 |
Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас |
•За допомогою зворотного боку ножиць надати об’ємної форми волоссю і крилам янгола.
•Приклеїти німб із золотого або жовтого паперу.
Схема вирізування та складання янгола
Розділ V. Плани-конспекти уроків |
135 |
Індивідуальна робота за творчим завданням
Виконавши велику фігурку янгола під керівництвом учителя, учні виконують маленькі фігурки самостійно.
V. Підбиття підсумків
Обговорення учнівських робіт
Під час обговорення окремо потрібно відзначити роботи учнів, які виявили особистий творчий підхід.
Коментар
Під час виконання завдання учні мають демонструвати навички роботи з папером і ножицями; вміння виконувати роботу за запропонованою схемою.
VІ. Домашнє завдання
Удома учні мають придумати чарівну історію, події якої від буваються напередодні Різдва.
Об’ємні фігурки янголів використовуються як частина но ворічного прикрашання класу.
Додатковий матеріал
* * * |
|
Свіжеє сіно, ясла кленові, |
В небі черкають крила об крила: |
Ясна дитина... |
Янголів — сила. |
Діва Марія коси шовкові |
В небі ніколи пісня зраділа |
Стеле для Сина. |
Так не дзвонила. |
Біле ягнятко дише на Бога, |
Дзвонить ялина десь у діброві, |
Сивеє дише,— |
В лузі — калина... |
Дишуть на Бога, щоби для Нього |
Свіжеє сіно, ясла кленові, |
Було тепліше. |
Ясна дитина. |
|
О. Стефанович |
* * *
746 року від заснування Рима Цезар Август видав наказ про перепис населення в усіх провінціях величезної Римської імперії.
Ця процедура в Іудеї відрізнялася від римського перепису, що проводився за місцем проживання. Тут перепис відбувався
136 |
Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас |
за давнім іудейським звичаєм — по колінах (племенах) і родах. Тому кожен іудей був зобов’язаний записатися за місцем походження його роду.
Праведний Йосип вів свій родовід від царя Давида, тому для запису свого імені він мав вирушити до Віфлеєма — на батьківщину свого величного пращура. Туди ж, незважаючи на свій стан, змушена була вирушити й Марія, яка підлягала перепису нарівні з чоловіками як єдина жінка зі свого роду, яка залишилася живою.
І от, нав’ючивши нехитрі пожитки та запаси їжі на вола й влаштувавши Марію з найбільшими зручностями, які були можливі, на віслюку, Йосип залишив свій дім. На них чекав неблизький (зазвичай на це йшло три дні) і важкий шлях — гірськими дорогами і важкодоступними стежками.
Порівняно легко вони пройшли густозаселену Єздрилонську долину, перетнули кордон Галілеї та Самарії... Ось і Самарія залишилася позаду. Здолавши Акраввімську височину на межі Самарії та Іудеї, праведний Йосип і Пресвята Марія ступили на священну землю Іудеї.
Залишивши осторонь Єрусалим, дуже стомлені після п’яти денної подорожі, подорожани поспішали до Віфлеєма, щоб нарешті знайти притулок і відпочити після важкої дороги. Особливо важко доводилося Пресвятій Діві Марії — от-от мала наступити найвідповідальніша хвилина Її життя... Вже сутеніло, коли, здолавши останній важкий підйом угору, вони опинилися у Віфлеємі.
«Місто Давидове» було одним із найдавніших міст Іудеї. Оточене садами, виноградниками й хлібними полями, воно було розташоване мальовничим амфітеатром на скелястій височині. У той час це було невелике провінційне містечко з вузькими і крутими вуличками.
На пізніх подорожніх чекало розчарування — готелі й постоялі двори Віфлеєма були переповнені людьми, які прибули сюди для перепису. Прохолодна зимова ніч, що швидко насувалася, і відсутність якого-небудь запасу грошей не залишали надії на ночівлю у самому місті. Довелося їм влаштовуватися у розташованій неподалік від Віфлеєма печері, де зазвичай під час негоди вкривали худобу.
У цьому вбогому пристановищі, далеко від людей, у святу ніч 747 року від заснування Рима (або 5503 року від створення світу)
Розділ V. Плани-конспекти уроків |
137 |
й відбулося найвизначніше таїнство Богоявлення — Народження Христа Спасителя.
Сповивши Сина взятими з Назарета пеленами, Пресвята Марія поклала Його в ясла, де зазвичай лежала солома для годування худоби. За переказами, тут же були прив’язані віл і віслюк, які своїм дихання зігрівали Божу Дитину.
Першими про зішестя Бога на землю довідалися звичайні па стухи, які неподалік від Віфлеєма стерегли череду овець. Мертва тиша, яку зрідка порушували беканням вівці, оточувала їх. Тисячі зірок дивилися на світ із темного неба. Тихо горіло вогнище. І раптом серед цього нічного мороку й тиші небо засяяло дивним світлом, і Янгол Божий явився їм у сяйві.
Здивовані пастухи злякалися дивовижного видіння, але Янгол сказав їм: «Не бійтеся! Я сповіщаю вам велику радість, що буде радістю всім людям: нині народився вам у місті Давидовім Спаситель, який є Христос Господь. І ось вам знак: ви знайдете Немовля в пеленах, і буде воно лежати в яслах».
Тільки-но Янгол вимовив ці слова, як небесне світло стало ще яскравішим. Перед очима здивованих пастухів постали безліч Янголів — усе небесне воїнство. Над сплячою землею залунала їхня урочиста пісня, яка провіщала початок нової ери в історії людства: «Слава у вишніх Богу, і на землі мир, до людей благовоління!» Так небо святкувало Народження Боголюдини. Незабаром дивовижне видіння зникло.
Трохи отямившись, вражені побаченим і почутим пастухи вирішили піти у Віфлеєм і подивитися, що ж там все-таки трапилося. Назвичайне світло від печери, що знаходилася неподалік від міських воріт, привернуло їхню увагу.
Зазирнувши туди, вони «знайшли Марію та Йосипа, і Немовля, що лежало в яслах». Усе було так, як сказав Янгол. Прості, як діти, і чисті серцем, пастухи першими з людей беззастережно повірили в те, що перед ними — Спаситель світу, і вклонилися Йому.*
————————
* Великие православные праздники. — М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2001. — С. 37—43.
Урок 14 |
Відтінки. |
|
Освітленість |
||
|
||
|
Зимова ніч |
Дата проведення уроку
Мета: навчальна: надавати учням початкові відомості про світло як засіб виразності; формувати образне, логічне, просторове мислення;
розвивальна: розвивати комбінаторні здібності, навички та вміння з передавання освітлення, визначення тону; продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;
виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання: ілюстрації з різним ступенем і кольором освітлення; кольорові скельця або шматочки кольорових пластикових пляшок; матеріали для демонстрації послідовності і техніки виконання роботи.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Тип: комбінований урок.
Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Запитання
•Яким буває світло? (Таким, що падає, і відбитим.)
Розділ V. Плани-конспекти уроків |
139 |
IIІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Якщо ясного дня спостерігати за сонцем, то можна помітити, що опівдні воно схоже на білий диск, після полудня набуває жовтуватого відтінку, ближче до вечора жовтий колір змінюється на оранжевий, а потім і на червоний.
Усвітлі місяця найбільше зелених і блакитних променів. Тому
вмісячну ніч, крім білих, особливо помітними стають світло-зе- лені і світло-блакитні предмети, а червоні здаються сірими або чорними. Під світлом місяця червоні промені дуже слабкі, а це означає, що предметам червоного кольору майже нічого відбивати. Художники враховували ці особливості, зображуючи місячну ніч.
Навчальні вправи
Варіант 1. Вправа з жовтим кольором
На вологому аркуші паперу в центрі пензлем ставлять жовту крапку, а потім пензель ведуть коловими рухами від центра до краю так, що поступово крапка в центрі стає непомітною. При цьому можна злегка розбавляти фарбу водою. Зовні залишається край білого паперу. Якщо придивитися, то здається, що відбувається не розмивання кольору від центра до краю, а навпаки — згущення від краю до жовтої крапки всередині.
Якщо ви спостерігали рано-вранці, як на обрії з’являється перший промінь сонця, то, напевно, помітили, що першим пробиває нічну темряву синій колір. Це світло, яке пронизує пітьму і освітлює її, перетворює чорний колір на синій.
Варіант 2. Вправа із синім кольором
На вологому аркуші паперу пензлем проводиться синє коло. Для цього блакитну та ультрамаринову фарби змішують так, щоб вийшов насичений синій колір. Потім пензель ведуть по колу, по ступово звужуючи коло до центра. Одночасно додають воду. Центр кола залишається майже безбарвним.
Кольори перетворюються таким чином, що перехід від світлої плями в центрі до темного кільця збоку зовсім непомітний. По краю темно-синього кільця проводять чорне кільце. Якщо цей експери мент вдався, ви відчуєте внутрішнє сяйво, що виходить із центра.
140 |
Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
А. І. Куїнджі «Плями місячного світла |
А. І. Куїнджі «Ефект |
у лісі» (1898—1908) |
заходу сонця» (1885—1890) |
Відчуття згасання світла дає жовтий колір, а відчуття освітлення пітьми — синій.
Уранці і ввечері світло набуває теплих тонів, тому що сонячне проміння, пробиваючись крізь товстий шар атмосфери, втрачає значну кількість холодних кольорів. Цей шар повітря і дрібних частинок пилу в ньому затримує сині, блакитні та фіолетові промінчики-уламки.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Організація сприйняття творів мистецтва
Учитель пропонує учням розглянути картини І. Левітана, А. Куїнджі, І. Крамського, що зображують різний час доби.
І. М. Крамськой «Помпея» (1876)
В. М. Сидоров «Згасає день» (1968—1969)
