Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
задачи.doc
Скачиваний:
9
Добавлен:
10.02.2016
Размер:
195.07 Кб
Скачать

Тема 1.Основні поняття кримінального процесу

1. Гр. Малій звернувся до міліції з заявою про вчинення у нього крадіжки речей з квартири, в заяві йшлося про викрадення значної кількості коштовностей та антикварних речей. В прийнятті заяви йому було відмовлено, і усно роз’яснено, що він відомий як особа, що зловживає спиртними напоями, і тих речей, про викрадення яких він пише в заяві, у нього не могло бути.

Малій має намір оскаржити цю відмову. Чи є у нього таке право? Якщо таке право він має, то куди, в якому порядку він може звернутися зі скаргою? З якого моменту виникає кримінальний процес?

2.Проаналізуйте зміст ст.ст. 193-194 КПК. На прикладі цієї статті поясніть значення процесуальної форми.

3.Ознайомтеся зі змістом ст. 224 КПК. Пояснить, яке значення має процесуальна форма допиту.

4. Слідчий здійснює кримінальне провадження за фактом заподіяння тяжких тілесних ушкоджень 90-річному Самойлову. Як вдалося встановити, до оселі потерпілого вдерлися двоє чи троє злочинців, які побили старого, викрали гроші – 20000 грн., а також нагороди ветерана Великої Вітчизняної війни. Потерпілий знаходився в лікарні в тяжкому стані. Незабаром лікарі повідомили слідчого, що стан Самойлова покращился і можливо провести його допит.

Яким чином доцільно діяти слідчому, щоб провести допит потерпілого і одержати докази для суду? Охарактеризуйте процесуальну форму такого допиту.

5.До міліції звернувся гр. Кремень з заявою про вчинення щодо нього злочину– замаху на убивство. Наступного дня заяву було зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Протягом наступних двох місяців слідчий провадив слідчі та інші процесуальнідії, дійшовши висновку, що злочин буввчиненийПросянюком, вручив йомуповідомлення про підозру; підозрюваномубувпризначенийзахисник. Слідчийзвернувся (за погодженням з прокурором) до сдідчогосудді з клопотанням прообраннядопідозрюваногозапобіжного заходу у виглядівзяттяпідварту. Розглянувшиклопотання, слідчий судя обравзазначенийзапобіжнийзахід.Просянюк себе винним не визнавав, але слідчийвважав, щозібранідостатнідокази для складанняобвинувального акту. Виконавшинеобхіднідіїщодонаданнясторонізахисту доступу до матеріалівсправи, слідчий склад обвинувальний акт (який затвердив прокурор), а такожреєстр матеріалівдосудовогорозслідування. Прокурор надав копіїобвинувального акту та реєструсторонізахисту. Обвинуальний акт та реєстрбулинаправлені до суду.

Післянадходження до суду обвинувального акту та реєстру, буввизначений склад суду для проведенняпідготовчого судового розгляду. Через п’ятьднівбуло проведено засідання,врезультатіякогоухваленорішення про призначеннясправи до судового розгляду. Через десять дніввідбувсясудовийрозгляд, якийзакінчивсявинесеннямобвинувальноговироку. Просянюкбувзасудженийдовісьмироківпозбавленняволі. Засудженийвважаввирокнезаконним та необгрунтованим та приніс на вирокапеляційнускаргу. Апеляційний суд розглянувскаргуі ухваливрішення про скасуваннявироку та призначення нового розгляду в судіпершоїінстанції. З таким решенням суду апеляційноїі нстанції не погодились прокурор та потерпілий.

Якіетапи (стадії) можнавиділити в данномукримінальномупровадженні, якіщеетапиможливівданій справі? Чиможе прокурор оскаржитизазначенерішенняапеляційного суду?

6. Коваль вироком місцевого суду засуджений за крадіжку по ч.3 ст. 185 КК до 4 років позбавлення волі. В апеляційному порядку вирок оскаржений не був. Через місяць після набрання вироком законної сили засуджений звернувся до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ з касаційною скаргою, в який просив про пом’ягшення покарання, пославшись на те, що суд не врахував наявність пом’ягшуючих обставин.

Чи підлягає розгляду така скарга? В чому полягає сутність касаційного провадження, його відмінність від апеляційного провадження?

7. Гр. Нєстеров був засуджений за вбивство через необережність (ст. 119 КК) до 3 років позбавлення волі. Після набрання законноъ сили вироком родичі Нєстерова довідались, що свідки, які стверджували в суді, що вони бачили, як Нєстеров наносив удари потерпілому, давали завідомо неправдиві показання.

Чи можливо буде поставити питання про скасування вироку, якщо таке можливо, то в якому порядку?

8.Якими кримінально-процесуальними актами необхідно оформити наступне:

а) допит свідка слідчим;

б) допит свідка слідчим суддею;

в) звернення прокурора до слідчого судді для обрання підозрюваному запобіжного заходу;

г) рішення слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту;

д) рішення прокурора про необхідність направлення кримінального провадження до суду для визнання підозрюваного виним та обрання до нього покарання;

є) рішення про проведення обшуку в житловому приміщенні;

е) судове засідання в суді першої інстанції.

9. До міліції звернувся гр. Касимчук з заявою про знищення його майна шляхом підпалу, що заподіяло йому майнову шкоду в особливо великому розмірі. Як зазначив потерпілий, у нього склалися неприязні відносини з сусідом, Стратієнком, який неодноразово погрожував спалити його дім в дачному селищі. Після чергової сварки Касимчук поїхав до міста, а коли за декілька годин повернувся, його дім та придомові будівлі вже згоріли. Інші сусіди розповіли йому, що вони побачили полум’я в його домі, викликали пожежників, але врятувати дім вже було неможливо, десь хвилин за 10 до того, як один з сусідів помітив в домі полум’я, він бачив на подвір’ї Касимчука Стратієнка. Заяву Касимчука було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань і слідчий розпочав досудове кримінальне провадження. Після проведення необхідних слідчих (розшукових) дій слідчий повідомив про підозру у вчиненні злочину Стратієнка і звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання до підозрюваного запобіжного заходу – особистого зобов’язання. Клопотання було розглянуто за участі сторін, слідчий суддя обрав запропонований запобіжний захід. Стратієнко себе винним у вчиненні злочину не визнавав, запросив захисника. В подальшому розслідуванні було з’ясовано, що дім потерпілого згорів через несправнеелектроустаткування . Відповідно до ст. 284 КПК прокурор виніс постанову про закриття кримінальної справи за відсутності події злочину. Потерпілий з постановою не згоден і оскаржив її до слідчого судді.

Визначте які кримінально-процесуальні функції виконували зазначені в завданні суб’єкти.

10. В районному суді розглядається справа щодо Ломовицького, який обвинувачується в заподіянні тяжких тілесних ушкоджень Ляшенку (ч. 1 ст. 121 КК). В судовому засіданні після дослідження доказів прокурор, скориставшись правом, передбаченим ст.ст. 338 та 341 КПК, змінив обвинувачення на ст.124 КК –заподіяння тяжких тілесних ушкоджень в разі перевищення меж необхідної оборони і склав обвинувальний акт, в якому обґрунтував своє рішення. Головуючий роз’яснив потерпілому його право підтримувати обвинувачення в попередньому обсязі, і потерпілий скористався цим правом і в подальшому наполягав на засудженні Ломовицького за ст. 121 КК.

Які процесуальні функції виконували в суді обвинувачений, потерпілий, прокурор та суд?

11. Гр. К. був затриманий громадянами під час вчинення дій, які були розцінені як замах на умисне вбивство гр. Д. Здійснюючи кримінальне провадженняч, слідчий призначив щодо підозрюваного судово-психіатричну експертизу і одержав висновок, в якому експерти зазначили, що К. страждає на психічне захворювання, в момент вчинення дій відносно Д. він не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Чи можливе подальше кримінальне провадження після одержання такого висновку?

Які види проваджень передбачені КПК?

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.