Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Природа СО.docx
Скачиваний:
117
Добавлен:
07.02.2016
Размер:
72.67 Кб
Скачать

2) Тема: «Життя диких тварин навесні»

Мета:

Познайомити дітей із сезонними змінами в житті тварин навесні - линька, кінець спячки, турбота про потомство; Розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; Виховувати інтерес до життя тварин

Попередня робота:

Розглядання серії картин «Дикі тварини», читання художніх творів, казок

Матеріал:

Картина «Життя диких тварин узимку», незакінчена композиція картини «Життя диких тварин навесні», серія картинок для завершення картини: заєць сірий, білка руда, лисиця не пухната, вовк сірий, лисиця з лисенятами, ведмідь із ведмежам, їжак з ежатами. Моделі, що відбивають сезонні зміни в житті диких тварин

Хід заняття:

Вступна частина

Діти, сьогодні ми з вами відправимося на прогулянку в зимовий ліс. У лісі багато снігу йдемо обережно, щоб не провалитися. (підходимо до картині «Життя диких тварин узимку»)

Бесіда по картині «Життя диких тварин узимку»

Що зображено на картині? Що роблять тварини? Які це тварини?

Робота з теми заняття

Повторення раніше пройденого матеріалу

Зараз зима вже закінчилася, яке пора року наступилася? (весна) Які ознаки весни ви знаєте? (сонце світить яскравіше, тане сніг, з дахів капає вода, незабаром стане сніг і з'явиться перша трава) У житті диких тварин теж відбуваються зміни, і зараз ми з вами подивимося, що ж змінилося в них Для того щоб нам потрапити у весняний ліс ми з вами закриємо ока й представимо, як усе міняється в природі. Закриваємо ока й представляємо, як тане сніг, сонечко гріє, нам стає тепло, повертаємося навколо себе (у цей час міняємо картину «Життя диких тварин узимку» на картину «Життя диких тварин навесні»). Відкриваємо ока. Що ви бачите?

Робота з картини «Життя диких тварин навесні»

(Фото «Життя диких тварин навесні») Що зображено на картині? (звертаємо увагу на клаптики вовни) Що таке на гілочках висить? (клаптики чиєїсь вовни. Звірі навесні линяють, міняють свою теплу зимову шубку на більше легку. Зайчик міняє свою білу шубку на сіру, белочка - сіру шубку міняє на руду) Як ви думаєте, чому зайцеві незручно бігати в білій шубі серед дерев, зеленої трави, по сірій доріжці? (у білій шубці він здалеку помітний для ворогів) А хто ж залишив на гілочках руді клаптики вовни? (Їх залишила лиса. Вона міняє свою теплу пухнату шубку на більше легку.) А хто ж залишив сірі клаптики вовни? (вовк, він теж навесні линяє) (Виставляється картинка «Лиса з лисенятами»). Ходимо по лісі, може нікого не побачимо, напевно, усі сплять. (Звертаємо увагу на картинку «Лиса з лисенятами»). А от подивитеся, що це за норка, а там хтось великий з довгою мордочкою, з пухнатим хвостом і поруч ще п'ять таких же маленьких звірків. Руда мама вміє дзявкати в неї дуже гарний слух. Вона відразу здалеку почула, що ми гуляємо по лісі. Своїм дитинчатам вона принесла поїсти мишку. Що це за звірі? (лисиця з лисенятами) (Вихователь звертає увагу на картинку «Ведмідь у барлогу»). А от подивитеся, хто це вийшов з барлогу такий великий, коричневий і клишавий? А що ж він робив узимку? А за ним крокує ще один такий же, тільки маленький? Хто це?

Повідомлення заздалегідь підготовленої дитини:

У мами-ведмедиці народжується всього одне дуже маленьке ведмежа. Він дуже мало важить, усього 300-400 грамів. Мама годує його молоком. Навесні ведмеді їдять свіжу молоду травичку, равликів, мурах з мурашника. Мама водить ведмежа до ріки. Там вона сяде на камінь і вдаряє лапою по рибі в ріці. Стукне по рибі й віддасть своєму дитинчаті. (Вихователь звертає увагу на картинку «Їжак з ежатами»). А хто ж це такий бігає по доріжці на коротких ніжках, з колючками на спині, а за ним дитинчата? (Їжак з ежатами.) Навесні в їжака теж з'являються діти - ежата. Узимку ежата сплять під пенечками, сховавшись від усіх.

Підсумок заняття:

Подивитеся, яка гарна картинка в нас вийшла. Що ж відбувається в житті диких тварин з настанням весни? Молодці ви все правильно відповіли. (Звірі прокидаються, виходять зі своїх норок, ведмідь із барлогу, міняють свою шубку на більше легку - линяють, також світлу шубку, міняють на більше темну, у багатьох з них з'являються дитинчата, за яких вони доглядають, учать їх пристосовуватися до життя в лісі) А зараз нам настав час вертатися в дитячий садок, давайте знову закроєм вічка, покружилися навколо себе й тихесенько підходимо до своїм стільчикам. (Підходимо до столу, де лежать заздалегідь підготовлені моделі). Давайте, зараз зобразимо схематично, що ж відбувається з дикими тваринами навесні. Беремо ті моделі, за допомогою яких можна зобразити зміни тварин навесні.