- •Тематичний план курсу «Осі та вали. Шпонкові та шліцьові з’єднання» (28год)
- •Поурочно-тематичне планування уроків розділу: «Осі та вали. Шпонкові та шліцьові з’єднання» Лекція №1
- •Лекція №2
- •Практичне заняття №1
- •Практичне заняття №2
- •Практичне заняття №3
- •Практичне заняття №4
- •Практичне заняття №5
- •Лекція №3
- •Лекція №4
- •Практичне заняття №6
- •Практичне заняття №7
- •Лекція №5
- •Практичне заняття №8
- •Лабораторна робота №1
- •Структурно-логічна схема вивчення розділу: «Осі та вали. Шпонкові та шліцьові з’єднання»
- •Лекція №1
- •I.Організаційний момент(5хв)
- •V. Самостійна робота на занятті:
- •IV. Формування вмінь та навичок:
- •I .Організаційний момент:
- •Порядок виконання роботи
- •IV. Формування вмінь та навичок:
- •V. Закріплення нового матеріалу:
- •VI. Домашнє завдання.
- •VII. Підсумок уроку. Оцінка знань та аналіз відповідей учнів.
V. Самостійна робота на занятті:
В.М. Смірнов «Деталі машин та основи конструювання».
VI. Закріплення нового матеріалу:
- Отже, на цьому уроці ми з вами розглянули основні задачі і методи кінематичного дослідження механізмів. Давайте закріпимо пройдений матеріал.
1.Що називається валом?
2.Що таке вісь?
3.Які форми валів ви знаєте?
4.Які матеріали використовуються при виготовлені валів?
VII. Домашнє завдання
- Вашим домашні завданням буде вивчити конспект та взяти в бібліотеці підручник
Баласанян, Киркач. «Расчет и проектирование деталей машин».
VIII. Підсумок уроку. Оцінка знань та аналіз відповідей студентів.
Виставляю оцінки студентам які відповідали.
Лекцію закінчено, ви можете бути вільними.
Практичне заняття №2
Тема: Розрахунок валів на статичну міцність.
Мета: навчити основним методам розрахунку валів на статичну міцність;
розвивати спостережливість, підвищити увагу учнів та технічне мислення;
виховувати в учнів старанність та вміння самостійно працювати.
Обладнання: підручник, плакати, стенди, матеріали та опорний конспект.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Методи: інструктаж, демонстрація, самостійна робота.
Міжпредметні зв’язки: фізика, матеріалознавство.
Хід уроку
I .Організаційний момент:
1.Зайти до класу
2.Привітатися з учнями
3.Взяти список учнів
4.Визначити чергових
II. Актуалізація опорних знань:
Зв’язок теми з дисциплінами: фізика, теоретична механіка, креслення.
Характеристика знань, умінь та навичок.
III. Активізація нового матеріалу:
Характеристика знань, умінь та навичок.
2. Повідомлення теми, мети практичного заняття.
IV. Формування вмінь та навичок:
Виконання даного вчителем завдання.
Вступний інструктаж: дотримання правил поведінки та техніки безпеки.
V. Закріплення нового матеріалу:
Фронтальне опитування за пройденою темою.
VI. Домашнє завдання.
VII. Підсумок уроку. Оцінка знань та аналіз відповідей учнів.
РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН КОНСПЕКТ УРОКУ
I .Організаційний момент:
Заходжу в клас, вітаюся з учнями, прошу всіх сісти на свої місця. Відмічаю відсутніх на уроці. Прошу записати тему уроку.
II. Актуалізація опорних знань:
1. Характеристика знань, умінь та навичок:
Знати: основні методи розрахунку валів на статичну міцність .
Вміти: проводити розрахунки валів на статичну міцність.
2. Зв'язок теми уроку з фізикою і кресленням:
Який зв’язок має наша тема уроку з фізикою?
Який зв’язок має наша тема уроку з матеріалознавством?
III. Активізація нового матеріалу:
Розрахунок валів на статичну міцність
Перевірку статичної міцності валів виконують із метою запобігання появі пластичних деформацій під час дії короткочасних перевантажень. Щоб виконати розрахунок, слід мати всі розміри вала та його форму, які потрібні для правильного складання розрахункової схеми.
Умову статичної міцності вала беруть у вигляді
σE max = σE · KП ≤ [σ]E, (4)
Де σE max – максимальне еквівалентне напруження у небезпечному перерізі вала; σE – еквівалентне напруження, яке обчислюють за номінальним розрахунковим навантаженням; KП = Tmax / T – коефіцієнт, що враховує короткочасні переванта–ження; [σ]E ≈ 0,8 · σT – допустиме еквівалентне напруження.
Розглянемо розрахунок вала зубчастої передачі, за конструкцією (рис. а), а розрахункова схема із епюрами згинального та крутного моментів – на (рис. б).
Вал має діаметри окремих ступенів d1 – d5, а його опорні цапфи – діаметри d3 і d5. Відстань від середнього перерізу вала під зубчастим колесом до центрів його опор 1 і 2 відповідно дорівнюють a і b. Вал навантажений зовнішнім обертовим моментом Τ та силами Ft, Fr і Fa, які виникають у зачепленні колеса діаметром d і передаються на вал.
Для даної схеми навантаження радіальні реакції опор вала (окремо від дії кожної з сил Ft, Fr і Fa) визначаються за такими співвідношеннями:
R1t = Ft · b / (a + b); R2 t = Ft · a / (a + b);
R1r = Fr · b / (a + b); R2r = Fr · a / (a + b);
Rla = R2a = 0,5·Fa · d / (a + b).
Сумарні радіальні реакції опор вала знаходимо як результат геометричної суми окремих складових:
;
. (5)
Осьова реакція опори 1 дорівнює осьовій силі Fa, тобто Rx1 = Fa.
Після побудови епюр згинальних моментів Μ (також окремо від дії сил Ft, Fr і Fa) та крутного моменту Τ можна стверджувати, що найнебезпечнішим перерізом вала буде його переріз А – А (рис. 31.10,а) під зубчастим колесом. У цьому перерізі діють крутний момент, який дорівнює зовнішньому обертовому моменту Т, та максимальні згинальні моменти Мг, Ма і Mt відповідно від сил Fr, Fa і Ft:
Mr = R1r · a = R2r · b; Ma = Rla · a; Mt = R1t · a = R2t · b.
Результуючий максимальний згинальний момент Mmax визначається як геометрична сума окремих складових:
(6)
Згідно з наведеною схемою навантаження вала у перерізі А – А мають місце нормальне напруження згину σзг, дотичне напруження кручення τ та напруження стиску σc , яке обумовлене осьовою силою Fa та осьовою реакцією Rx1 опори 1 вала Тому еквівалентне напруження можна визначити за формулою
, (7)
де складові напруження
σ3Γ = 32 · Mmax / (π · d43); σс = 4 · Fa / (π · d42); τ = 16 · T / (π · d43). (8)
Отже, визначивши еквівалентне напруження σE для небезпечного перерізу вала та маючи коефіцієнт КП короткочасних перевантажень, можна перевірити за умовою (4) статичну міцність вала при його перевантаженнях.