Факультет дошкільної освіти та практичної психології
Кафедра дошкільної освіти та соціальної педагогіки
РОБОЧА ПРОГРАМА
з курсу «Вступ до спеціальності»
для студентів І курсу відділення "Дошкільна освіта"
Слов’янськ, 2010
Структура залікового кредиту курсу
Тема |
Кількість годин, відведених на: | ||
лекції |
практ.зан. |
сам. роб. | |
Змістовий модуль І Вступ до педагогічної діяльності | |||
Тема 1. Роль педагогічної професії у сучасному суспільстві Тема 2. Основи педагогічної діяльності Тема 3. Професійна компетентність фахівця дошкільної освіти Тема 4. Вихователь як суб’єкт педагогічної діяльності Тема 5. Особистість дитини як об’єкт і суб’єкт виховання |
1
1 2
2
2
|
2 2
1
1
|
2 2 2
2
2
|
Змістовий модуль ІІ Організація навчально-пізнавальної діяльності студентів | |||
Тема 6. Психологія діяльності і проблеми навчання у вищій школі Тема 7. Психологічні механізми засвоєння інформації Тема 8. Організація самостійної роботи студентів Тема 9. Робота студентів з навчальною літературою Тема 10. Культура розумової праці студентів |
2
2
2
2
2
|
2
2
2
|
2
2
2
2
2
|
Всього годин: |
20 |
12 |
20 |
Теми практичних занять
Практичне заняття №1.
Тема: Роль педагогічної професії у сучасному суспільстві
Мета: сформувати у студентів уявлення щодо сутності педагогічної діяльності та її роль у сучасному суспільстві.
Хід заняття:
Виникнення і становлення професії педагога.
Співвідношення понять «професія», «спеціальність», «кваліфікація».
Особливості педагогічної професії.
Система підготовки фахівців дошкільної освіти.
Практичне завдання: Підготувати повідомлення на тему «Особливості педагогічної професії».
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 бали.
Практичне заняття №2.
Тема: Професійна компетентність фахівця дошкільної освіти
Мета: сформувати у студентів систему знань щодо сутності професійної компетентності майбутнього вихователя, сприяти орієнтації студентів на майбутню педагогічну професію, мотивів і особистісного усвідомлення ними вибору професії
Хід заняття:
Загальна характеристика компетентнісного підходу в освіті.
Структура і зміст педагогічної компетентності.
Модель професійної компетентності вихователя дошкільного закладу.
Характеристика професійних умінь вихователя.
Практичне завдання: Визначити перелік професійних умінь вихователя з урахуванням змін у сучасній освіті.
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 балів.
Практичне заняття №3.
Тема: Вихователь і особистість дитини як суб’єкти педагогічного процесу
Мета : закріпити знання студентів щодо взаємодії вихователя і дітей як учасників педагогічного процесу; сприяти формуванню педагогічного покликання у студентів.
Хід заняття:
Гуманістична спрямованість особистості педагога.
Професійний портрет вихователя.
Дитинство як соціально-педагогічне явище.
Особистість дитини як суб’єкт і об’єкт виховання.
Вікові та індивідуальні особливості дітей дошкільного віку.
Практичне завдання: Підготувати повідомлення на тему «Яким я уявляю сучасну дитину-дошкільника».
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 балів.
Практичне заняття №4.
Тема: Психологія діяльності і проблеми навчання у вищій школі
Мета : закріпити знання студентів про особливості організації навчального процесу ; сприяти формуванню пізнавальних мотивів у студентів.
Хід заняття:
Гуманістична спрямованість педагогічної освіти.
Особливості педагогічного процесу у ВНЗ.
Загальна характеристика навчально-пізнавальної діяльності студентів.
Специфічні риси учіння як діяльності.
Практичне завдання: Скласти схему «Структура навчальної діяльності».
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 балів.
Практичне заняття №5.
Тема: Організація самостійної роботи студентів
Мета : закріпити знання студентів про особливості організації самостійної роботи; сприяти формуванню пізнавальних мотивів у студентів, сприяти засвоєнню студентами навичок самоосвіти, самовдосконалення.
Хід заняття:
Самостійність і активність пізнання студентів як умова успішного навчання.
Взаємозв’язок аудиторної і самостійної роботи студентів.
Характеристика основних видів самостійної роботи.
Педагогічна практика як форма самостійної роботи студентів.
Практичне завдання: Визначити класифікацію різних видів самостійної роботи студентів за дидактичною метою.
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 балів.
Практичне заняття №6.
Тема: Робота студентів з навчальною літературою
Мета : закріпити знання студентів про особливості організації самостійної роботи з навчальною літературою, сприяти засвоєнню студентами навичок самоосвіти, розвитку педагогічного мислення, творчих здібностей.
Хід заняття:
Характеристика основних методів роботи з навчальною літературою.
Особливості сприймання й осмислення текстового матеріалу.
Структура роботи з книгою.
Форми самостійної роботи з літературою.
Практичне завдання: Розробити індивідуальний план удосконалення власних умінь роботи з літературою.
Оцінювання:
За відвідування практичного заняття магістрант отримує 1 бали.
За відповіді на теоретичні питання – 1-2 бали.
За виконання практичного завдання – 1-2 балів.