Плани-конспекти математика 6 клас / urok_36
.docІІ. Звичайні дроби Тема 3. Множення і ділення звичайних дробів.
Урок № 36
Тема. Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки
Мета: повторити й систематизувати знання, які учні мають з 5 класу про перетворення десяткових дробів у звичайні і навпаки; доповнити ці відомості уявленням про нескінченні періодичні дроби та ознакою дробу, що його можна записати скінченним десятковим дробом; сформувати вміння записувати дробове число у вигляді десяткового (періодичного) дробу.
Тип уроку: систематизація і узагальнення знань учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Обчисліть:
-
6 : 10
0,2 · 4
5 + 0,8
0,76 – 0,3
0,8 : 2
2,1 ·3
0,23 + 7
2,54 – 2
2,1 : 7
0,7 · 10
0,48 + 0,2
0,82 – 0,02
0,5 : 10
0,5 · 2
0,6 + 0, 34
0,63 – 0,6
4,1 : 2
0,25 · 4
2,7 + 1,12
0,8 – 0,25
-
Серед виразів знайдіть рівні: ; 3:8; 7:5; ; ; 5:7.
-
Виконайте ділення: 3:4; 7:20.
-
Розкладіть на прості множники числа: 4; 6; 8; 15; 20.
II. Повторення і систематизація знань
Після виконання усних вправ учні повторюють відомості, які вони здобули у 5 класі, а саме:
-
звичайний дріб означає ділення а і b;
-
щоб звичайний дріб записати десятковим дробом, можна а : b.
III. Доповнення знань. Мотивація навчальної діяльності
Задача. Обчисліть значення виразу .
Аналізуємо ситуацію і бачимо, що маємо як десяткові, так і звичайні дроби, тому привести їх треба до одного вигляду, але, розпочавши перетворення, бачимо, що = 0,75, але = 0,1666...
Тому виникають запитання:
1) Що це за дроби (0,1666... і подібні), як вони називаються і як їх записують?
2) Що робити у випадку, коли у виразі є десяткові і звичайні дроби?
Подальше викладення матеріалу уроку ведеться традиційно за планом.
-
Уявлення про нескінченний періодичний дріб. Поняття періоду десяткового дробу. Запис періодичних дробів у «скороченій формі».
-
Ознака нескоротного дробу, який можна записати нескінченними десятковими дробами.
IV. Засвоєння вмінь
Усні вправи
-
Прочитати дроби: 0,3; 1,(5); 1,(57); 1,5(7).
-
Скінченним чи нескінченним періодичним десятковим дробом запишеться такий дріб: ; ; ; ; ; ?
Письмові вправи
II, IIIрівні
-
Запишіть десятковим дробом:
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; .
Спочатку перевіряємо, якого вигляду десятковий дріб ми дістаємо (скінченний чи нескінченний), потім для нескінченного виконуємо ділення, допоки не встановимо період.
-
Виконайте дії в десяткових дробах:
а) ; б) ; в) ; г) .
-
Знайдіть середнє арифметичне чисел:
а) 3,25 і ; б) ; і 4,15; в) 10; і 15,005.
-
Довжина прямокутника 3,6 дм, а ширина — на 1 дм менша. Знайдіть ширину прямокутника.
-
Швидкість катера у стоячій воді 22,5 км/год, швидкість течії річки км/год. Знайдіть швидкості катера за течією річки і проти течії. (Задачі, що передбачають дії з десятковими та звичайними дробами)
Додаткові вправи
-
Обчисліть значення виразу:
а) ; б) ; в) .
-
Спростіть вираз, використавши властивості дій, та обчисліть його значення:
а) а + 0,6а + 4а – 0,1а; а = 0; 1; 4; .
б) 10 + 3,4b + 8b – 2,26; b = 0; 1; 9; 0,1.
-
Яке число більше і на скільки:
а) 10 % якою становлять 8 або 12 % якого становлять 24;
б) 24 % якого становлять 72 або 12 % якого становлять 60?
V. Підсумки уроку
В яких дробах краще обчислювати значення виразу:
а) + 0,25; б) + 0,25; в) + 0,25?
VI. Домашнє завдання
-
Виконайте дії в десяткових дробах:
а) – 0,15; б) 3 + 2,125; в) 5,4 – ; г) + 2,03.
-
Швидкість катера за течією річки 24 км/год, швидкість течії 2,2 км/год. Знайдіть швидкість катера у стоячій воді та проти течії річки.
-
За першу годину автомобіль проїхав 48 км, за другу — 43,2 км, а за третю — 44 км. Знайдіть середню швидкість автомобіля за ці 3 години.
-
У спортивних секціях займається 20 учнів 6-А класу, що становить – усіх учнів класу. Скільки учнів у цьому класі?