односкладне просте речення
.docxУрок №
Тема: Поняття про односкладне просте речення.
Мета: Навчити виділяти односкладні речення, розрізняти їх типи, правильно використовувати в мовленні; створити умови для розвитку зв’язного мовлення, памяті, логічного мислення; сприяти вихованню пошани і любові до рідної землі
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи і прийоми: бесіда, розповідь вчителя, самостійна робота.
Обладнання: дошка, підручники, таблиця, роздатковий матеріал – картки, текст.
Література: Заболотний О.В. Рідна мова: Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.В. Заболотний, В.В. Заболотний – К.: Генеза, 2008., Шабельник Т.М. Українська мова. 8 клас: Плани-конспекти уроків (для шкіл з української мови навчання)/ Т.М. Шабельник. – Харків.:Ранок, 2011. – 272с. Світлана Рубан. Односкладні речення як синтоксичне явище // Дивослово. – 2009. - №10. – С.2-3.
Перебіг уроку
-
Організаційний момент (1хв)
-
Актуалізація опорних знань (7хв)
-
«Мовний аукціон» (3хв)
Учні мають якнайшвидше підняти руку, щоб відповісти на поставлене питання, інші слухають і доповнюють. За правильну відповідь без наведення прикладів нараховується 1б; за правильну, але неповну відповідь із прикладами – 2б; за правильну повну відповідь з прикладами – 3б.
-
Пригадайте, чим речення відрізняється від словосполучення?
-
Що становить граматичну основу?
-
Що таке присудок?
-
Якою частиною мови найчастіше виражається присудок?
-
Що таке підмет?
-
Якою частиною мови найчастіше виражається підмет?
-
Які ви знаєте двоскладні речення за наявністю або відсутністю другорядних членів речення?
-
Прочитайте текст. Визначте граматичну основу речень. Чим вона виражена?(4хв)
Багато віків у народі вірили, що вся природа жива, що небо, повітря та земля заповнені богами та духами.
Тому поклонялися наші предки єдиному богові – небу. Називали цього бога Сварогом. Пізніше люди дали назви й іншим силам природи. Дажбог – сонце, Перун – громова сила, Велес – захист, оборона.
-
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку (2хв)
Для того, щоб збагатити наше мовлення, зробити його яскравішим, виразнішим, нам необхідно вивчити тему «односкладні речення», охарактеризувати такі речення, вміти правильно й доцільно їх вживати в усному та писемному мовленні.
-
Засвоєння нових знань (19хв)
-
Слово вчителя(1хв):
Ми бачимо, що речення з одним головним членом, так звані односкладні речення - цілком самостійні синтаксичні конструкції, яким властиві всі ознаки речення: вони виражають закінчену думку, служать одиницею спілкування, мають інтонаційну завершеність.
-
Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 75) (3хв).
-
Вправа 120 (3хв).
-
Порівняльна діаграма Венна (3хв).
-
Мають
граматичну
основу.
-
Можуть
бути поширеними
або непоширеними
- Граматична основа складається з 2 головних членів речення: підмета і присудка.
Граматична основа складається з 1 головного члена: або підмета, або присудка.
Наведіть власні приклади двоскладного та односкладного речення (3хв).
-
Вправа 121 (3хв).
-
Колективне опрацювання схеми „Види односкладних речень ” (3хв).
Вчитель: Зверніть увагу!
Не є односкладними речення, у яких присудки виражені дієсловом у формі 3-ї особи однини теперішнього й майбутнього часу або у формі однини минулого часу дійсного й умовного способу. Це двоскладні речення з пропущеним підметом, який відновлюється з контексту.
Наприклад:
-
Дивиться (3 особа одн. теп. час) цікавий фільм.
-
Дивився (однина, минулий час, дійсний спосіб) цікавий фільм.
Із цих речень не зрозуміло, хто саме виконує дію (він, вона, я, ти), а тому вони потребують підмета
-
Первинна перевірка засвоєння нових знань (6хв)
Вправа 125,126
-
Закріплення набутих знань (5хв)
Робота з картками
КАРТКА № 1
Перебудуйте двоскладні речення на односкладні.
1) Вона ніколи не буде співачкою. 2)Ви повинні прочитати всю книгу.3) Хтось почав стукати у вікно. 4)Сонце було яскравим.
КАРТКА № 2
Перебудуйте односкладні речення на двоскладні.
1) У мене немає цієї книги. 2)Будь лаконічним у висловлюваннях.3) Йому зовсім не хотілось виступати. 4)Не знищити ніколи наш народ.
КАРТКА № 3.
Переробіть двоскладні речення у називні.
1.Рясно вродили яблуневі сади. 2.Рання золота осінь розгулює лісами.3.Ночі стали прохолодними. 4. Великі яскраві зорі звабливо мерехтять.
КАРТКА № 4
Вказати односкладні речення, по можливості визначити тип кожного.
Сірий ранок. Небо хмарою повито. Летимо через Гімалаї. Повсюди повно сонця і тіней.
КАРТКА № 5
Переписати, вставляючи пропущені букви. Підкреслити граматичну основу. По можливості з’ясувати вид односкладних речень.
Люби ж...ття у боро...ьбі щоденній! Не благайте у долі лиха. Не можна зловити вогонь. Візьми свої тр...воги і йди вп...ред наперекір біді.
КАРТКА № 6
Переписати. Підкреслити граматичну основу. По можливості з’ясувати вид односкладних речень.
Світає. Тане морок в небосхилі. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Здавна вербу вважали священним деревом.
КАРТКА № 7
По можливості визначити тип односкладних речень Підкреслити граматичну основу.
Від щастя не втікають, його доганяють. На вигоні палили вогнище. Дніпрові судилось розбити ярмо крижаної тюрми. Землею рідною живу у бурях, снах і наяву.
КАРТКА № 8
Підкреслити граматичну основу. Вказати речення двоскладні і односкладні.
Я бачу в людині кожній оту найбільшу щедроту роздарювати серце своє. Вірю завжди в широчінь океанну серця вразливого, серця людського. Втомилось моє серце колотати,терплю і мовчки прокладаю шлях.
-
Підсумки (3хв)
Користуючись схемами, розкажіть про односкладні речення
-
Домашнє завдання (1хв)
Опрацювати параграф; скласти твір-мініатюру на тему „Грудень – початок зими ”, використовуючи різні види односкладних речень.
-
Оцінювання роботи на уроці (1хв)