Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

означено-особові речення

.docx
Скачиваний:
14
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
19.74 Кб
Скачать

Урок №

Тема: означено-особові речення.

Мета: сформувати в учнів знання про означено-особове речення, спо­собами вираження в ньому головного члена; сприяти розвитку вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моде­лювати й конструювати їх відповідно до комунікативно­го завдання; сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Методи і прийоми: бесіда, розповідь вчителя, самостійна робота

Обладнання: дошка, підручник, схема.

Література: Заболотний О.В. Рідна мова: Підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.В. Заболотний, В.В. Заболотний – К.: Генеза, 2008., Шабельник Т.М. Українська мова. 8 клас: Плани-конспекти уроків (для шкіл з української мови навчання)/ Т.М. Шабельник. – Харків.:Ранок, 2011. – 272с. Світлана Рубан. Означено-особове речення як різновид односкладних конструкцій // Дивослово. – 2009. - №10. – С.4-5.

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент (1хв)

  2. Перевірка домашнього завдання (3 хв)

  3. Актуалізація опорних знань (3хв)

Складання асоціативного куща до теми «Односкладні речення».

  1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку (2хв)

  • Означено-особові речення виражають різні спонукання – накази, прохання, побажання, заклики. Чи можемо ми без таких речень обійтись в повсякденному мовленні?

  • Напевно, ні, бо їх часто вживають у розмовному й художньому стилях. Отже, сьогодні ми будемо вчитися правильно і доречно використовувати такі речення у мовленні.

  1. Засвоєння нових знань (11хв)

  1. Вправа 127 (4хв).

  2. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником (5хв).

  3. Слово вчителя (2хв):

Односкладні речення є яскравим виражальним засобом. Означено – особові речення вживаються тоді, коли автор свідомо усуває своє «я» і наголошує на дії.

Ці речення широко використовуються в художньому та розмовному стилях: (Ми) Гортаємо історії томи.

Також використовуються в науковому стилі: (Ми) Розглянемо умови проведення хімічного досліду; офіційно-діловому: (Я) Вважаю своїм обов’язком довести до вашого відома.

Означено-особові речення з головним членом у формі наказового способу служать засобом вираження експресії, волевиявлення, створення спонукальної, окличної інтонації.

  1. Первинна перевірка засвоєння знань (4хв)

Перетворіть подані двоскладні речення на односкладні означено-особові.

1. Я на вбогім сумнім перелозі буду сіять барвисті квітки (Леся Українка). 2. Я йду шляхом, пісні свої співаю…(Леся Українка). 3. Ми любим дивитись на зорі, на їх неосяжну сім`ю, шукаєм в буремному морі по зорях дорогу свою (П.Воронько). 4. Не шуми ти, очерет! (В.Сосюра) 5. Ти не бачиш нас, Остапе? (А.Малишко) 6. Ой, не сійтесь ви, сніги, ой не сійтесь ви, рясні (О.Олесь). 7. Тії слави козацької ми повік не забудем (Т.Шевченко). 8. Не маєте ви гріхів таємних (Л.Костенко). 9. Ти уже собі нічого не пробачиш (Л.Костенко). 10. Ви їсти будете плоди із дерева незнання (Л. Костенко).

  1. Закріплення нових знань (4хв)

Користуючись попередньою вправою, створити схему «Способи вираження головного слова в означено особовому реченні»

«Весела перерва» (1хв)

Вправа 128 (5хв).

  1. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці (5хв)

1. З’ясувати, у яких стилях мовлення односкладні означено-особові речення вживаються найчастіше.

2. Визначити, для якого стилю мовлення ці речення не є характерними.

3. Поміркувати, у яких документах офіційно-ділового мовлення вжи­ваються односкладні означено-особові речення.

  1. Підсумки (5хв)

Метод «Мікрофон»

  1. Домашнє завдання (1хв)

Опрацювання параграфа; виписати з програмних творів 5 речень, вміти доводити, що вони означено-особові, визначити граматичні основи і чим вони виражені.