Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3кл.поур.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
167.55 Кб
Скачать

Unit 6. Помешкання

Lesson 43 дата________

Тема. Речи вдома.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Associations Game (divide the class into two teams, say the name of any activity e.g. “house” and “home”. Pupils work in teams, trying to think of and write down within a two-minute period as many words they associate with the activity as possible, e.g. house – room, window, door, bedroom, etc.; home – family, friends, pets, love, etc.)

Presentation 2. Listen and order the pictures Ex.1, p.88

  • drill the new words using the pictures

  • pupils take turns to read out the words

  • mime the words

  • hold up one pencil and say “One pencil. There is one pencil.”

  • hold up 5 pencils and say “Five pencil. There are five pencils.”

  • Write “there is…” and “there are…” on the board

  • Name the objects and ask pupils to name sentences using the pattern: “There is a… in the…”

3. Ex.3, p.88 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.88-89

  • listen and read the word combinations in silence

  • do choral and individual reading

  • encourage pupils to make their own questions and answers

Reading 5. Ex.3, p.89 (work in pairs, agree or disagree)

Speaking 6. Ex.5, p.89 (pupils complete the sentences in a chain)

Writing Ex. 2b p. 61 (workbook)

Ending the lesson Miming Game

Home Work WB Ex.2a, p.61, Ex. 1 p. 88 (test), Ex. 5 p. 89

Lesson 44 дата________

Тема. Моя квартира.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Кухня», «Ванна кiмната»

Хід уроку

Warm up 1. Associations Game (divide the class into two teams, say the name of any activity e.g. “living-room” and “kitchen”. Pupils work in teams, trying to think of and write down within a two-minute period as many words they associate with the activity as possible)

Revision 2. WB Ex.2a, p.61

Presentation 3. Listen and order the pictures Ex.1, p.90

  • drill the new words using the pictures

  • pupils take turns to read out the words

  • mime the words

  • hold up one pencil and say “One pencil. There is one pencil.”

  • hold up 5 pencils and say “Five pencil. There are five pencils.”

  • Write “there is…” and “there are…” on the board

  • Name the objects and ask pupils to name sentences using the pattern: “There is a… in the…”

3. Ex.2, p.90 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.90

  • Ask pupils: What can you see? What rooms are there? Where are the children?

  • Pupils listen to the dialogue and then read it chorally

  • Ask pupils: Who is busy? Who is Rossie?

  • Individual reading

Reading 5. Ex.4, p.91 (pupils read and practice the dialogue for a few minutes, one or two pairs act out the dialogue)

6. Ex.5a, p.91 (pupils read and answer the questions)

Writing Ex. 2 p.62 (workbook)

Home Work WB Ex.1, p.62, Ex. 5 (b) p. 91

Lesson 45 дата________

Тема. Розташування кімнат у квартирі\будинку.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Picasso Dictation (a bath, a mirror, a sink, a towel, a fridge, a cooker, a cupboard, a carpet, stairs)

Revision 2. WB Ex.1, p.62

Presentation 3. Ex.1, p.92

  • Pre-teach the words “downstairs” and “upstairs”

  • Pupils read the text one by one

3. Ex.2, p.92 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.93

  • Pupils look at the pictures and name them, write the words on the board

  • Read the text again, pupils read the text in a chain

  • Ask pupils: Is there a sink in the kitchen? Is there a table? How many chairs are there in the kitchen?

5. Draw a plan of your house

Reading 6. Ex.4, p.93 (pupils read and complete the sentences)

6. Tell the class about your flat, using your plan

Writing Ex. 1 p.63 (workbook)

Home Work Ex. 1, 3 pp. 92-93 (прочитати)

Lesson 46 дата________

Тема. Моя кімната

Мета: навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту; розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших. Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Shark (a bath, a mirror, a sink, a towel, a fridge, a cooker, a cupboard, a carpet, stairs)

Revision 2. Ex. 1, 3 pp. 92-93 (pupils read the text one by one)

Presentation 3. Ex.1, p.94 (listen, repeat and order the pictures)

Practice 4. Ex.2, p.94

  • Pupils listen and read the dialogue in silence

  • Read again, pupils read the dialogue in a chain

  • Do choral and individual reading

  • Ask pupils to describe the room using the information from the dialogue

Reading 5. Ex.3a, p.95 (pupils find the hidden words and read them)

  • Stick the household flashcards on the board, ask pupils to write the names of them under the pictures

  • Ask pupils to find the hidden words (picture, chair, book, window, computer, drawer, armchair, bookcase, clock, mirror)

Speaking 6. Ex.3b, p.95

  • Ask pupils to read the questions and answers in pairs

  • Do choral and individual repetition

  • Encourage pupils to make their own dialogue

7. Ex.4, p.95

  • Pupils read and complete the sentences one by one

  • Ask pupils: What room is it? Is there a table? Is the room clean?

Writing Ex. 1 p.64 (workbook)

Home Work Ex. 2 p. 94 (прочитати)

Lesson 47 дата________

Тема. Розвиток навичок монологічного мовлення в темі My Room.

Мета: навчальна: організувати усне тренування учнів по оперуванню лексичним матеріалом на рівні речення; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту з опорою на малюнок; розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших. Обладнання: картки за темою «Помешкання», «Моя сім’я»

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Shark (family)

Revision 2. Ex. 2 p. 94 (pupils read the text one by one)

Presentation 3. Ex.1, p.96

  • Pupils look at the small pictures and name the words

  • Ask pupils to spell each word, write it down on the board

  • Pupils stick the pictures to each word

  • Pupils look at the picture and say how many things they can find

Extra Game Yes or No

P1: Is it a chair? P2: Yes, it is. It is a chair.

P2: Is it a sofa? P3: No, it isn’t. It is not a sofa. It is a desk.

………

Practice 4. Ex.2, p.96

  • Drill the words “Pen friend” and “Washington, D.C.”

  • Ask pupils: What is it? Is it a text? Is it a poem? Get them to identify the type of the text “It is a letter

  • Pupils read the text in a chain

  • Ask pupils questions from the letter?

5. Ex.3, p.97

  • pupils imagine they are speaking to Tom, they read the dialogue and complete the questions or the answers

  • pupils act out the dialogue

Writing Ex. 1 p.65 (workbook)

Home Work Ex. 2 p. 96 (прочитати), WB Ex. 2 p.65

Lesson 48 дата________

Тема. Домашні справи.

Мета: навчальна: організувати усне тренування учнів по оперуванню лексичним матеріалом на рівні речення; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування; організувати усне тренування учнів по оперуванню Present Simple Tense; розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати кмітливість, логічне мислення, здатність до здогадки, мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших. Обладнання: картки за темою «Помешкання», «Моя сім’я», “ Present Simple Tense”

Хід уроку

Warm up 1. Pantomime (verbs with prepositions: stand at, put down, put under, put on, put in)

Revision 2. Ex. 2 p. 96, WB Ex. 2 p.65 (pupils read the text one by one),

Presentation 3. Ex.1, p.98

  • Pupils look at the pictures and repeat the words under the pictures

  • Mime the words

Practice 4. Ex.2, p.98

  • Revise grammar “ Present Simple Tense”

  • Pupils make sentences using the correct words

  • Ask strong pupils to write the correct sentences on the board

Reading 5. Ex.3, p.99

  • Pupils look at the pictures and name them

  • Pupils complete the sentences in a chain

  • Do choral and individual reading

Speaking 6. Ex.4, p.99

  • Pupils match the questions with the answers

  • Acting out the dialogue

7. Ex.5, p.99 (pupils read and answer the questions one by one)

Writing Ex. 1 p.66 (workbook)

Home Work Ex. 1 p. 98 (вивчити слова)

Lesson 49 дата________

Тема. Узагальнення вивченого матеріалу.

Мета:

навчальна: організувати усне тренування учнів по оперуванню лексичним матеріалом на рівні речення; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати кмітливість, логічне мислення, здатність до здогадки, мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Помешкання», «Моя сім’я», “Personal Pronouns”

Хід уроку

Warm up 1. WB Ex.1, p.67 (Teacher can’t Remember Game)

Revision 2. Ex. 1 p. 98 (pantomime)

Presentation 3. Ex.1, p.100 (pupils read the text one by one and fill it in with pronouns)

4. Ex.2, p.101 (pair work, agree or disagree)

  • Mime the words

Practice 5. Ex.3, p.101 (pupils choose the correct item to complete the sentences)

Reading 6. Ex.4, p.101 (pupils read and complete the sentences in the dialogue)

Speaking 7. Ex.5, p.101 (pupils read and answer the questions)

Writing Ex. 2 p.67 (workbook)

Home Work Ex. 1 p. 100 (прочитати), WB Ex.1, p.67 (вивчити)

Lesson 50 дата________

Тема. Підсумковий урок з теми «Помешкання» (тестування)

Мета:

навчальна: повторити й закріпити лексико-граматичні структури, узагальнити вивчений матеріал за темою «Помешкання»

розвивальна: розвивати комунікативні компетенції, довільну пам’ять; розвивати здатність узагальнювати вивчений матеріал;

виховна: викликати в дітей бажання вчитися, зацікавленість процесом пізнання; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до системної розумової праці

Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

  1. Warm up Team Spelling Game