Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3кл.поур.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
167.55 Кб
Скачать

I have a tongue with which I talk,

Two ears for hearing, one mouth for talking,

One head for thinking, two legs for walking.

5. Teach and drill the new words with the help of a doll. Pay attention to the grammar box (foot-feet).

Pupils describe their body.

Practice 5. Ex.2, p.60 (look at the pictures and say)

6. Ex.2, p.60 (ask and answer) write a table with questions on the board

heads

hands

legs

has a doll got?

eyes

has a robot got?

How many

feet

has a toy dragon got?

arms

ears

shoulders

fingers

Reading . Ex.4, p.61 (listen, sing and point)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Pupils describe their favourite toys Home Work Read Ex.4, p.61

Lesson 29 дата________

Тема. Вивчення тематичного тексту.

Контроль читання.

Мета:

навчальна: практикувати учнів у читанні тексту з метою добування детальної інформації; закріпити лексичний та граматичний матеріал за вивченими темами; вдосконалювати навички аудіювання та усного монологічного мовлення;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті: слухову, зорову; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати доброзичливу атмосферу в класі.

Обладнання: картки «Зовнішність людини» , лялька, аркуші А4

Хід уроку

Warm up 1. Picasso Dictation (pupils listen and draw what they hear)

T: I’m a small monster. I’ve got a big head. I’ve got three eyes. I’ve got two noses and one big mouth. I’ve got long hair.

Revision 2. Read Ex.4, p.61

Presentation 3. Look, listen and read Ex.1, p.62

  • Pupils look at the pictures, ask: What are the children’s names? Are they friends? Are they happy? What are they doing? Who has got a ball?

  • Read the text, pupils listen and rea in silence

  • Pupils read the text in a chain

  • Ask: Who is slim? What colour is Sue’s hair? Who is plump?

  • Choral and individual reading

4. Agree or disagree

  • Pre-teach the word “handsome”

  • Ask pupils to read the sentences in exercise and answer “Yes” or ‘No”

  • Pupils read and choose the correct answer

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson

Home Work Read Ex.1, p.62

Lesson 30 дата________

Тема. Зовнішність моїх батьків.

Контроль письма.

Мета: навчальна: повторити вивчені раніше лексичні одиниці; питальні структури з дієсловами “have/has got”; активізувати граматичний матеріал; удосконалювати вміння та навички читання, письма, усного мовлення, вміння вести бесіду; розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; виховна: виховувати культуру співбесіди. Обладнання: картки за темою «Зовнішність людини» , лялька,

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Shark

Revision 2. Read Ex.1, p.62

Practice 3. Ex.2, p.64

  • Pupils look at the photos and answer the questions: What people do you see? Are they friends? Is it a family? Are they happy?

  • Read the text, pupils listen and read in silence

  • Pupils read the text in a chain

  • Ask strong pupils to translate difficult sentences

  • Ask: Who is tall and handsome? Who is nice and kind? Who is funny and happy?

  • Choral and individual reading

Reading 4. Ex.2, p.65 (agree or disagree)

5. Ex.3, p.65 (complete sentences about Jane’s family; ask and answer the questions)

6. Ex.4, p.65 (ask and answer)

Speaking7. Ex.5, p.64 (describe your mother or father)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson

Home Work Read Ex.5, p.65

Lesson 31 дата___________

Тема. Узагальнення вивченого матеріалу.

Мета:

навчальна: практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; практикувати всі види мовленнєвої діяльності; ознайомити учнів з новими лексичними одиницями та навчити їх розпізнавати в тексті, вживати в реченнях;

розвивальна: удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять; підвищувати рівень особистої мотивації учнів у вивченні англійської мови; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки;

виховна: зацікавити учнів використанням іноземної мови в інших сферах знань.

Обладнання: картки за темою «Людина. Зовнішність»

Хід уроку

Warm up 1. Team Spelling Game

Revision 2. Read Ex.5, p.65

Presentation 3. Ex.1, p.66 (choose and complete)

Extra Game “What is missing?”

4. Ex.1, p.66 (read and match)

  • Pupils look at the photos and answer the question: What toys do you see?

  • Read the text, pupils listen and read in silence

  • Pupils read the text in a chain

  • Ask strong pupils to translate difficult sentences

  • Choral and individual reading

  • Ask: What is Ann’s toy? What is Kim’s toy? What is Tom’s toy?

Practice 4. Ex.3, p. 66 (look at the picture, fill in the words in the story)

Reading 6. Ex.4, p.67 (complete the sentences)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson

Home Work Read Ex.2, p.66

Lesson 32 дата________

Тема. Підсумковий урок з теми «Людина. Зовнішність.» (тестування)

Мета:

навчальна: повторити й закріпити лексико-граматичні структури, узагальнити вивчений матеріал за темою «Людина. Зовнішність.»

розвивальна: розвивати комунікативні компетенції, довільну пам’ять; розвивати здатність узагальнювати вивчений матеріал;

виховна: викликати в дітей бажання вчитися, зацікавленість процесом пізнання; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до системної розумової праці

Обладнання: картки за темою «Людина. Зовнішність.»

Хід уроку

Warm up Team Spelling Game

Individual test work Ex. p. (workbook)

Ex. p. (workbook)

Ex. p. (workbook)

Ex. p. (workbook)

Ending the lesson

Home Work Revision