- •Unit1. Природа. Пори року
- •Unit2. Школа. Шкільне життя
- •Unit3. Я, моя сім’я та друзі
- •I like coffee and you like tea.
- •Unit4. Людина. Зовнішність
- •I have a tongue with which I talk,
- •Unit 5. Свята та традиції
- •Unit 6. Помешкання
- •Individual test work
- •Тема7. Відпочинок і дозвілля.
- •Тема7.1 Розклад дня
- •Individual test work
- •Тема 7.2 Поїздка на канікулах.
Плани-конспекти уроків
з англійської мови
за підручником А. Несвіт
3 клас
на основі навчального видання
«Мій конспект» І. В. Ґандзя
заснованої 2008 року
Харків, «Основа» 2014 рік
Вчитель: Дяченко Юлія Сергіївна
навчальний рік
Unit1. Природа. Пори року
Lesson 1 дата________
Тема. Повторення. Знову до школи
Мета:
навчальна: презентувати лексичний матеріал за темою «Моя сім’я і друзі», ознайомити з мовними виразами знайомства і вітання та повторити фрази, вивчені минулого року; формувати уявлення про мову як засіб спілкування між людьми; ознайомитися з римівками за темою «Знайомство»;
розвивальна: розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення;
виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.
Хід уроку
Warm up 1.Greeting, introducing yourself ‘Hello! I am Missis…’
2. Pair work: pupils introduce themselves to their neighbours in the same way.
Presentation 3. Listen and read Ex.1, p.6 a) listening b) choral reading c) two pupils act it out at the blackboard
Extra “Happy Game” Say “I’m happy” and give a big smile. Then say “Now look!” and pretend to wipe your smile off your face with your hand and throw it to the children. Demonstrate that the children should pretend to “catch” the smile and put it on their faces. Say “Now you’re…” and get the children to call out “Happy!”. Repaet the procedure several times.
Read and act out
4. Ex.2, p.6 (T: Look at the photos. Say the children’s names. Read and practice the dialogue in pairs.)
5. Ask and complete Ex.3, p.7 (work in pairs and complete the table, than read it chorally and individually)
6. Ask and answer Ex.4, p.7 (pair work, the answers are written on the board)
7. Complete and say about yourself Ex.5, p.7
Ending the lesson
8. A chain game. P1 stands up and says “I’m…” and then points to P2 next to him/her, says “This is…” and then sits down. P2 stands up and says “I’m…” and then points to P3 next to him/her, says “This is…” and then sits down. Continue around the class.
9. Saying ‘Good bye’ several times
Home Work Read Ex.1, p.6 , Ex.4, p.7
Lesson 2 дата___________
Тема. Природа. Пори року.
Мета: навчальна: практикувати всі види мовленнєвої діяльності; ознайомити учнів з новими лексичними одиницями і навчити їх вживати у власному мовленні на рівні речення; повторити раніше вивчені лексичні одиниці; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації;
розвивальна: удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; підвищувати рівень особистої мотивації учнів у вивченні англійської мови; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки;
виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, під час парної роботи – повагу до співрозмовника.
Обладнання: тематичні карти за темою “Seasons and Weather”.
Хід уроку
Warm up 1.Greeting, ‘Say ‘Hello! or Good morning!’ to your neighbour’
Revision 2. T-PL : Hello! Good morning! What is your name? Nice to see you! How are you?
3. Stick the pictures of four seasons on the board. Ask pupils to name the seasons. Read the poem
Spring is green. Summer is bright. Autumn is yellow. Winter is white.
Presentation 4. Ex.1, p.10 Listen and repeat the drills.
5. Ask pupils to complete the sentences using new words (e.g. It is cold and rainy in autumn. It is frosty and snowy in winter. It is warm and windy in spring. It is hot and sunny in summer)
Practice 6. Ex.2, p.10 read (before the first listening ask questions: What seasons do you know? Is it hot/cold in winter/summer? What weather do you like?)
After reading ask pupils: what is the weather like in autumn? Is it cold? Is it sunny? Is it windy? What colour are the trees?
Reading 7. Ex.3, p.11 (agree or disagree, pupils read and choose the correct sentences)
Extra game Pantomime using flash cards about the weather (work in groups of 3-4)
8. Work in pairs. Ask and answer Ex.4, p.11
9. Ex.5, p.11 (Pupils name the pictures, then they read and complete and sentences)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson Stick the flashcards “Seasons” on the board, pupils write the names under the pictures. Ask them “What season is it?”
Home Work Read Ex.3, 4 p.12-13, draw your favourite season
Lesson 3 дата___________
Тема. Пори року. Погода
Мета: навчальна: закріпити нові лексичні одиниці; активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; розвивати вміння та навички читання, письма усного монологічного мовлення;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку;
виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до систематичної розумової праці.
Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»
Хід уроку
Warm up 1. MP3 “The Alphabet Song’
2. Stick pupils drawings on the board. Ask them to all out weather words.
Revision 3. Read Ex.3, 4 p.12-13
Presentation 4. Ex.1, p.12 listen and repeat (using flashcards)
5. Ex.2, p.12 (ask pupils to make sentences using the table, written on the board)
January winter
March spring
August is in autumn
February winter
October
Extra game “Disappearing items” (write months of the year on the board. Do choral repetition of the words. Then rub out one of the words. Pupils chant the whole sequence
Practice 6. Group work Ex.3, p.12 (look at the pictures. Group1 read their text one by one. Then Group2 do the same.
7. Ask and answer Ex.4, p.12 (Group2 answer the questions to the text of Group1 and vice versa)
Reading 8. Ex.5, p.12 (Write the sentences on the board and complete them with the pictures. Ask pupils to name the pictures. Then they complete the sentences one by one)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson Pupils mime the weather words in pairs, using like and dislike sentences. Home Work Read Ex.3, p.12
Lesson 4 дата___________
Тема. Моя улюблена пора року.
Мета:
навчальна: закріпити лексичні одиниці; активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; розвивати вміння та навички читання, письма усного монологічного мовлення;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку;
виховна: формувати доброзичливу атмосферу в класі
Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»
Хід уроку
Warm up 1. Stick pupils drawings on the board. Ask them to all out weather words.
2. Mime the weather, using flashcards
Revision 3. Read Ex.3, p.12
Presentation 4. Ex.1, p.14 listen, point and say (1) Boks closed, read the poem, pupils listen. 2) Then they open the books and look at the pictures. 3) Ask the pupils what they think the rhyme is going to be about, ask pupils to name the seasons on the pictures, ask: Where are the children on pictures 1,3 and 6? What are they doing? Is the weather good in picture 5 and 2? 4) choral and individual reading )
Practice 4. Ex.2, p.14 (work in pairs, ask and answer)
Reading 5. Ex.3, p.15 (pupils read the questions and answer them using the necessary information from the brackets. A table for transforming answers I written on the board)
|
play games |
in spring |
|
ride a bike |
|
|
jump |
in summer |
I can |
run |
|
|
play snowballs |
in autumn |
|
ski |
|
|
skate |
in winter |
6. Ex.4, p.15 (listen and read, act out the dialogue)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson
Home Work Learn Ex.1, p.14
Lesson 5 дата___________
Тема. Погода
Мета:
навчальна: закріпити лексичні одиниці; активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; розвивати вміння та навички читання, письма усного монологічного мовлення;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять;
виховна: формувати доброзичливу атмосферу в класі, вчити культурі спілкування
Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»
Хід уроку
Warm up 1. mp3 “My Favourite Colour is Yellow”
Revision 2. Vocabulary dictation Ex.1, p.14
Presentation 3. Ex.1, p.16 (listen and repeat)
Practice 4. Ex.2, p.16 (listen , read and match)
5. Ex.3, p.17 (read, ask pupils “What weather does Dan like?” and act out their own dialogues)
Reading 6. Ex.4, p.17 (pupils read answers and questions in pairs)
7. Ex.4, p.15 (choose and complete the sentences, using the words from the table.)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson in pairs pupils mime the weather words and try to guess them
Home Work Learn Ex.3, p.17, Do Ex.3, p.17
Lesson 6 дата___________
Тема. Погода в Україні та в світі.
Мета: навчальна: активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; вдосконалювати компетенції усного монологічного мовлення та аудіювання; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, слухову пам'ять, спостережливість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять;
виховна: виховувати загальну культуру учнів, формувати позитивне ставлення до іноземної мови як засобу спілкування. Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»
Хід уроку
Warm up 1. Team Spelling Game
Revision 2. Vocabulary dictation Ex.3, p.17
Presentation 3. Ex.1, p.18 (listen, read and say)
Ask questions about the characters on the page “Where are the children? What are they talking about? What seasons do they like?”
Pupils listen and then read the texts in silence.
Group Work. Practice your part of the dialogue.
Act out the dialogue.
4. Ex.2, p.19 pair work (agree or disagree)
Practice 5. Ex.3, p.19 pair work (ask and answer)
Reading 6. Ex.4, p.19
T: This exercise introduces the use of the preposition “in” with the months: in April and the seasons: in winter.
Before reading pre-teach the words “country” and “often”
Read the text and pupils read silently to themselves.
Ask questions: What country is Ann from? What is the weather like in winter/summer? Is it warm in May? What months are cold/warm?
Do choral and individual reading again
Speaking 7. Ex.5, p.19 (write sentences on the board and finish them on the pictures. Ask pupils to tell about the weather in Ukraine)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson Game “Disappearing Words”
Home Work Read Ex.4, p.19, Text3 p.140
Lesson 7 дата___________
Тема. Узагальнення вивченого матеріалу.
Мета:
навчальна: практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; практикувати всі види мовленнєвої діяльності; ознайомити учнів з новими лексичними одиницями та навчити їх розпізнавати в тексті, вживати в реченнях;
розвивальна: удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять; підвищувати рівень особистої мотивації учнів у вивченні англійської мови; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки;
виховна: зацікавити учнів використанням іноземної мови в інших сферах знань.
Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»
Хід уроку
Warm up 1. Sing a song (mp3 “Four Seasons”)
Revision 2. Vocabulary dictation Ex.3, p.17
Presentation 3. Ex.1, p.20 (listen, read)
Before reading pre-teach the words “nature” and “to save”, drill the new words.
Read the poem, pupils listen and read in silence.
Pupils practice the poem for several minutes.
Several different pupils read it loudly.
Practice 4. Ex.2, p. 20 (point and say)
Reading 5. Ex.3, p.21 (choral and individual repetition)
6. Ex.4, p.21 (ask and answer, work in pairs)
7. Ex.5, p.21 (complete the sentences)
Pupils say words one by one.
Write the sentences on the board.
Do choral and individual reading.
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson Describe the autumn weather using pupils drawings.
Home Work Read Ex.3, p.21
Lesson 8 дата________
Тема. Підсумковий урок з теми «Природа. Пори року» (тестування)
Мета:
навчальна: повторити й закріпити лексико-граматичні структури, узагальнити вивчений матеріал за темою «Природа. Пори року»
розвивальна: розвивати комунікативні компетенції, довільну пам’ять; розвивати здатність узагальнювати вивчений матеріал;
виховна: викликати в дітей бажання вчитися, зацікавленість процесом пізнання; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до системної розумової праці
Обладнання: картки за темою «Природа. Пори року»
Хід уроку
Warm up 1. Team Spelling Game
Revision Read Ex.3, p.21
Presentation 2. Listen, read and choose Ex.1, p.22
Pupils take turns to read out he words.
Read the sentences, pupils listen and read in silence.
Ask pupils to read the sentences themselves and point at the necessary picture.
Ask the question “What can we do in summer/autumn/winter/spring?, pupils answer, using the sentences of exercise)
Practice 3. Ex.2, p.22 (pupils read the text chorally and individually)
4. Ex.3, p.22 (ask and answer, pair work)
Reading 5. Ex.4, p.23 (chose the answers which are true for you)
Writing Ex. p. (workbook)
Ending the lesson Game “Disappearing Words”
Home Work Read Ex.5, p.23 (make a poster about your favourite season)
