Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
25044_урок 5 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
10.54 Mб
Скачать

Навчально-виховний комплекс смт Любешів

Урок світової літератури

на тему:

«Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка».

Зовнішня і внутрішня краса людини.»

5 клас

Підготувала

Дубко Наталія Павлівна,

вчитель світової літератури

Тема: Оскар Уайльд. «Хдопчик-зірка». Зовнішня і внутрішня краса людини.

Мета: дати короткі відомості про письменника, його естетичні погляди, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати в чому полягає справжня краса людини, формувати уявлення про красу, розвивати асоціативне мислення, вчити дітей аналізувати прочитаний твір, робити короткий запис, складати схему.

Обладнання:

  • портрети О. Вайльда, його твори;

  • намальовані сніжинка, жаба, квітка.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф: Мені здається, може, я не знаю -

Було і буде таку всі часи. Любое, як сонце, світу відкриває Безмежну велич людської краси.

В. Симоненко

Примітка: епіграф записаний на дошці протягом трьох уроків.

Хід уроку

І. Асоціативна робота

Вч: Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба.

  • Що гарніше: сніжинка чи жаба?

  • Схарактеризуйте сніжинку.

  • З якою порою року пов'язана сніжинка? (Зимою.)

  • Що ви відчуваєте, коли промовляєте слово "сніжинка?" З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха..)

  • Що ви може і є сказати, дивлячись на жабу?

  • А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому?

Висновок.

Отже, гарна зовні сніжинка одна ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї краси замало.

  • Що ви уявляєте, коли чуєте слово "краса?"

  • Що означає для вас «краса»?

  • Чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.

Згадайте, при вивченні яких творів ми зверталися до цих понять. (Г.К. Андерсен «Снігова королева», «Соловей»)

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Вч: На цьому уроці ми знову звернемося до поняття краси, постараємося зрозуміти, в чому полягає справжня краса людини. Зробимо це на прикладі казки «Хлопчик-зірка».

ІІІ. Первинне усвідомлення теми

Вч: Слово «краса» можна поєднати з іменем англійського письменника кінця ХІХ століття Оскара Вайльда. Його називали «королем життя», і це цілком справедливо. Він любив життя, любив ту красу, що його оточувала.

Світ краси відкрив майбутньому письменникові його батько, коли ще в дитинстві будив його дуже рано, щоб показати схід сонця або, навпаки, не давав спати до півночі, щоб син побачив справжню грозу: невпинний дощ, за стіною якого нічого не видно, та спалахи блискавки, щоб почув гуркіт грому, який то набігав і розкочувався над самісінькою головою, то віддалявся, і відлуння його було чути дуже далеко.

Світ краси ще повніше відкрився Оскарові, колі він навчався в університеті. Юнакові відкрилися таємниці дорогоцінних каменів, весняних купчастих хмар, дерев, квітів, трав. З безмежною любов’ю погляд Вайльда переносився з полів і луків на художні полотна, архітектурні споруди, історичні пам’ятки. І тоді витвори людських рук змішувалися з творіннями природи в єдине ціле.

Оскар Вайльд схилявся перед красою. Гарні сади і розкішні парки Окфорда, що ними любив гуляти письменник, пробуджували душу. Дуже любив Оскар квіти як символ вічної і незгасної краси. Вони оточували його завжди і всюди. Чи то вдома, чи то у колі друзів, а чи тоді, коли письменник прогулювався вулицями міста, у нього завжди була приколота на грудях квітка.

Назавжди в пам’яті письменника вкарбувалися слова одного з викладачів університету: «Безумство не бачити краси в ластівці. Неможливо допустити, щоб латівки перестали ліпити гнізда».

Оскар Вайльд міг бачити красу у всьому. Він переконався, що краса облагороджує душу. Краса робить людину кращою, вищою і чистішою у своїх помислах і діяннях, багатшою духовно.

У всіх творах О. Вайльда порушена морально-етична проблема. Письменник намагається з’ясувати, що важливіше для людини – добро чи краса. Це питання постає і в казці «Хлопчик-зірка», з якою ви ознайомилися вдома і яку ми будемо розглядати на уроці.

Епіграфом до уроків за казкою О. Вайльда взято слова В. Симоненка. (Учитель читає їх).

"Безмежна велич людської краси" - саме ці слова будуть основою двох уроків.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]