- •Аналіз уроку – школа педагогічної майстерності.
- •Педагогічний аналіз уроку як спосіб управління навчально-виховним процесом
- •Аналізом уроку й системним підходом
- •Основні методичні недоліки, які повинен враховувати керівник школи, розробляючи стратегію підготовки до уроків
- •Механізм діяльності при здійсненні педагогічного аналізу
- •Методи, форми і прийомів навчання у сучасній школі
- •Класифікація методів навчання (по Бабанскому ю.К.)
- •Прийоми діяльності вчителя й учнів Прийоми, що відповідають пояснювально-ілюстративному методу навчання:
- •Методи, форми і прийоми навчання
- •Загальнонавчальні уміння і навички
- •Ефективності професійної діяльності вчителя
- •Самооцінка ефективності уроку і схема
- •Діагностична карта виявлення ускладнень аналізу компонентів уроку
- •Пам’ятка вчителю для здійснення самодіагностики навчальної діяльності
- •Пам’ятка вчителям зі стажем до 5 років для проведення самоаналізу уроку
- •I. Мета
- •III. Хід уроку
- •Пам’ятка вчителям, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст» для проведення самоаналізу уроку
- •Пам’ятка здійснення поглибленого самоаналізу уроку на всіх етапах
- •Пам’ятка вчителям, які мають кваліфікацію «спеціаліст іі категорії» для проведення самоаналізу уроку
- •Пам’ятка вчителям, які мають кваліфікацію «спеціаліст і категорії» для проведення самоаналізу уроку
- •Пам’ятка вчителям, які мають вищу кваліфікаційну категорію для проведення самоаналізу уроку
- •Орієнтовна пам'ятка для проведення комплексного самоаналізу уроку
- •Методичні рекомендації вчителю щодо здійснення самоаналізу уроку
- •Порушення системного підходу до організації уроку
- •Порушення в структурі уроку
- •2. Урок застосування знань.
- •3. Урок засвоєння навичок та вмінь.
- •4. Урок узагальнення та систематизації знань.
- •5. Урок перевірки і корекції знань, умінь, навичок.
- •6. Комбінований урок.
- •Неврахування психофізіологічних особливостей учнів та логіки засвоєння знань
- •Невміння керувати відчуттями та сприйняттям учнів
- •Недостатня робота щодо мовлення та уяви на уроці
- •Недостатня робота щодо розвитку інтересів, почуттів, волі на уроці
- •Порушення закономірностей психічних процесів під час навчальної діяльності:
- •Низький рівень опрацювання навчального матеріалу
- •Неврахування ролі особистого прикладу вчителя
- •Вплив класного колективу
- •Недостатня сформованість умінь педагога
- •Показників оцінювання діяльності педагога
- •Пасивний рівень
- •Ситуативний рівень
- •Активний рівень
- •Параметри спостереження Створення пізнавальної атмосфери уроку:
- •Критерії оцінювання проведеного уроку
Пам’ятка вчителям зі стажем до 5 років для проведення самоаналізу уроку
I. Мета
Чи чітко уявляв я собі мету перед початком уроку?
Чи пояснив її учням?
Чи залишалась ця мета чіткою і зрозумілою протягом усього уроку?
Чи вважаю я мету досягнутою?
ІІ. ПОЧАТОК УРОКУ
Чи почав я урок вчасно?
Чи вдалося заволодіти увагою учнів?
Чи відповідав початок уроку меті?
Чи сподобався початок уроку учням?
III. Хід уроку
Чи діти розуміли питання, поставлені на уроці?
Чи вдалося мені вибудувати в логічній послідовності усі прийоми і методи на уроці?
Чи всі учні були зацікавлені?
Чи всі учні були задіяні?
Чи зрозуміли учні, яким чином набуті знання застосовувати на практиці?
Які моменти уроку були найцікавішими?
У якій частині урок видався нецікавим?
ІV. ЗАВЕРШЕННЯ
Чи я підкреслив результати поставленої мети в кінці уроку?
Чи встиг я виконати заплановане?
Чи вчасно я закінчив урок?
Пам’ятка вчителям, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст» для проведення самоаналізу уроку
1. Чи відповідає мій урок програмі?
2. Чи правильно мною були визначені і розв'язані на уроці навчальні, виховні і розвиваючі завдання?
3. Чи оптимально було визначено зміст уроку, чи відповідає він завданням?
4. Що було основним, найсуттєвішим на уроці? Чи зумів я акцентувати увагу учнів на його вивченні?
5. Чи вдало визначена структура уроку?
6. Чи була організована на уроці робота із формування основних умінь, навичок, інтересів учнів?
7. Як здійснювались внутріпредметний і міжпредметний зв'язки?
8. Які методи і засоби навчання були використані на уроці? Чи були вдалими вибір і поєднання?
9. Які форми навчання (масові, групові, індивідуальні) домінували на уроці? Чи були вдалими їх вибір і поєднання?
10. Чи об'єктивно і відповідно до норм оцінені мною знання учнів?
11. Чи правильно здійснювався на уроці інструктаж, визначалися обсяг і складність домашнього завдання? Чи було воно диференційованим?
10. Що було зайвим у моїй діяльності і в діях учнів?
Пам’ятка здійснення поглибленого самоаналізу уроку на всіх етапах
Орієнтувальний етап (підготовка до уроку)
Які позитивні й негативні підсумки попереднього уроку?
У межах якого навчального або навчально-практичного завдання розробляється урок, яка його тема?
Яке місце займає ця тема в процесі розв'язування навчального (навчально-практичного) завдання?
Які навчальні дії необхідно формувати на цьому уроці, яка з них є основною для даного уроку?
Який тип уроку (відповідно до структури навчальної діяльності)?
Які завдання (пошукові й виконавські) в освоєнні учнями змісту необхідно вирішити на уроці?
Які завдання щодо освоєння форм діяльності я поставлю перед дітьми?
Якими мають бути завдання, що дозволять найповніше реалізувати мету даного уроку? У якій формі їх доцільно запропонувати дітям?
Яка мета виконання кожного завдання (проміжна мета уроку)?
Яка форма організації колективно-розподіленої діяльності сприяє досягненню змістових цілей, що розв'язуються в процесі виконання конкретного завдання?
Які знання й способи дій необхідно актуалізувати в учнів для реалізації цілей уроку? В якому вигляді учні мають представити ці способи?
Які міжпредметні й внутрішньопредметні зв'язки необхідно встановити на цьому уроці?
Якою є міра дитячого співавторства в ході уроку?
Який етап уроку може викликати труднощі в реалізації (у вчителя або в учнів)? Як можна подолати ці труднощі в ході уроку?
Як має бути представлений змістовий підсумок уроку?
Чи потрібно представити підсумок в освоєнні навчальної співпраці? Якщо так, то як це зробити?
Як організувати навчальний простір (поле дошки; предметний матеріал; місце моделей, потреба в яких може виникнути під час уроку; простір для тренування й контролю)?
Як мають виглядати записи на дошці й у зошитах учнів наприкінці уроку?
Яке обладнання необхідно підготувати заздалегідь.
У якій формі і яке домашнє завдання доцільно дати (хто його формулює: вчитель чи діти; чи необхідний вибір дітьми виду й обсягу домашньої роботи; чи мають батьки взяти в ній участь)?
Які професійні завдання я ставлю перед собою в процесі планування й проведення даного уроку?
Виконавський етап ( проведення уроку)
Чи створене позитивне емоційне тло уроку?
Чи виходить мотивувати учнів на виконання завдань?
Чи вдається надати дітям необхідну міру навчальної самостійності в роботі над кожним завданням?
Наскільки усвідомлено діють діти (якщо є потреба, роблять запит до вчителя; ставлять запитання один одному; за необхідності розгортають і обґрунтовують спосіб дії, що використовується; звертаються до моделей)?
Які з дитячих здогадок, запитань, припущень потрібно зафіксувати дня подальшого колективного просування в освоєнні предметного змісту й форм колективно-розподіленої діяльності?
На які аспекти в організації навчальної співпраці я маю звернути увагу зараз (використання норм; особливості роботи груп; характер міжгрупового обговорення тощо)?
Контрольно-оцінний етап (рефлексія уроку)
Чи виконали учні поставлені завдання?
Чи вдалося мені реалізувати професійні завдання, що були визначені?
Чи виникла в ході уроку незапланована ситуація? Якщо так, то чому? Якою була моя реакція? Якими є позитивні й негативні результати виникнення цієї ситуації?
Які позитивні підсумки уроку (змістові, організаційні, емоційні) необхідно відтворити на наступному уроці?
Які проблеми залишилися невирішеними (для учнів і для мене)? Чому вони виникли?
Які завдання в освоєнні змісту й форм діяльності я маю поставити перед собою на найближчі уроки, виходячи з підсумків даного уроку.
