- •Правила з охорони праці
- •2 Практична робота № 2
- •3 Практична робота №3
- •1 Тема: Розрахунок і вибір посадок для нерухомих з’єднань.
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •5 Хід роботи
- •5.7 Прилад
- •6 Контрольні питання
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •5 Хід роботи
- •5 Приклад
- •16 Рисунок 2 – Схема полів допусків посадок для внутрішнього та зовнішнього кілець
- •6 Контрольні питання
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •5 Хід роботи:
- •5 Приклад
- •6 Контрольні питання
- •3 Довідниковий матеріал:
- •4 Теоретичні відомості
- •4 Інструкція до проведення практичної роботи
- •26 Полтава – 2013р. Додаток б
5 Приклад
5.1 Вихідні дані: Шпонка призматична 50х28х160, тип з'єднання - вільне, діаметр вала - 220 мм.
5.2 Рішення
20
розмір шпонки b х h х lш = 50 x 28 x 160 мм;
глибина паза: вала t1 = 17,0 мм;
втулки t2 = 11,4 мм.
2 Визначаємо поля допусків для посадочних розмірів:
ширина шпонки b = 50 h9(-0,062) мм;
ширина паза: вала В = 50Н9(+0,062) мм;
втулки В =50D10 ) мм.
3 Визначаємо граничні розміри:
ширина шпонки bmax = b+es=50+0 = 50,000 мм;
bmin =b+ei = 50+(-0,062) =49,938 мм;
ширина паза: вала Вmax = B+ES = 50 +0,062 =50,062 мм;
Вmin = B+EI=50+0 = 50,000 мм;
втулки Вmax = B+ES = 50 +0,270 = 50,270 мм;
Вmin = B+EI =50+0,170 = 50,170 мм.
4 Визначаємо граничні зазори між шпонкою та пазом вала:
Smax = Вmax - bmin = 50,062 - 49,938 = 0,124 мм;
Smin = Вmin – bmax = 50,000 - 50,000 = 0 мм.
5 Визначаємо граничні зазори між шпонкою та пазом втулки:
Smax = Вmax - bmin = 50,270 - 49,938 = 0,332 мм;
Smin = Вmin – bmax = 50,170 - 50,000 = 0,170 мм.
6 Викреслюємо схему розміщення полів допусків (рисунок 1).
7 Вибираємо граничні відхилення непосадочних розмірів:
7.1 Висота шпонки: h = 28h11(-0,130) мм;
граничні розміри: hmax=h+es=28+0=28,00мм
hmin=h+ei=28 +(-0,130)= 27,87мм
7.2 Довжина шпонки: lш
= 160h 14(-1,00)
мм;
граничні розміри: lmax=l+es = 160 +0 =160,00мм
lmin =l+ei = 160+(-1,00) = 159,00мм
7.3 Довжина паза вала lпв = 160Н15(+1,600 ) мм;
граничні розміри: lmax=l+es = 160 +1,6 =161,60мм
lmin =l+ei = 160+ 0 = 160,00мм
21
7.4 Глибина паза вала t1
= 17,0+0,3
мм;
7.4.1 Розмір d - t1 = 220,0 – 17,0 = 203,0 мм;
7.4.2 Для розміру (d - t1) – нижнє відхилення приймаємо рівним -0,3,
тобто d - t1 = 203,0-0,3 мм;
граничні розміри: (d-t1)max = 203 +0 = 203,0 мм;
(d-t1)min = 203+(-0,3) = 202,7мм
7.5 Глибина паза втулки t2 = 11,4 +0,3 мм;
7.5.1 Розмір d + t2 = 220,0 + 11,4 = 231,4 мм;
7.5.2 Для розміру (d + t2) – нижнє відхилення приймаємо рівним -0,3,
тобто d + t2 = 231,4-0,3 мм;
граничні розміри: (d + t2)max = 231,4 +0 = 231,4 мм;
(d + t2)min = 231,4+(-0,3) = 231,1мм
Рисунок 1 - Схема полів допусків посадочних елементів шпонкового з'єднання
22
5.3 Всі результати розрахунків заносимо до таблиці 2
Таблиця 2 - Результати розрахунків
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Ширина |
|
|
|
Глибина паза |
||||||||
|
шпонки |
паза вала |
паза втулки |
Висота шпонки |
Довжина шпонки |
Довжина паза |
вала d - t1 |
втулки d + t2 |
|||||
Найбільший граничний розмір |
50,000 |
50,062 |
50,270 |
28,000 |
160,000 |
161,600 |
203,0 |
231,4 |
|||||
Найменший граничний розмір |
49,938 |
50,000 |
50,170 |
27,870 |
159,000 |
160,000 |
202,7 |
231,1 |
|||||
Висновки та пропозиції
Література
