Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
lingua Latina_1 (1).docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
542.78 Кб
Скачать

Infinitivus латинський інфінітив

Латинський інфінітив має форми теперішнього, минулого та майбутнього часу, активного і пасивного стану.

1. Infinitivus praesentis activi утворюється додаванням до основи інфекта закінчення -re (у дієслів ІІІ дієвідміни перед закінченням -re вживається сполучний голосний -ĕ-):

coniugatio I

coniugatio ІI

coniugatio ІІІ

coniugatio IV

ornare - прикрашати

delēre - знищувати

legĕre - читати

munīre -зміцнювати

2. Infinitivus praesentis passivi утворюється додаванням до основи інфекта закінчення -ri у дієслів I, II, IV дієвідмін та закінчення -i для дієслів III дієвідміни:

I

ІI

ІІІ

IV

ornari прикрашатися, бути прикрашуваним

deleri знищуватися, бути знищуваним

legi

читатися

бути читаним,

munīri зміцнюватися, бути зміцнюваним

3. Infinitivus perfecti activi утворюється додаванням до основи перфекта суфікса -isse:

I

II

III

IV

ornavīsse прикрасити

delevīsse знищити

legīsse прочитати

munivīsse зміцнити

4. Infinitivus perfecti passivi складається із participium perfecti passivі (P.P.P.) і дієслова esse в інфінітиві:

I

II

III

IV

ornatus, a, um esse бути прикрашеним

deletus,a,um esse бути знищеним

lectus,a,um esse бути прочитаним

munitus,a,um esse бути зміцненим

5 Infinitivus futuri activi складається із participium futuri activi (P.F.A.) і дієслова esse в інфінітиві:

(participium futuri activi (P.F.A.) - дієприкметник майбутнього часу активного стану, утворюється приєднанням до основи супіна суфікса -ur- і родових закінчень -us,a,um)

I

II

III

IV

ornaturus,a,um esse – прикрасити

(у майбутньому)

deleturus,a,um esse – знищити

(у майбутньому)

lectuurs,a,um esse – прочитати

(у майбутньому)

muniturus,a,um esse - зміцнити

(у майбутньому)

6. Infinitivus futuri passivi складається з двох дієслівних форм: супіна і дієслова iri (пасивна форма від неправильного дієслова eo,ire – іти):

I

II

III

IV

ornatum iri

бути прикрашеним

(у майбутньому)

deletum iri

бути знищеним

(у майбутньому)

lectum iri

бути прочитаним

(у майбутньому)

munitum iri

бути зміцненим

(у майбутньому)

Інфінітиви минулого та майбутнього часів не мaють відповідних форм в українській мові. Вони вживаються виключно в інфінітивних зворотах і перекладаються дієсловом в особовій формі.

Nota bene ! Дієслово sum, fui, -, esse має тільки три інфінітиви:

infinitivus praesentis activi - esse;

infinitivus perfecti activi - fuisse;

infinitivus futuri activi - futurus, a, um esse (= fore).

ACCUSATIVUS CUM INFINITIVO

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]