- •Латинський алфавіт вимова голосних, приголосних та їх сполучень
- •Вимова. Голосні ( vocales )
- •Дифтонги
- •Буквосполучення
- •Правила наголосу (accentus)
- •Довгота і короткість
- •Перша відміна іменників
- •Відмінкові закінчення іменників і відміни
- •Lingua,ae f - мова
- •Особливості відмінювання іменників першої відміни
- •Відмінювання дієслова “esse” ( бути ) в теперішньому часі
- •Морфологічний розбір іменника
- •Самостійна робота
- •Praepositiones (прийменники)
- •Прийменники з двома відмінками
- •Verbum (дієслово)
- •Modus imperativus (наказовий спосіб)
- •Зразок відмінювання дієслів в praesens indicativi activi
- •Зразок відмінювання дієслів в praesens indicativi passivi
- •Самостійна робота
- •Друга відміна іменників
- •Зразок відмінювання іменників другої відміни
- •Особливості іменників другої відміни
- •Правило середнього роду.
- •Зразок відмінювання іменників з прикметниками
- •Самостійна робота
- •Перша та друга відміни прикметників
- •Adiectiva pronominalia (займенникові прикметники)
- •Зразок відмінювання прикметників
- •Pronomina possessiva (присвійні займенники)
- •Самостійна робота
- •Відмінювання займенника ille, illa, illud
- •Відмінювання займенника is, ea, id
- •Adiectiva pronominalia (займенникові прикметники)
- •Зразок відмінювання займенникового прикметника totus,a,um
- •Минулий час недоконаного виду дійсного способу активного та пасивного стану
- •Майбутній час недоконаного виду активного та пасивного стану
- •Відмінювання дієслова esse в imperfectum indicativi
- •Майбутній час недоконаного виду активного та пасивного стану
- •Зразок відмінювання дієслів у futūrum I (primum) indicativi activi
- •Зразок відмінювання дієслів у futūrum I (primum) indicativi passivi
- •Третя відміна іменників
- •Приголосна група
- •Голосна група
- •-Al: anĭmal, animālis n тварина
- •При відмінюванні всі ці іменники додержуються загального правила середнього роду. Зразок відмінювання іменників голосної групи
- •Мішана група
- •Нерівноскладові, з основою на два або більше приголосних:
- •Зразок відмінювання іменників мішаної групи
- •Особливості відмінювання іменників ііі відміни
- •Зразок відмінювання іменника turris, is f
- •Відмінкові закінчення ііі відміни
- •Самостійна робота
- •Римські імена
- •Зразок відмінювання прикметників з трьома закінченнями
- •Зразок відмінювання прикметників з двома закінченнями
- •Зразок відмінювання прикметників з одним закінченням
- •Дієприкметник теперішнього часу активного стану
- •Самостійна робота
- •Вищий ступінь
- •Найвищий ступінь
- •Особливості утворення і вживання ступенів порівняння прикметників Суплетивні ступені порівняння
- •Описовий спосіб утворення ступенів порівняння прикметників
- •Вживання відмінків при ступенях порівняння Ablativus comparationis (аблатив порівняння)
- •Genetivus partitivus ( родовий частковий)
- •Самостійна робота
- •Ступені порівняння прислівників
- •Особливості утворення ступенів порівняння прислівників
- •Самостійна робота
- •Часи системи перфекта активного стану
- •Минулий час доконаного виду дійсного способу активного стану
- •Veni, vidi, vici. Прийшов, побачив, переміг (я).
- •Давноминулий час дійсного способу активного стану
- •Майбутній час другий дійсного способу активного стану
- •Самостійна робота
- •Перекладіть тексти рідною мовою, зробіть морфологічний аналіз дієслів:
- •Система перфекта Часи системи перфекта пасивного стану
- •Дієприкметник минулого часу пасивного стану
- •Минулий час доконаного виду дійсного способу пасивного стану
- •Давноминулий час доконаного виду дійсного способу пасивного стану
- •Майбутній час другий доконаного виду дійсного способу пасивного стану
- •Зведена таблиця часів системи перфекта пасивного стану
- •Vinco,vici,victum,ĕre (перемагати)
- •Самостійна робота
- •Четверта відміна іменників
- •Domum - додому; domo - з дому; domi - вдома.
- •П’ята відміна іменників
- •Зразок відмінювання іменників п’ятої відміни:
- •Самостійна робота
- •Infinitivus латинський інфінітив
- •Знахідний відмінок з інфінітивом
- •5. Після безособових дієслів і безособових зворотів:
- •Video puerum scribere. – я бачу, що хлопчик пише.
- •Cамостійна робота
- •Називний відмінок з інфінітивом
- •Videor felix esse. – Здається, я щасливий.
- •Cамостійна робота
- •Відмінювання кількісних числівників
- •Утворення і відмінювання порядкових числівників
- •Vicesĭmus, a, um - двадцятий (від viginti – 20;
- •Cамостійна робота
- •Орудний незалежний, або самостійний
- •Способи перекладу ablativus absolutus
- •Cамостійна робота
- •Кон’юнктив (умовний спосіб )
- •Теперішній час кон’юнктива активного та пасивного стану
- •Минулий час недоконого виду кон’юнктива
- •Зразок відмінювання дієслів у imperfectum coniunctivi
- •Відмінювання дієслова sum, fui, -, esse
- •Минулий час доконаного виду кон’юнктива активного і пасивного стану
- •Зразок відмінювання дієслова defendo, defendi, defensum,ĕre
- •Давноминулий час доконаного виду кон’юнктива активного та пасивного стану
- •Зразок відмінювання дієслова defendo, defendi, defensum 3
- •Зразок відмінювання дієслова sum, fui, -, esse
- •Вживання кон’юнктива у незалежних реченнях
- •Nota bene! Зверни увагу!
Infinitivus латинський інфінітив
Латинський інфінітив має форми теперішнього, минулого та майбутнього часу, активного і пасивного стану.
1. Infinitivus praesentis activi утворюється додаванням до основи інфекта закінчення -re (у дієслів ІІІ дієвідміни перед закінченням -re вживається сполучний голосний -ĕ-):
coniugatio I |
coniugatio ІI |
coniugatio ІІІ |
coniugatio IV |
ornare - прикрашати |
delēre - знищувати |
legĕre - читати |
munīre -зміцнювати |
2. Infinitivus praesentis passivi утворюється додаванням до основи інфекта закінчення -ri у дієслів I, II, IV дієвідмін та закінчення -i для дієслів III дієвідміни:
I |
ІI |
ІІІ |
IV |
ornari прикрашатися, бути прикрашуваним |
deleri знищуватися, бути знищуваним |
legi читатися бути читаним, |
munīri зміцнюватися, бути зміцнюваним |
3. Infinitivus perfecti activi утворюється додаванням до основи перфекта суфікса -isse:
I |
II |
III |
IV |
ornavīsse прикрасити |
delevīsse знищити |
legīsse прочитати |
munivīsse зміцнити |
4. Infinitivus perfecti passivi складається із participium perfecti passivі (P.P.P.) і дієслова esse в інфінітиві:
I |
II |
III |
IV |
ornatus, a, um esse бути прикрашеним |
deletus,a,um esse бути знищеним |
lectus,a,um esse бути прочитаним |
munitus,a,um esse бути зміцненим |
5 Infinitivus futuri activi складається із participium futuri activi (P.F.A.) і дієслова esse в інфінітиві:
(participium futuri activi (P.F.A.) - дієприкметник майбутнього часу активного стану, утворюється приєднанням до основи супіна суфікса -ur- і родових закінчень -us,a,um)
I |
II |
III |
IV |
ornaturus,a,um esse – прикрасити (у майбутньому) |
deleturus,a,um esse – знищити (у майбутньому) |
lectuurs,a,um esse – прочитати (у майбутньому) |
muniturus,a,um esse - зміцнити (у майбутньому) |
6. Infinitivus futuri passivi складається з двох дієслівних форм: супіна і дієслова iri (пасивна форма від неправильного дієслова eo,ire – іти):
I |
II |
III |
IV |
ornatum iri бути прикрашеним (у майбутньому) |
deletum iri бути знищеним (у майбутньому) |
lectum iri бути прочитаним (у майбутньому) |
munitum iri бути зміцненим (у майбутньому) |
Інфінітиви минулого та майбутнього часів не мaють відповідних форм в українській мові. Вони вживаються виключно в інфінітивних зворотах і перекладаються дієсловом в особовій формі.
Nota bene ! Дієслово sum, fui, -, esse має тільки три інфінітиви:
infinitivus praesentis activi - esse;
infinitivus perfecti activi - fuisse;
infinitivus futuri activi - futurus, a, um esse (= fore).
ACCUSATIVUS CUM INFINITIVO
