Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 сынып Қазақ тілі І -ІІ тоқсан.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
470.02 Кб
Скачать

III. Ой толғаныс.

Тақтаға кесте ілінеді. Оқушылар етістікке қатысты мәліметтерге «+» таңбасын қояды.

Заттың атын білдіреді

Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіреді

Дара және күрделі болып бөлінеді

Заттың санын білдіреді

Зат есіммен байланысады

Сұрақтары: не істеді? Не қылды? қайтті?

Сұрақтары: қанша? Неше?нешінші?

+

+

+

+

  • Неліктен бұл бөліктерге «+» таңбасын қойдыңдар? Әрқайсысы мысалдар келтіріп, ойларыңды дәлелдеңдер.

Оқушылардың етістік туралы алған білімі пысықталады.

IY. Үйге тапсырма. 4-жаттығу.

Y. Бағалау.

Сыныбы:

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Сын есімді қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың сын есім туралы түсінігін кеңейту; сын есімдер заттың түр-түсін, көлемін, дәмін және басқа да сипатын айқындайтынын түсіндіріп, оларды зат есімдермен дұрыс тіркестіре білуді үйрету.

Дамытушылық: танымдылық қабілетінің, ой-қиялының дамуына ықпал ету; сөйлеу тілін, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: сауатты, таза жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, «Пресс-конференция» дидактикалық ойыны

Сабақтың барысы:

I . Қызығушылығын ояту.

4-5 баладан шағын тортарға бөлінеді. Топ мүшелері кесте бойынша сөйлеуге дағдаланады.

1 -топ. 2-топ.

3-топ. 4-топ.

II. Мағынаны тану.

1-жаттығуда берілген сурет бойынша заттардың түсін анықтайды. Сол заттарға қатысты өлең, жұмбақтар тауып айтады.

2, 3-жаттығуды орындау арқылы оқушылар сын есімді сөйлем ішінен тауып үйренеді.

4-жаттығудағы метаграммалардың шешуі: жаз – қаз, ...? Шешуі болған сөздерді сын есіммен тіркестіріп жазады.

III. Ой толғаныс.

Топтар сын есімдердің ішінен екі сын есімді таңдап алып, «Бес жолды өлең» жазады.

IY. Үйге тапсырма. 5-жаттығу.

Y. Бағалау.

Сыныбы:

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Сан есімді қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: сан есім туралы алған білімін пысықтау; цифрмен берілген сан есімдерді жазумен жаза білуді үйрету; сөйлем ішіндегі сан есімдерді тауып, сұрақ қоя білу; сан есіммен байланысып тұрған сөзді анықтай білу.

Дамытушылық: танымдылық қабілетінің, ой-қиялының дамуына ықпал ету; сөйлеу тілін, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: сауатты, таза жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: «Ой қозғау», «Венн диаграммасы», «Топтастыру», «Еркін жазу» стратегиялары (СТО бағдарламасының стратегиялары).

Сабақтың барысы:

I. Кіріспе бөлім.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

II. Негізгі бөлім.

Тақтаға кесте ілінеді. Тақтаның бір шетіне заттың санын, ретін білдіретін бірнеше сөз жазылады. Оқушылар осы сөздердің қай сөз табы екен, оған қандай сұрақтар қойылатынын, ол қай сөз табымен байланысатынын анықтап, кестені толтырады. Мысалы: алты, алтыншы, он екі, алтыншы, он екі, алпысыншы үй, жеті күн.

Зат есім

Етістік

Сын есім

Сан есім

Заттың санын, ретін білдіреді. Сұрақтары: қанша? неше? нешінші?

Оқушылардың сан есім туралы бұрынғы сыныптарда алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы пысықталады.

1-жаттығуда берілген сурет бойынша заттардың түсін анықтайды. Сол заттарға қатысты өлең, жұмбақтар тауып айтады.

2-жаттығуды орындау арқылы оқушылар сан есімді сөйлем ішінен тауып үйренеді.

3-жаттығу барысында оқушылар сөздерге қосымшалар жалғау арқылы туынды сан есім жасап үйренеді.

4- жаттығуды орындау арқылы сан есімдер туралы алған білімін пысықтайды.