- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III.Ой толғаныс.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •II. Мағынаны тану.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •I . Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •III. Қорытынды бөлім.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •II. Жаңа сабақ.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •II. Жаңа сабақ.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •II. Жаңа сабақ.
- •IV. Сабақты қорытындылау.
- •I. Ұйымдастыру кезеңі.
- •II. Үй тапсырмасын тексеру.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •Iy. Үйге тапсырма.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Ой толғаныс.
- •I. Ұйымдастыру кезеңі
- •II. Үй тапсырмасын тексеру
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •II. Үй тапсырмасын тексеру
- •I vСабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I Ұйымдастыру кезеңі.
- •Iі Үй тапсырмасын тексеру
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •Көп «көйлекті» жәндік
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •Iy. Үйге тапсырма. 5-жаттығу. Y. Бағалау.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •I. Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
- •III. Сабақты қорытындылау.
- •Жұлдыздар
- •Қызығушылығын ояту.
- •II. Мағынаны тану.
III. Сабақты қорытындылау.
1. Тұрлаусыз мүшелер жеке тұрғанда сөйлем жасай алмайды, тек сөйлем жасауға көмектеседі.
2. Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтары: кімнің? ненің? кімге? неге? қанша? қашан? қайда? және т.б.
IY. Үйге тапсырма. 5-жаттығу.
Y. Бағалау.
Күні:
Сыныбы: 3 « А »
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысты
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: сөйлем мүшелерін өз орындарына қойып айту және жазу дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: өз бетімен талдау, саралау, қолдану арқылы шығармашылық тапсырмаларды орындату.
Тәрбиелік: сауатты, таза жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: «Адасқан сөздер», дидактикалық ойын, кесте.
Сабақтың барысы:
I. Қызығушылығын ояту.
«Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны.
а) Оқушылар оқып шығып, сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды.
ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады.
II. Мағынаны тану.
Сызбамен жұмыс
1. Гауһар не істеді? Гауһар орындады.
2. Кім орындады? Гауһар орындады.
3. Гауһар қай тапсырманы орындады? Гауһар үйге берілген тапсырманы орындады.
4. Гауһар нені орындады? Гауһар тапсырманы орындады.
Не істеді?
орындады
Кім?
Гауһар
Қай?
берілген
Нені?
тапсырманы
Оқулықтағы жаттығуларға осылайша талдау жасау арқылы оқушылар мынадай тұрлаулы мүшелердің мынадай ерекшеліктерін аңғарады:
1. Бастауыш көбінесе баяндауыштың алдында келеді, ал баяндауыш сөйлемнің аяғында тұрады.
2. Тұрлаусыз мүшелер сөйлем жасауға көмектесіп, қатарласып тұрады.
III. Сабақты қорытындылау.
Өлең, жұмбақ пен мақал-мәтел, өлеңдерде ұйқасқа бағындыру үшін сөйлем мүшелерінің орындары ауысып келетінін де түсіндіріп кету.
IY. Үйге тапсырма. 5-жаттығу.
Y. Бағалау
Күні:
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға сөйлемдегі сөйлем мүшелерінің байланысы сөйлемнің негізін құрайтынын білуге дағдыландыру алған білімдерін жинақтауға орта құру.
Сабақтың міндеттері:
оқушылардың топпен жұмыс жасауына бағыт беру; оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу, жеке жұпта, топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.
оқушыға етістікті түсінуге және оларды салыстыруға, өз ойын айтуға орта құру;
алған білімдерін өмірмен байланыстыруға жағдай жасау.
Күтілетін нәтижелер:
түрлі жаттығулар арқылы жаттығады;
өз ойын айтуға үйренеді;
дәлелдеуге үйренеді;
өз бетінше жұмыс жасауға үйренеді;
өз ойларын айта алады;
бір-бірінің жауабын соңына дейін тыңдауға дағдылана алады.
Сабақтың әдісі: «Бүү», «Ой қозғау» стратегиялары,
Сабаққа қажетті материалдар: Сөйлем мүшелері
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту.
Дәптердегі жұмыстар.
Жеке жазу. Жұпта ойын таныстыру. Топта талқылау. Ұжымның ойын ортаға салу.
ІІ. Мағынаны ашу.
Білемін. Білгім келеді. Үйрендім.
Телефон, интернет, жедел хат, хат, ашық хат
А) 1- жаттығу
Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсету.
Нан астықтан алынады.
2-жаттығу.
Сөйлемдерді көшріп жаз. Баяндауышпен байланысатын сөздерді теріп жаз.
Аңшы оралды. Қонақтар келді.
3-жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
4 – жаттығу .Жаңылтпашты жатқа жаз.Бастаауышпен байланысатын сөздерге сұрқ қой.
Торғай тоғайды ұнатады,
Тоғай торғайды қуантады.
ІІІ. Ой толғаныс. Не үйрендім?
Үйге: 5 –жаттығу . Қарамен жазылған сөздерімен көшіріп жаз.
Күні:
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға сөйлемдегі сөйлем мүшелерінің байланысы сөйлемнің негізін құрайтынын білуге дағдыландыру алған білімдерін жинақтауға орта құру.
Сабақтың міндеттері:
оқушылардың топпен жұмыс жасауына бағыт беру; оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу, жеке жұпта, топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.
оқушыға етістікті түсінуге және оларды салыстыруға, өз ойын айтуға орта құру;
алған білімдерін өмірмен байланыстыруға жағдай жасау.
Күтілетін нәтижелер:
түрлі жаттығулар арқылы жаттығады;
өз ойын айтуға үйренеді;
дәлелдеуге үйренеді;
өз бетінше жұмыс жасауға үйренеді;
өз ойларын айта алады;
бір-бірінің жауабын соңына дейін тыңдауға дағдылана алады.
Сабақтың әдісі: «Бүү», «Ой қозғау» стратегиялары,
Сабаққа қажетті материалдар: Сөйлем мүшелері
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту.
Жеке жазу. Жұпта ойын таныстыру. Топта талқылау. Ұжымның ойын ортаға салу.
ІІ. Мағынаны ашу.
Білемін. Білгім келеді. Үйрендім.
1- жаттығу .Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлең жолдарындағы сөздерге сұрақ қойып, сөйлем мүшелеріне талда.
Қайсысына не керек?
Қыранға қия таукерек,
Бұлбұлға жасыл бау керек.
Балыққа мөлдір көл керек.
Батырға туған ел керек.
2-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсету.
Өздері білетін әдепті сөздерді айтқызу.
Бүгінгі істі ертеңге қалдрма
Жақын достарыңды құрметте.
3-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, көшіріп жазып, байланысын сызбамен көрсету.
4 – жаттығу.Сөйлемдердің байланысын сызбамен көрсету.
ІІІ. Ой толғаныс. Не үйрендім?
Үйге: 5- жаттығу. Бастауышпен байланысқан сөздерді көшіріп жаз.
Күні:
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға сөйлемдегі сөйлем мүшелерінің байланысы сөйлемнің негізін құрайтынын білуге дағдыландыру алған білімдерін жинақтауға орта құру.
Сабақтың міндеттері:
оқушылардың топпен жұмыс жасауына бағыт беру; оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу, жеке жұпта, топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.
оқушыға етістікті түсінуге және оларды салыстыруға, өз ойын айтуға орта құру;
алған білімдерін өмірмен байланыстыруға жағдай жасау.
Күтілетін нәтижелер:
түрлі жаттығулар арқылы жаттығады;
өз ойын айтуға үйренеді;
дәлелдеуге үйренеді;
өз бетінше жұмыс жасауға үйренеді;
өз ойларын айта алады;
бір-бірінің жауабын соңына дейін тыңдауға дағдылана алады.
Сабақтың әдісі: «Бүү», «Ой қозғау» стратегиялары,
Сабаққа қажетті материалдар: Сөйлем мүшелері
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту.
-
Дәптердегі жұмыстар.
Жеке жазу. Жұпта ойын таныстыру. Топта талқылау. Ұжымның ойын ортаға салу.
ІІ. Мағынаны ашу.
Білемін. Білгім келеді. Үйрендім.
Телефон, интернет, жедел хат, хат, ашық хат
А) 1- жаттығу
Өлеңдерді мәнерлеп оқы
2-жаттығу
Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет
3-жаттығу
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Сол сөздердің қай сөзбен байланысатынын айт
4 – жаттығу
Сөйлемдерді оқы. Сөйлем мүшелерінің байланысатын сызбамен көрсет
ІІІ. Ой толғаныс. Не үйрендім?
Үйге: 5 –жаттығу Бірінші бағандағы сөйлемдерге бастауышпен байланысатын сөздерді, екінші бағандағы сөйлемдерге баяндауышпен байланысатын сөздерді тауып жаз.
Күні:
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 3 «А» сынып
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: жалаң және жайылма сөйлеммен таныстыру; олардың бұлай аталу себебін түсіндіру;
Дамытушылық: оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту.
Тәрбиелік: сауатты, таза жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: карточкамен жұмыс, оқулықпен жұмыс.
Сабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
