Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Я у сiвiтi , свiт у менi. Досвід роботи з морально – етичного виховання.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
87.75 Mб
Скачать

Конспект заняття пізнавального циклу для середньої групи «Чемний дошкільник або «Містер чемність»

Програмовий зміст:

  • вчити дітей під час спілкування використовувати різноманітні форми привітання, прохання, вдячності, вибачення;

  • доброзичливо ставитися до своїх однолітків і дорослих;

  • дати уявлення про позитивний вплив ввічливих слів на основі аналізу вчинків персонажів казки О. Гноїнської «Чарівні слова»;

  • обговорити з дітьми прояви неправильної поведінки; формувати культуру спілкування, вміння реально оцінювати свої та чужі вчинки, надавати їм морального аспекту;

  • поповнювати «скарбницю народної мудрості» новими прислів'ями та приказками, розвивати аналітичне мислення, пам'ять, увагу, зв'язне діалогічне та монологічне мовлення, вміння міркувати та робити висновки, вміло користуватися невербальними та вербальними засобами виразності;

  • виховувати бажання бути ввічливими, доброзичливими до людей, опанувати мистецтвом спілкування, дружби та товаришування, завжди дотримуватися морально-етичних норм поведінки.

Обладнання: лист запрошення від феї, хустина, кошик, рюкзак, іграшкове морозиво, казка О. Гноїнської «Чарівні слова», ляльки театру рукавичок (заєць, ведмідь), іграшки, дидактична гра «Оціни вчинок», ілюстрації до прислів’їв та приказок, казковий будиночок феї, капелюх-конус (для феї), капелюх-циліндр, медаль «Містер Чемність», кольорові подушки.

Попередня робота :

  • активізація та збагачення запасу «чарівних слів»,

  • розігрування ситуацій морально-етичного змісту,

  • виведення моральних правил з прислів'їв,

  • розучування віршів;

  • бесіди та розглядання ілюстрацій стосовно тематики.

Хід заняття

Вихователь:

У нас сьогодні ніби свято -

Гостей зібралося багато,

А ну ж на мене подивіться

І веселенько посміхніться

Скажіть мерщій мені малята

Як будемо гостей вітати!

(Відповіді дітей)

Вихователь: Молодці! Привіталися! А тепер давайте познайомимось.

Дидактична гра «Давайте познайомимось»

Мета: вчити дітей під час знайомства використовувати різноманітні форми словосполучень; розвивати вміння розказувати про себе (називати ім'я, стать, вік), усвідомлювати своє «Я», уважно слухати співрозмовника; розвивати монологічне мовлення, інтонаційну виразність; виховувати доброзичливе ставлення до своїх однолітків та дорослих навіть при першій зустрічі.

Хід гри

Вихователь пропонує дітям першими почати знайомство; уточнює з яких слів слід розпочинати свою репліку.

Наприклад: Дозвольте з вами познайомитись. Мене звуть Андрій, я хлопчик, мені п'ять років. Я дуже радий, що ви завітали до нас у гості. (Будемо знайомі, рада знайомству з вами…)

Вихователь: Ну от і познайомились! Малята, сьогодні зранку до нашої групи завітав листоноша із запрошенням на гостину до казкової феї. Проживає вона за адресою: країна Ввічливості, місто Чемності, вулиця Чарівних слів. Чи хотіли б ви туди потрапити? (Відповіді дітей) Але є одна дуже важлива умова : опинитися у Країні Ввічливості можуть лише виховані й чемні дітки. Тому за нашою поведінкою весь час спостерігатимуть помічники феї. А під кінець нашої мандрівки допоможуть визначити найбільш активного, кмітливого, чемного і вихованого дошкільника. Згодні? То ж вирушаймо у дорогу!

Гра – інсценівка «Ввічливий автобус»

Вихователь: А на чому ми розпочнемо нашу подорож ви дізнаєтесь, якщо

відгадаєте загадку.

Дім на вулиці повзе,

Куди треба всіх везе

Не на курячих ногах

А в гумових чобітках.

Діти: Автобус!

Вихователь: Та автобус у нас не простий, а ввічливий, чарівний. І квиток можна придбати не за гроші, а за ввічливі слова.

Пасажири (діти) по черзі заповнюють місця промовляючи потрібні слова (намагаючись уникнути повторів).

Вихователь: Усі зайняли свої місця і автобус вирушає у путь в супроводі веселої дитячої пісеньки.

Чарівний автобус наш їде, гудить

Водій за кермом в ньому перший сидить

Бі-бі-бі, бі-бі-бі , бі-бі-бі

Дітям пропонується проблемна ігрова ситуація

На зупинці в автобус заходить старенька бабуся

Вихователь: Дивіться бабуся в автобус зайшла.

В руках вона кошик важкенький несла

Заходить дівчинка у хустці бабусі

Дитина : Сідайте, будь ласка, скоріше бабусю

Бо я поступитися місцем Вам мушу.

Бабуся: Ой, дякую любий, мені так приємно

Що ти, мій онучку, поводишся чемно!

Автобус вирушає далі

Багато автобус везе діток

То в подорож їде наш дитсадок

Бі-бі-бі, бі-бі-бі , бі-бі-бі

На наступній зупинці заходить хлопчина з рюкзаком та морозивом

Вихователь: Погляньте, в автобус з важким рюкзаком

та ще із морозивом хтось там зайшов.

1 Дитина : Дозвольте зробить зауваження Вам -

Великий рюкзак заважає всім нам.

2 Дитина : До речі про ваше морозиво.

Не місце із ним Вам в автобусі.