Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
vsi_uroki_11_klas_knizhka.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.57 Mб
Скачать

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Моделювання ситуації (у групах)

• Створіть модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситу­ ації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі Ф. Кафки. (Хворий на СНІД чи іншу невиліковну заразну хво­ робу; людина з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежні­ стю тощо)

VI. Домашнє завдання

Знати зміст оповідання Кафки «Перевтілення». Уміти його ана­лізувати.

Визначити й записати риси індивідуального стилю письмен­ника.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

  • Найбільше мене вразило...

  • Я вважаю ситуацію з «перевтіленням»...

Урок № 11

Тема. Розвиток писемного зв'язного мовлення. Творча ро­бота за оповіданням Франца Кафки «Перевтілення» Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідеї та проблеми, художні особливості твору Ф. Кафки; розвивати навич­ки зв'язного писемного мовлення учнів; удосконалю­вати навички аналізу художнього твору, художніх образів, художніх особливостей, уміння висловлювати власні думки й аргументувати їх, проводити аналогії із власними спостереженнями, сучасним життям; ви­ховувати почуття гуманізму, доброти, справедливості. Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації авто­ра до нього. Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

54

Усі уроки світової літератури. 11 клас

ХІД УРОКУ

  1. Оголошення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів

  2. Актуалізація опорних знань

Визначення рис індивідуального стилю Ф. Кафки

(Для стилю Ф. Кафки характерним є поєднання реальності та міфотворчості; підкреслення буденного, подання беземоційно-го опису фантастичних подій; гротескове відтворення трагізму буття «маленькоїлюдини».)

III. Розвиток зв'язного мовлення

1. Коментар учителя до написання письмових робіт

Пропоновані теми

  • « Трагедія « маленької людини » в сучасному світі »;

  • « Мій світ і світ Кафки »;

  • « Грегор Замза — людина чи комаха? »;

  • «Що знаєш ти про мій біль і що я знаю про твій» (Ф. Кафка);

  • «Щасливий я був би тільки тоді, коли б зміг привести світ до чистоти, правди, сталості» (Ф. Кафка).

2. Написання учнями творчої роботи у формі твору-роздуму, есе чи діалогу з письменником

Трагедія «маленької людини» в сучасному світі

Орієнтовний план І. Незахищеність людини в сучасному світі. II. Хто відчує біль іншого?

  1. Історія абсурдного перетворення Грегора Замзи — героя опо­відання Ф. Кафки «Перевтілення» .

  2. Характер героя, його ставлення до сім'ї.

  3. Ставлення рідних до Грегора.

  4. Мовчазна самопожертва.

III. Бездуховність, ослаблення родинних зв'язків, утрата здатності до співпереживання — причина трагедійної самотності людини в сучасному суспільстві.

ЗРАЗОК ТВОРУ «ГРЕГОР ЗАМЗА — ЛЮДИНА ЧИ КОМАХА?»

Що знаєш ти про мій біль і що я знаю про твій?

Ф. Кафка

Ранок. Грегор Замза, герой оповідання Ф. Кафки «Перевті­лення», прокидається й не знаходить... себе. Він думає як завжди:

/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.

55

«Треба не спізнитися на роботу». Але в ліжку вже не людина, а ве­лика дивна комаха, що безпорадно смикає тоненькими ніжками, намагаючись підвестися. Що це? Нічний жах? Психічне захворю­вання? Ні, це жорстока для героя і його рідних реальність. Особ­лива реальність Ф. Кафки.

Давні люди не могли пояснити багатьох природних явищ, по­воротів людської долі. їхня фантазія створила міфи й казки про богів та надприродні істоти, що правлять світом, керують долями й діями людей. За вади характеру, погані вчинки героїв інколи пе­ретворювали на тварин, дерева, птахів. І це для них було поперед­женням, пересторогою, покаранням.

Письменник творить свій міф, поєднуючи реальність та фанта­стику, щоб показати образну картину сучасного авторові світу, безжа­лісного й абсурдного, де нічого не піддається логічному тлумаченню, де людина приречена на самотність, почувається дрібною комахою.

За що доля карає Грегора Замзу? Він — звичайна молода лю­дина. Турботливий син і брат, працює над силу, відчуваючи відпо­відальність за долю рідних. Мріє про те, що сім'я стане заможною, сестра зможе навчатися в консерваторії. Відчуває якісь дивні зміни в собі, але ще не розуміє, у чому справа. Йому важко повернутися на правий бік, на якому він звик спати. Подробиці, якими автор насичує розповідь, тільки посилюють враження вірогідності всьо­го, що відбувається. Нарешті герой переконався, що перетворився на комаху, що це не сон, не марення, як здалося йому спочатку. І, переконавшись, жахнувся. Але не самого факту перевтілення. Жахнувся, що запізнився на поїзд і тепер немає надії бути на робо­ті вчасно. Жахнувся, що в новому вигляді йому важко буде працю­вати з клієнтами і сім'я залишиться без коштів. Жахнувся, коли почув лагідний голос матері й свій комашиний писк у відповідь. Йому стало соромно перед рідними за перевтілення.

Цікаво, що Грегор нікого з близьких не кличе на допомогу, хоча це було б нормальною реакцією. Він майже відразу, без внутрішньої боротьби, сприймає своє перевтілення. І всі свої зусилля зосеред­жує на пристосуванні до нового тіла, до нових умов життя. Навіть знаходить дещо приємне у своєму новому становищі. Наприклад, він з'ясував, що може лазити по стелі, і навіть полюбив подовгу там висіти. Його мучать сором і безвихідь, гидливе ставлення до ньо­го дорогих йому людей, але навіть не ставить собі запитання, чому з ним це сталося, за що його покарано перевтіленням. Можливо, тому що раніше, ще в людській подобі, Грегор внутрішньо відчував себе комахою, яка нічого не може змінити в житті? Можливо, тому що у своїй родині він був самотній і його любили доти, поки в ньому

56

Усі уроки світової літератури. 11 клас

була потреба? На ці запитання автор не дає відповіді. Але ми бачи­мо виразно, що Грегор-комаха набагато людяніший, співчутливі­ший, більш готовий до самопожертви заради спокою близьких, ніж його рід ні-люди.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]