- •Патофизиология-2. «жүрек –қантамырлар жүйесі» модулі.
- •5.3.Дәрістің тезисі
- •Жүрек қызметінің бұзылуы
- •Эндотелий жасушалары қызметтерінің бұзылуы
- •5.5.Әдебиеттер
- •6.Тәжірибелік сабақтарға арналған әдістемелік нұсқаулар
- •6.1.№ 1 Тақырып. «Жүректің қақпақшалық құралының зақымдануы: себептері мен даму тетіктері. Жүрек жеткіліксіздігінің патофизиологиясы. Коронарлық жеткіліксіздіктің патофизиологиясы» (3сағ)
- •Машықтық жұмыстар:
- •Глоссарий
- •6.7.Бақылау (сынамалық тапсырмаларды шешу)
- •6.1.№ 2 Тақырып «Біріншілік артериялық гипертензияның этиологиясы мен патогенезі» (3сағ)
- •Интиманың липопротеидтік сіңбелену теориясы және өзгерген (модифицирленген) липопротеидтерге оның жасушасының жауабы
- •Реттелінбейтін ұсталынуы
- •Тамыр интимасында өзгерген лп-дің ретттелінбей ұсталынып қалуы
- •Асқын тотығулық теория
- •Тромбогендік (тромболипидті ) теория
- •Моноклонды теория
- •Мембраналық гипотеза
- •Глоссарий
- •Бақылау (сынамалық тапсырмаларды шешу)
- •7.1.Қанайналым жүйесі бойынша машықтық дағдыны қалыптастыру. Аралық бақылау.(2сағ)
- •7.8.«Жүрек-қантамыр жүйесі» модулі бойынша аралық бақылау
- •Аралық бақылаудың 1 – кезеңі – тестілеу (тест тапсырмалары)
- •Қанағымы жылдамдығының азаюы
- •Қанағымы жылдамдығының артуы
- •Серпін туындайтын эктопиялық ошақ қалыптасқанда
- •Миокардтың электрлік біркелкі еместігі
- •Синустық-жүрекшелік тораптың автоматизмі төмендеуінің
- •Жүрек гликозидтерін белгілеу
- •8. Аудиториядан тыс өзіндік жұмысқа арналған (сөж) әдістемелік нұсқаулар
- •8.1.1№ 1 Тақырып. Жүрек ырғағы бұзылыстарының патофизиологиясы. Балалардағы ерекшеліктері
- •8.1.8.Әдебиеттер
- •8.1.9.Бақылау
- •Автоматизмнің
- •Жүрек жиырылуының жиілігі 90 - 180/мин. Жетеді
- •Синустық-жүрекшелік тораптан серпін шығуы баяулағанда
- •Көрші кардиомиоциттерде әлеуеттер айырмашылығының пайда болуы
- •Қозудың Гис шоғырының оң аяқшасы бойымен өткізілуі бұзылуын
- •Кардиомиоциттердің рефрактерлік кезеңі қысқаруының
- •Жүрек гликозидтерін белгілеу
- •Жүрек гликозидтерін белгілеу
- •8.1.1.№ 2 Тақырып Кардиогендік сілейме: себептері, даму тетігі, патофизологиялық сатылары.
- •8.1.8.Әдебиеттер
- •8.1.9.Бақылау
- •9.4.Тәжірибелік дағдылар тізімі
5.5.Әдебиеттер
Негізгі
Ә.Нұрмұхамбетұлы. Патофизиология: Оқулық: – Алматы; «Эверо», 2011. – С 460-524
Ә.Нұрмұхамбетұлы. Клиникалық патофизиология: Оқулық: – Алматы; «Эверо», 2010. – Б. 480-517
Патофизиология: Учебник для мед.вузов под/ред В.В. Новицкого и Е.Д. Гольдберга О.И. Уразовой- М.: ГЭОТАР-МЕД, 2 т. – 2009.-С. 179-221, 168-179.
Қосымша
Патофизиология: Учебник под/ред Литвицкого П.Ф.– в дух томах.М.: Гэотар-Медия. -2004.- т. 2С. 108-121.
Патофизиология: Учебник для мед.вузов под/ред В.В. Новицкого и Е.Д. Гольдберга.-Томск: Том.ун-та, 2006, С. 453-458
Патофизиология: Учебник под/ред Литвицкого П.Ф.–М.: Гэотар-Медия. -2008.-С. 343-350,
Патофизиология. Основные понятия: Учебное пособие под/ред А.В. Ефремова М.: ГЭОТАР-МЕД, 2008, С. 120-121.
Патологическая физиология: Учебник п/р Н.Н.Зайко и Ю.В.Быця. – 2-е изд. – М.: МЕДпресс-информ, 2004. – С.420-430.
Патологиялық физиология бойынша сынамалық тапсырмалар // Қазак тіліне аударған М.Б.Байбөрі, редакциялаған Т.П.Ударцева, Н.Н.Рыспекова.– Алматы.: изд-во «Эффект», ҚазҰМУ, 2007. C.165-179.
5,6. Бақылау сұрақтары
1. Атеросклерозға әкелетін қауіп-қатер ықпалдары
2. Коронарлық жетіспеушіліктің ең жиі себебі болып табылады
3. Шынайы және салыстырмалы коронарлық жетіспеушілік туралы түсінік
6.Тәжірибелік сабақтарға арналған әдістемелік нұсқаулар
6.1.№ 1 Тақырып. «Жүректің қақпақшалық құралының зақымдануы: себептері мен даму тетіктері. Жүрек жеткіліксіздігінің патофизиологиясы. Коронарлық жеткіліксіздіктің патофизиологиясы» (3сағ)
6.2.Сабақтың мақсаты:
Жүрек қызметі жеткіліксіздігінің этиологиясы мен патогенезі бойынша білімін қалыптастыру. Студенттерде коммуникациялық құзыреттілікті жетілдіру
6.3.Оқытудың мііндеттері:
Жүрек жеткіліксіздігінің зорығулық және миокардтық түрінің этиологиясы мен патогенезі бойынша білімін қалыптастыру
Тәжірибе нәтижелерін (бейнефильм) және тақырып сұрақтарын талқылағанда коммуникациялық дағдыны жетілдіру
6.4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
Жүректің жүре пайда болған ақаулары туралы түсінік, түрлері, этиологиясы, гемодинамика өзгерістерінің патогенезі
Жүрек жеткіліксіздігі, анықтамасы, жіктелуі.
Жүрек жеткіліксіздігінің зорығулық түрі, түсінігі, көлеммен зорығудың («жүрек алдылық жүктеме») және кедергімен зорығудың («жүрек соңылық жүктеме») себептері
Ф.З.Меерсон бойынша жүректің дерттік гиперфункциясының сатылары, сипаттамасы. Гипертрофияланған жүрек ет жасушаларының ерекшеліктері.
Жүрек жеткіліксіздігінің коронарогенді емес миокардтық түрі. Кардиомиопатиялар, түрлері, себебі, патогенезі. Коронарлық жеткіліксіздік туралы түсінік, түрлері (шынайы, салыстырмалы), патогенезі. Коронарлық қанағымының қайиымды және қайтымсыз бұзылыстарының сипаттамасы, себептері, патогенезі.
Жүрек жеткіліксіздігінің молекулярлы-жасушалық тетіктері (мембрана және ферменттік жүйенің зақымдануы, иондық дисбаланс, энергиямен қамтамасыз етудің және реттелудің зақымдануы).
Жүрек қызметінің көрсеткіштері өзгеруі және жүрек жеткіліксіздігінің теңгерілмеген сатысының клиникалық көріністері.
6.5.Оқыту мен сабақ жүргізудің әдістері:
Тақырып сұрақтары бойынша пікірталас, жүректің зорығулық және миокардтық жеткіліксіздігін үлгілеу бойынша бейнефильмді көру, тестілеу.
Сабақтың жүргізілу реті
№ |
Сабақ кезеңдері |
уақыты |
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Түгендеу, сабақтың мақсаты мен міндеттерімен таныстыру, таратылатын материалды тарату |
5 мин |
2 |
1 сұрақ бойынша пікірсайыс. |
45 мин |
3 |
үзіліс |
10 мин |
4 |
2-7 сұрақтар бойынша пікірсайыс |
50 мин |
|
үзіліс |
10 мин |
5 |
1,2 тапсырмаларды орындау |
30 мин |
6 |
Тестілеу |
10 мин |
7 |
Сабақтарды қорытындылау, құзыреттіліктер бойынша бағалау |
10 мин |
