Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Семінар Педагогічна взаємодія_Активізація НПД.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
93.7 Кб
Скачать

Тема: «Майстерність педагогічної взаємодії у навчанні. Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів».

Мета: розширити уявлення студентів про педагогічну взаємодію вчителя і учнів, її значення та роль у навчально-виховному процесі; ознайомити із факторами та стратегіями педагогічної взаємодії, основами інтерактивного навчання та методами активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів; розвивати творчі здібності студентів, пізнавальну активність; виховувати поважне ставлення до професії вчителя.

Обладнання: роз даткові картки, елементи схеми «Учасники педагогічної взаємодії», таблиці «Фактори педагогічної взаємодії».

Опорні поняття: педагогічна взаємодія, інтерактивне навчання, активізація навчально-пізнавальної діяльності.

Тип заняття: семінар

Структура заняття:

  1. Організація групи.

  2. Оголошення теми семінару.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

  4. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  5. Практична робота.

  6. Рефлексія. Підведення підсумків заняття.

Хід заняття

  1. Організація групи

    1. Привітання.

    2. Знайомство з учасниками семінару (учні по черзі називають своє ім’я та 1 негативну рису характеру, якої хотіли б позбутися).

  2. Оголошення теми семінару

  3. Мотивація навчальної діяльності

Складання схеми-асоціації до словосполучення «педагогічна взаємодія»

Педагогічна взаємодія

Педагог

Діяльність

навчання

виховання

активність

зацікавленість

освіта

результат

розвиток

4.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

4.1. Ознайомлення з терміном «Педагогічна взаємодія»

Педагогічна взаємодія – це процес спілкування вихователя і вихованця, націлений на те, щоб сформувати всебічно розвинену особистість.

4.2. Складання схеми «Учасники педагогічної взаємодії» (назвати учасників та встановити зв’язки між ними)

Учнівський колектив

Учень

Вчитель

4.3. Складання таблиці «Фактори педагогічної взаємодії»

Фактори педагогічної взаємодії

Вплив факторів

1

Комунікація

Когнітивна функція

2

Перцепція

Аффектна функція (емоційна функція)

3

Інтеракція

Функція поведінки

4.4. Ознайомлення із стратегіями педагогічної взаємодії (студенти отримують роз даткові картки з інформацією, яку опрацьовують самостійно)

В сучасній психолого-педагогічній літературі виокремлюються 5 таких стратегій, або стилів, поведінки.

1. Конкуренція або суперництво, прагнення стати центром ситуації. За цієї позиції погляди, потреби інших учасників ситуації не сприймаються як значущі, Той, хто діє, наполягає на своїй думці, рішенні, поведінці як єдино правильних, ігноруючи решту міркувань. Так діяти легше, тому що знімається залежність від партнера. У разі, коли він не сприймає нав'язаного ходу взаємодії (невдач), завжди можна звинуватити його ("сам винен, що не послухав, не зрозумів, не підтримав мене"). Проте, знижуючи напруженість ситуації обмеженням дій партнера, можна водночас посилити можливість конфлікту в майбутньому.

Стратегія конкуренції — це активний, майже агресивний наступ, коли людина йде до розв'язання конфлікту своїм шляхом, не зважаючи на інших. Вона може прагнути задовольнити свої інтереси на шкоду іншій людиніг примушує її діяти так, як тільки вона вважає за потрібне.

Стратегія конкуренції може призводити до виникнення у довколишніх почуття відчуженості, втрати тісних емоційних стосунків, блокувати активність учнів, розвиток їхньої самостійності, самоповаги.

2. У позиції уникнення людина намагається відсунути появу конфліктної ситуації якомога далі, сподіваючись, що все розв'яжеться само собою, або виходячи з принципу, що "поганий мир кращий за добру сварку".

Стратегія уникнення не завжди є спробою ухилитися від розв'язання проблеми. Вона може бути й конструктивною реакцією на конфліктну ситуацію, до розв'язання якої доцільніше повернутися потім. Проте людина, що постійно використовує стратегію уникнення, не відстоює своїх прав.

3. При стратегії пристосування йдеться про взаємне прилаштування партнерів. Це означає, що людина прагне діяти з іншою людиною, не відстоюючи своїх інтересів, погоджується робити те, що хоче інша.

4. Головною ознакою стратегії співробітництва є прагнення разом з партнером підійти до ефективного розв'язання ситуації, конфлікту. Ця стратегія зумовлює підхід до конфлікту з урахуванням інтересів, потреб обох сторін, пошук взаємовигідних результатів і шляхів їхнього досягнення. Ця стратегія є найефективнішою для взаєморозуміння, налагодження добрих стосунків. Але для втілення вона потребує більше часу, ніж інші стратегії, додаткових зусиль. Крім того, обидві сторони повинні вміти пояснити свої бажання, висловити свої потреби, вислухати одне одного, виробити альтернативні варіанти дій та розв'язків проблеми.

5. Компроміс — це схильність не загострювати ситуації у конфлікті. Людина, що реалізує стратегію компромісу, трохи поступається своїми інтересами, щоб задовольнити їх частково, інша людина робить так само, тобто обидві сторони частково задовольняють власні потреби та бажання партнера, нібито обмінюючись своїми поступками в пошуках компромісного рішення, якого й досягають з найменшими втратами для кожного.

Компроміс трохи схожий на співробітництво, але його досягнення відбувається на більш поверховому рівні стосунків. Партнери не шукають прихованих потреб, інтересів одне одного, вони задовольняються зовнішньою стороною поведінки.

Майбутньому педагогові важливо зрозуміти, що будь-який стиль ефективний лише у відповідних ситуаціях. Він повинен уміти успішно використовувати кожний з них, враховуючи конкретні обставини. Загалом треба вміти і поступатися, і йти на розумний компроміс, і встановлювати партнерські стосунки, і водночас обстоювати власну позицію. Вчитель повинен розширювати репертуар своїх стратегій, робити вибір на користь ситуації, а не діяти за єдиним стандартом.