Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Konspekti_3_klas_2_semestr_Aristova_Dosyak (1)....docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.92 Mб
Скачать

Розвиток музики

Музика не може думати, але може втілювати думку.

Рихард Вагнер

УРОК 17

Тема. Музика як мистецтво, що не існує без розвитку. Розвиток музики як процес відображення почуттів, настроїв, думок людини в їх динаміці та якісному перетворенні. Пісенний подарунок до зимових свят. Томазо Альбіноні «Адажіо», інструментальне виконання та вокальне (Лара Фабіан або Сара Брайтман) — слухання. Слова Олександра Коваленко­ва, музика Льва Кніппера «Чому ведмідь узимку спить» — розучування (с. 60-62).

Мета. Ознайомити учнів з поняттям «музика як мистецтво», закріплювати вміння працювати з ритмічним супроводом, розвивати музичні здібності учнів, почуття ритму, уяву, увагу, вміння відтворювати асоціації; вихову­вати любов до народних традицій, бажання їх переймати та примножу­вати.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявнос­ті — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, про­гравач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

Усі сідайте тихо, діти.

Домовляймось — не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати —

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож гаразд. Часу не гаймо І урок наш починаймо.

1. Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).

2. Музичне привітання.

II. Розспівування.

Співаємо звук «до». Вчитель може відтворити даний звук на музичному

інструменті. Тепер заспіваємо 2 коротких (до-до), один короткий (до), а тепер з’єднаємо (до-до-д

Гра «Луна».

— А зараз ми пограємо в гру, яка називається «Луна». Я буду співати, а ви повторюєте за мною так, ніби це луна. Ви всі були в лісі. Коли крикнути, то відбивається звук, ніби хтось перемовляється чи дражниться з вами.

Гра «Луна».

— А зараз ми пограємо в гру, яка називається «Луна». Я буду співати, а ви повторюєте за мною так, ніби це луна. Ви всі були в лісі. Коли крикнути, то відбивається звук, ніби хтось перемовляється чи дражниться з вами.

III. Ритмічні вправи.

IV. Повідомлення теми уроку.

1. Робота з підручником, с. 60.

2. Пізнавальна бесіда.

3. Музична гра Василя Верховинця «Ой сусіди, сусідоньки» (див. урок № 15).

V. Слухання музики.

Томазо Альбіноні «Адажіо», інструментальне виконання та вокальне (Лара Фабіан або Сара Брайгман).

1. Загальні відомості про композитора.

Томазо Джованні Альбіноні — італійський композитор епохи бароко. За життя був відомий здебільшого як автор численних опер, проте в наш час має популярність і регу- | лярно виконується, головним чином, його інструменталь­на музика.

Народився 8 червня 1671 р. у Венеції в заможній ку­пецькій родині. 1694-го написав свій «Опус 1», який при­святив кардиналу Отгобоні. 1700 року служив у герцога Мантуї Фернандо Карло як скрипаль; йому присвятив свій «Опус 2». 1701-го написав «Опус 3», що став дуже по­пулярним, і присвятив його великому герцогу Тосканському Фердинанду III.

1705 року Альбіноні одружився. На цей час він здобув славу як оперний композитор у багатьох містах Італії, одночасно створюючи у великій кількості інструментальну музику. До 1705-го він писав переважно гріо-сонати і скрип­кові концерти, пізніше, до 1719 р., складав соло-сонати та концерти для гобоя.

На відміну від більшості композиторів того часу, наскільки відомо, Альбі­ноні ніколи не прагнув отримати посаду при дворі або церкві, але мав власні кошти і можливість складати музику незалежно.

1722 року Максиміліан II Емануїл, курфюрст Баварії, якому Альбіноні присвятив цикл із 12 сонат, запросив його керувати своєю оперою.

1742-го збірники скрипкових сонат Альбіноні опублікували у Франції у вигляді посмертного видання, тому дослідники довший час уважали, що до того часу композитор уже не дожив. Пізніше з’ясувалось, однак, що він пере­бував у Венеції в безвісті, а помер 17 січня 1751 року.

Альбіноні є автором близько 50 опер, 28 з яких були поставлені у Венеції між 1723 і 1740 рр., проте сьогодні він відомий переважно завдяки інструмен­тальній музиці, особливо концертам для гобоя. Його інструментальна музика привернула серйозну увагу Йоганна Себастьяна Баха, який написав принаймні дві фуги на теми Альбіноні і постійно використовував його басові партії для вправ своїх учнів у гармонії.

Значна частина спадщини Альбіноні була втрачена під час Другої світової війни при загибелі Дрезденської державної бібліотеки, тому мало що відомо про його життя та музику після середини 1720 рр.

2. Слухання твору.

3. Обговорення твору, с. 60 підручника.

4. Нотна грамота. Музична абетка, с. 61 підручника.

VI. Фізкультхвилинка.

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі.

Вітер дерево колише-гойдає,

Птахи летять-відлітають,

А діти тихенько за парти сідають.

Виростем великими,

(діти стають на пальці ніг, руки вгору)

Яблук нарвемо, (імітують зривання яблук обома руками)

В кошики великі (розводять руки в сторони)

Ми їх складемо, (присідають, імітуючи складання яблук).

VII. Вивчення пісні.

Слова Олександра Коваленкова, музика Льва Кніппера «Чому ведмідь узимку спить» — розучування.

1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.

2. Робота над піснею.

VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.

1. Аналіз почутого.

2. Цікаві розповіді.

3. Робота в зошиті.

IX. Підсумок уроку. Релаксація.

Треба вчитися слухати музику, зосереджува­тись.

Адже можна музику слухати, але не чути.

Енциклопедичний словник юного музиканта

УРОК 18

Тема. Способи розвитку музики: виконавські, динамічні, жанрові, мелодич­ні, темпові, темброві. Пульс. Метр. Ритм. Метроритм. Основні музич­ні метри. Ладовий розвиток. Царство бальних танців. Франц Шуберт «Вальс», «Алегрето» — слухання. Слова і музика Івара Арсєєва «Гра в слова» — розучування (с. 63—65).

Мета. Розширювати знання учнів про традиції українського народу; ознайо­мити учнів з різновидами тембрів голосів; розвивати уміння визначати тембри голосів, розвивати емоційну сферу учнів; вдосконалювати спі­вацькі навички; засобами музичного мистецтва виховувати любов до природи, народних пісень, заохочувати до участі в дитячих іграх.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]