IV. Закріплення вивченого матеріалу
Керована практика
Задача 1
Обчисліть відносну густину карбон(ІV) оксиду за киснем.
Розв’язання
Відповідь: 1,375.
Задача 2
Обчисліть відносну густину сульфур(ІV) оксиду SO2 за воднем Н2.
(Відповідь: 32)
Задача 3
Густина невідомого оксиду Нітрогену за воднем дорівнює 38. Обчисліть молярну масу цього оксиду, визначте його формулу.
2) Визначаємо формулу. Складемо рівняння:
Відповідь: N2O3; M (N2O3) = 76 г/моль.
Задача 4
Густина метану за гелієм дорівнює 4. Обчисліть молярну масу метану й виведіть його формулу.
(Відповіді,: 16 г/моль; СН4)
Задача 5
Обчисліть об'єм водню, що взаємодіє з киснем об'ємом 3 л.
Дано:
V(O2) = 3 л
V(H2) - ?
Розв’язання
Для розв'язання цієї задачі ми скористаємося наслідком із закону Авогадро — законом об'ємних відносин: «Об'єми газоподібних речовин, що беруть участь у реакції, співвідносяться між собою як відповідні стехіометричні коефіцієнти».
Рівняння реакції:
2Н2 + O2 = 2Н2O
За рівнянням: 2л 1л
За умовою: хл 3л
Складемо пропорцію:
2/x = 1/3;
х = 6 (л).
Відповідь: 6 л.
Задача 6
Обчисліть об'єм хлору, що вступив у реакцію з воднем об'ємом 7 л. (Відповідь: 7 л)
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.
Творче завдання (домашня практика). Самостійно розв’язати задачі. Використовуючи знання про газоподібні речовини, скласти й розв’язати задачі, аналогічні задачі 2.
Тема. Розрахунки за хімічними формулами
Цілі уроку: систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм; удосконалювати навички обчислень за хімічними формулами; підготувати учнів до тематичного оцінювання з теми «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами».
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Форми роботи: групова, індивідуальна.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання
1. Два-три учні пропонують складені вдома задачі на обчислення відносної густини газоподібних речовин.
2. На дошці виписуємо формули зв’язку:
• кількості речовини и маси: = m/M;
• кількості речовини и числа частинок: = N/NA;
• кількості речовини и об’єму газів: = V/Vm;
• попарно взяті кількості речовини реагентів і продуктів реакції: 1/k1 = 2/k2, де k1 і k2 — коефіцієнти в рівнянні реакції;
• об'ємів газоподібних речовин — реагентів і продуктів реакції: V1/k1 = V2/k2.
III. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу
Групова робота
1. Учні об’єднуються в групи, одержують завдання на аркуші формату А3, виконують відповідні розрахунки, заповнюють вільні клітинки в таблиці. Потім по колу обмінюються аркушами, червоним чорнилом виправляють помилки й вивішують аркуші на дошці.
Після цього по черзі коментують допущені помилки.
Учитель узагальнює відповіді (10—15 хв.).
Варіант І
|
NaCl |
СO2 |
H2SO4 |
т, г |
58,5 |
|
|
М, г/моль |
|
|
|
, моль |
|
|
2 |
N, частинок |
|
|
|
V, л |
|
11,2 |
|
Варіант II
|
SO2 |
Аl(ОН)3 |
СuО |
т, г |
|
|
16 |
М, г/моль |
|
|
|
, моль |
|
12,04 · 1023 |
|
N, частинок |
|
|
|
V, л |
44,8 |
|
|
Варіант III
|
СаСО3 |
CO |
HCl |
т, г |
150 |
|
|
М, г/моль |
|
|
|
, моль |
|
|
|
N, частинок |
|
|
9,03 · 1023 |
V, л |
|
56 |
|
Варіант IV
|
АlСl3 |
N2 |
H2CO3 |
т, г |
26,7 |
|
|
М, г/моль |
|
|
|
, моль |
|
|
3 |
N, частинок |
|
|
|
V, л |
|
33,6 |
|
2. Кожна група одержує завдання (5 хв.)
Обчисліть об’єм вуглекислого газу, що утвориться в результаті згоряння природного газу, який містить метан об’ємом:
група 1 — 5 л;
група 2 — 3 л;
група 3 — 7 л;
група 4 — 10 л.
Який об’єм кисню з повітря при цьому витрачається?
Записуємо на дошці рівняння реакції й під рівнянням виписуємо відповіді всіх груп.
Варіант І |
5 л |
10 л |
5 л |
Варіант II |
3 л |
6 л |
3 л |
Варіант III |
7 л |
14 л |
7 л |
Варіант IV |
10 л |
20 л |
10 л |
3. Яка кількість речовини кисню знадобиться для повного згоряння речовини X кількістю речовини 0,5 моль?
X: група 1 — Аl; група 2 — Р; група 3 — Mg; група 4 — Li.
Кожна група наводить рівняння реакції, складає пропорцію й записує відповідь. Потім групи по колу обмінюються розв'язаннями, перевіряють, виправляють, коментують.
Учитель узагальнює відповіді.
Група 1
Група 2
Група 3
Група 4
IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Ще раз звертаємо увагу на виписані на дошці формули.
· Де на уроці ми використали ці формули?
· Яка група швидше й правильніше виконувала завдання?
· Які помилки допускалися в процесі виконання завдань?
