
Қызылорда облысы
Арал ауданы
Домбыра – ұлттық шежіре
№87 орта мектеп Ән әуез пәнінің мұғалімі
Бұқарбаева Гүлсараның іс-тәжірибиесінен
Сексеуіл кенті, 2011 жыл
«Домбыра, сенде мін бар ма?
Мінсіз болсаң – тіл барма?
Тіл жоқ деуге бола ма?
Тілден анық үн барда?
Домбыраның күші мол
Көмейінде күй барда»
Ілияс Жансүгіров
Сабақ: 1
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері: Оқушылардың оқу бағдарламасын дұрыс қабылдауы мен музыкалық шығармаларды мәнерлі, шебер орындауына жету.
Мақсаты: Ұлттық аспапты терендетіп оқыту және мазмұнын бүгінгі қоғамға байланысты өзгертіп отыру.
Сабақ түрі: Жаңа тақырып
Сабақ барысы: Ұлттық мәдениет – халықтың ежелден келе жатқан өзіне тән өнері, әдет – ғұрыпы салт – дәстүрі есебінде жетілетіні белгіл, оған қоса ғасырлар бойы ұрпақтан ұрпаққа ұласып келе жатқан халық мұраларындағы озық үлгілер жеке тұлғанын жан-жақты дамуына септігін тигізеді. Соның ішінде тәрбиелік мүмкіндігі орасан зор деп бүгініг күн қажеттілігі саналатын халық шығармашылығын атап өтеуге болады. Күй – қазақтың рухани мәдениетінің аса маңызды ең үлкен саласы. Ұлы жазушы Мұхтар Әуезов «Жалпы музыка атаулы нәрсе елдің сезім байлығы мен ішкі жаратылыс қалпын білдіретін болса, ішіндегі ең толғаулы, ең терең сырлы - күй», - дейді.
Қазақ халқының ежелден серік етіп, қасиетпен қадыр тұтып, ұстап келе жатқан музыкалық аспаптарының ішіндегі шоқтығы биік тұратыны – домбыра мен қобыз. Осы аспаптар арқылы көзі хат танымайтын қолынан жазу, сызу келмейтін кездің өзінде-ақ халық сазгерлері белгілі мазмұны бар, адам жанын жадыратар жан түрлі күйлер шығарып, олар ұрпақтан – ұрпаққа халық арасында тарап отырған.
Музыка сабақтарының негізгі мақсаты – шәкіртке ұлттық өнердің құдыреттілігін таныту арқылы олардың санасына сезімі мен ұшқыр қиялына игі әсер ету. Сонымен қатар қазақ халқының көне заманынан мұра болып келе жатқан ұлттық аспаптардың терең оқыту мен ойнау тәсілін жеке үйрете білу – бүгінігі қажеттілік.
Қазір біздің Республикамыз тәуелсіз даму жолына түскен кезде оқушыларымыздың тарихи танымал қалыптастыруға ықпал ететін, ұзақ жылдар бойы ұмыт болған халықтың ән-күй қыртыстарын ашуымыз керек.
Ұ
лттық
аспаптарды тереңдетіп оқытудың
мақсаттары мен міндеттері және мазмұны
бүгінгі қоғам қажеттілігінебайланыста
өзгеріп отырады. Сондықтан тәрбие мен
сапалы білім берудің басты мақсаты
болып олардың рухани дамуын жетілдіру
оқытушы қауымның басты міндетіне кіреді.
Демек оқыту – таным үрдісі Оқушының
таным әрекеті оқытушының басшылығымен
іске асыртып отырады. Оқушылардың оқу
бағдарламасын дұрыс қабылдауы мен
музыкалық шығармаларды мәнерлеп, шебер
орындауына жету әдіс тәсілдер кеңінен
пайдалану.
Қорыта айтқанда, музыкалық шығарманың танымдық оқулық, эстетикалық – тәрбиелік жақтарын кеңінен аша отырып, жастар арасында қазақ музыкасын ұлттық аспаптарды уағыздап оларды төл мәдениетініміздің бастауларымен сусындату және халық және халық педагогикасының ұстанымдары мен таныстыру сияқты мақсаттарға қол жеткізу көзделуі тиіс.
Ән Мектебім халық әні орындалады.
1. П. Момынұлы Музыкалық – эстетикалық тәрбие
2 Р.К Дүйсенбінова Музыкалық білім беру педагогикасы
3 А. Жұбанов «Ғасырлар пернесі»
Үйге тапсырма беру: Күйлерді қайталап, әнді жаттау.
Сабақ:2 Оқушыларға қазақ халқының аспаптық музыкасын таныстырып музыкалық білімдерін көтеру.
Мақсаты: Музыка таңдай білу, күйді мәнерлеп орындау қабілеттерін дамыту.
Сабақ түрі: Жаңа тақырып
Сабақ барысы: Келіншек
Бүгін біз қазақ халқының аспаптық музыкасының дамуына үлкен үлес қосқан қазақтың ұлы күйшілерімен оның шығармашылығына тоқтап күйлерін таңдаймыз. Мысалға Айжан қаз, жастар күйі, «кеңес» және «кекліншек» Біздің бүгінгі үйренетініміз халық күйі «Келіншек». Ертеректе үлкен тойларда қыз - келіншектер өздерінің заңдылығымен бірге ән-күй тартып және де би билеген. Сондай-ақ бұл күйді – ритмикалық күй деп атаймыз. Күй тартысы сияқты. Нүктелі нота екі жақтың (ұл мен қыз) тартысын білдіреді. П.V ал он алтылық пен сегіздік нота би қимылындағы «сырға» белгісін білдіреді. ПVV П. V сонымен қағыс үйренейік
П. V П. V П. V П. V
1ге 2 ге 3ке4 ке
Қағыс үйрену
Р
итм
қағу
П. V П. V П. V П. V
С
и1
Си1
Си1
Си1
Си1
Си1
Си1
Ля1
П . V V П. V П. V П. V
Си1 До2 До2 До2 До2 До2 До2 До2 Ля1
П. V П. V П. V П. V
С и1 Си1 Си1 Си1 Си1 Си1 Си1 Ля1
П. V V П. V П. V П.
Си1 До2 Ре4 Ре4 Ре4 Ре4 Ре4 Ре4
Сабақты қорытындылау: берген тапсырманы жаттау.
Сабақтың жалғасы: 3
Оқушыға сабақты бастамас бұрын мұғалімнің орындауына тыңдап алып, талдату керек. Одан әрі күйдің шығу тарихымен автордың не көрсетпек ойын талдап пікір – талас жасау сонда балалардың қызығушылығын арттырып дами бастайды ойы күрделенеді.
Мақсаты: Балалардың зейінін сабаққа аудару есте сақтау қабілетін сергіту. 3 сыныпта өткен бағдарламаны арасында қайталау оқушыны қызықтырып ой өрісін кеңейту. Би қимылдарын жасап, ритмді салыстыру сонда нүктелі ритмді есте жақсы сақтайды.
П . V П . V П. V V П . V
С оль2 Соль2 Соль2 Соль2 Фа1 Соль2 Ля3 Фа1 Фа1
П. V V П . V П . V П
Ми1 Фа2 Соль3 Ми1 Ми1 Ре1 Ре1 Ре1
П . V П . V П . V П . V
С и1 Си1 Си1 Соль0 Ля1 Ля1 Ля1 Си1
П. V V П. V V П . V П
Ре6/4 Ре6/4 Ре6/4 Ре0/1 Ми2 Фа3 СольБ - -
П . V П . V П . V П . V
С и1 Си1 Си1 Соль0 Ля1 Ля1 Ля1 Си1
П . V V П. V V П . V П.
Ре4 Ре4 Ре4 Ре4 Си1 Ля1 СольБ СольБ СольБ
Сабақты қорытындылау: Оқушыға күйдің нотасын ауызша айтқызып, домбыра бойында қалай орналасқанын жаттатқызамын. Бас буын, ортаңғы, негізгі буындарды талдап оқытамын. Сабақтың соңында күйді практикалық, теориялық талдаумен, шығу тарихын түсінумен домбырада нотаны оқумен аяқталады.
Үйге тапсырма: Сабақ қорытындысы күйді жаттап талдау.
Сабақ:4 Оқушыларға рухни – танымдық тәрбие беру, композиторлардың күйлеріне қызығушылығын арттыру.
Мақсаты: Оқушылардың күйшілік өнерін дамыту.
Сабақ түрі: Дамытушылық
Сабақ барысы: Күй тартыс қыза түседі. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушылардың дайындығын бақылап, өткен күйлердің біреуіне ойнатамын. Шығармадан алған әсерін сұраймын.
Осындай жауаптарын тақтаға жаздырған соң, осы көңіл күйден ауытқымай тұрғанда қандай қағыс, ритмдер білесіңдер деп ой қозғау сұрағын берелік.
Қ
ағыс
жаттығулары
П.
V
П
П.
V
П.
V V
П.
V
V
П.
V V
П.
V
Әрі қарай жаңа сабақты түсіндіре отырып, күйдің күрделісі - саға. Сағаны түсіндіріп, ойнатамын.
П . V П . V П . V П . V
С оль1 Ля2 Си3 Си3 Си3 Си3 Си3 Си3
П. V V П. V V П . V П . V
Л я2 Си3 До4 Си3 До4 Си3 Ля2 Ля2 Ля2 Ля2
П. V V П. V V П . V П.
Соль1 Ля2 Си3 Ля2 Си3 Ля2 Соль1 Соль1 Соль1
Сабақ жалғасы: 5
Сабақтың жалғасында күйден не ұққанын тексеру үшін жеке – жеке ойнатамын. Бастан аяқ талдатамын. Түсінбеген жерлерін қайтадан түсіндіріп, жеке орындатып, жұмыс жасаймын. Қағысын ритммен көп жұмыс жасау керек. Әсіресе оң қол қимылдары, сосын сол қолдағы саусақтардың дұрыс орналасуы. Оң қолда қағыс орналасуы болса, сол қолда саусақтардың дұрыс қалыптасуы сонда ғана шығарма дұрыс ойнала алады.
П . V П . V П . V П . V
С оль1 Ля2 Си3 Си3 Си3 Си3 Си3 Си3
П. V V П. V V П. V П. V
Л я2 Си3 До4 Си3 До4 Си3 Ля2 Ля2 Ля2 Ля2
П. V V П. V V П. V П. V
С оль1 Ля2 Си3 Ля2 Си3 Ля2 Соль1 Соль1 Соль1 Соль1
П. V V П. V V П. V П. V
Фа1 Соль2 Ля3 Соль Ля Соль Фа1 Фа1 Фа1 Фа1
П. V П. V П. V П.
Ми1 Ми1 Ля4 Ля4 Ре1 Ре1 Ре1
1 – бөлім қайталау. Кіріспе қайталау
Сабақтың қорытындысы: Күй аңызы шығармасы бойынша күйдің тектен – тегіс тумайтынын білдіріп, баланың тартқан нұсқасын, күй тартысын құр қалдырмайтынын байқап, өнері биіктепөрісі кеңейгенін білуге болады. Жаттау.
Сабақ барысы: 6 Қорытынды сабақ
Ұстаз үшін ең бастысы - өз мамандығын жетік меңгеріп, іздеріден талмайтындығы. Өнерді насихаттау, өшпес өнер иесін ардақтау. Бойындағы адамгершілік қасиеттерін қалыптастырып өнерге деген сүйіспеншілік сезімдерін ояату.
ІІ тарау7
Сабақ барысы: Той бастар. Дина Нұрпейсова
«Әсем қоңыр» кітабынан 1991 ж. Дина Нұрпейсова – қазақ музыка мәдениетінің аса көрнекті қайраткерлерінің бірі. Оның есімі Қазақстанның түкпір – түкпіріне тіптен Одақ көлеміне де кеңінен таралған. Дина күйші, әрі тамаша домбырашы, ғажайып дарын. Дина қазіргі Орал облысының Жаңа қала ауданында кедей шаруаның жанұясында дүниеге келген.оның бойына музыкаға деген құштарлық,Ынта – ықылас домбыраны жап-жақсы тартқан әкесінен дариды.
Той бастар – бұл күйді 1940 жылы Қазақстанның жиырма жылдық тойына, халқымыздың қуанышына арнап шығарған. 1940 жылы Қазақ республикасы өзінің жиырма жылдығын тойлады. Осы даңқты оқиғаға Дина Нұрпейсова «Той бастар» атты күйін арнады. Бұл шығармада автор аспаптың барлық көркемдік мүмкіндіктерін пайдалана отырып, елміздің сол кездегі тірлік – тынысын паш етті.
«Той бастар» нотаға түсірген А.Жұбанов, Ш.Қажығалиев
Көңілді, орташа екпінмен
Дар 2/4 қағыс П П V П V
П П V П V П V П
Ля Ля қайталау
МиБ МиБ Фа2 Ми Фа Ля Ля Ля
Ү стіңгі шиекте ойналады.
П П V П V П П V П V П V П
До1 - - Ре2 Ми4 Фа4 Ми4 Ми4 Фа4 Ми1 До1 До2 До2
П
V П V П V П V П V П
V П
Фа2 - Фа2 - Ми1Фа2МиФа Соль4 Ми1 До0/2 ДоБ-2 ДоБ/2
С
абақ
жалғасы:8
Дина күй тартқанда толық үн шы,ару үшін ішекті оң қолының бес саусағымен бірдей қағатын, ал енді бірде күйдің кейбір эпизоттарында екі ақ саусақпен (бармақпен сұқ қол) тартатын, кейде Дина үшін бір саусақтың өзімен қағу да (сұқ қол немесе шынашақ) жеткілікті болатын.
Мінекей ендігі мақсатымыз: оң қол саусақтардың атқаратын міндеттері немесе дыбысты қатты шығару, яғни көңілді тарту күйді біртегіс ойнау тәсілдері.
Сонымен бірге, оқушыларды пысықтыққа тәрбиелеу, эпизоттар тәсілін дамыту.
Дина Нұрпейсованың орындаушылық өзнерінде көркемдік тәсілдердің бірі – паузаның ерекше роль атқарғанын атап өту орынды. Ол паузаны күйдің кейбір эпизоттарында күй өрісінің одан әрі дамуында тыңдаушылардың назарын аудару үшін әдейі қолданатын. Алайда, бұл үнсіздік емес еді, қайта әуенді «әндеткен» паузалар болатын - ды.
«Домбыраның әр пернесінің өз мәні бар, домбыра тартқанда олардың өз мән - мазмұнын дұрыс анықтау бірден бір шарт. Домбыра шеткенде оны адамша сөйлетіп, сол арқылы белгілі бір күйдің мән мазмұнын тыңдаушыға толық жеткізу керек» - дейтін Дина.
П V П V П V П V П V П V
Фа2 - Ля4 Фа2 Ми1 Ми1 Фа6/2 Ми1 До1 До1 РеБ/2 До1
П V П V П V П П V П V П П V
Ля1 Ля1 Си0/1 Си0/1 ДоБ/2 - - Ре4 До2 РеБ/2 - - Ми4 До1
П V П V П V П V П V П V
Ля1 - Си1 - До2 - - Си1 Ля1 - - МиБ
П П V П V П V П
Ля - Миүсті Ля МиБ Ля Ля Ля
Сабақты қорытындылау: Сабақ қорытынлыда келе күйдің қағыс тәсілдерін анық ұғып бір тегіс және қатты дыбыс шығарып ойнауды үйрену.
Үйге тапсырма: «Той бастар» күйін жаттау.
Сабақ:9 Балардың музыкалық қабілетін дамыту
Мақсаты: Күйдің шрихтарын үйрену (қатты, жәй, орташа)
Сабақ түрі: Дамытушылық
Сабақ барысы: «Той бастар» Дина. Дина күйлерінде шындығында оның шығармаларындағы динамикалық айшықтар мен ерекше шрахтар байлығы көпшілік алдында күйді әрлеп мәнерлеу ниетінен туған емес мұның бәрі шығарма мазмұнынашу мақсатына бағындырылады. Әдетте, домбырашылар күй тартқанда бастан аяқ біркелкі дыбысты бір ырғақта ойнайды.Ал Динаның орындаушылық өнеріне әр алуан динамикалық және агогикалық риң, кенеттен пайда болатын пауза (тыныс) гимканда, мәнерлеудің тағы басқа да түрлері тән еді. Оң қолын еркін жүгірте отырып, бірде тиекке тағы (forte - қатты),бірде шекті домбыраны мойныңа таяу жерінен (plano - адырын) қалатын.
Сол қағыста форте мен пианолармына орта сағады білінеді.
F – forte – форте – оретасы.
П V П П V 3 П V П V П V
До1 Ре2 Ми4 Ми4 До1 4 Ре2 - Ре4 - Ре4 До1
3 П V П V П V 2 П V П V
4 Ре4 Си1 Ре4 Си1 Ре4 Си1 4 Ля Ля Ля Ля
Р – piano – пиано – ақырын қайталау
m f – мецефорте – сәл қатты
П V П V П V П V
Ре2 Ре2 Фа4 Ми4 До1 До1 Ре2 До1
П V П V
П V
V
V
С оль0 - Ля Си2 Ре4 До2 До2 До2 Си1
П V П V П П V П V П V П
Ля - - МиБ МиБ - - МиБ МиБ Ля - -
Сабақ міндеті:10 Оқушылардың ой-өрісін дамыту
Сабақ мақсаты: Күй ерекшеліктері
Сабақ жалғасы: Сабақ түрі жаңа аппликатура үйрену. Атақты домбырашының орындаушылық стилінің қайталанбас ерекшелігін айқындай отырып, академик А.Жұбанов былай деп жазды.
Бұған дейін Құрманғазының, Дәулеткерейдің басқа да халық компазиторлардың ішінен Динадай домбыра тілін білетін ешкім кездескен емес. Талантты домбырашы домбыра тартудың өзіндік жолын салып кетті Құрманғазыдан басқа домбырашы халық компазиторларының көбісінің оң қолының өнері күйдің басынан аяғына дейін бір қалыпта қосылып отыратын болса, Динада ол әлсін - әлсін өзгеріп шығарманың майын тамыза музыкалық картинаның алуан түрлі өрнегін жасап отырады. Ал оң қолдың өнері күйдің формасы мен мазмұның көрсетуде шешуші жағдай атқарады десе де болады.
саға mf - мецефорте
П П V П V П П V П V П П V П V
Ф а1- - Фа1 Соль0 Ля4 - - Ля4 - Ля4 - - Ля4 -
П П V П V П П V П
Ля4 - - Ля4 - - қайталау Ми1 - -
F – форте
П П V П V П П V П V П V П
Ми1- - Фа1 Соль2 Ля4 Соль2 - Соль2 Ля4 Ми1 - -
P – piano қайталау
F – форте
П V П V П V П V П V П
Ля2 - Си4 Ля2 Соль2 - Ля4 Соль2 Ми1 - -
P-piano қайталау
F
– форте
П
V П V П V П V П V П
V П
Ля2 - - - СольЛя СольЛя Си4 Соль2 Ми - -
P – piano қайталау
F – форте
П V П V П V П V П V П V П V П
Ля2 - До4 Си2 Соль2 - Ля4 Соль2 Ми1 - Фа2 Ми До1 До2 -
P – piano қайталау
П V П V П V П V П V П V П V П V
Ля2 - До4 Си2 Соль2 - Ля4 Соль2 Ми1 - Фа2 Ми До1 До2 Ре До1
Үйге тапсырма: Берген тапсырманы қайталау. Форте мен пианоның айырмашылығын айыру.
Сабақ міндеті:11 Оқушылардың ой-өрісін өсіріп жаңа жаңалықтар ашып музыкалық сауаттандыру.
Мақсаты: Міндетті түрде көп жаттығулар жасап Динаның сол қол аппликатурасын кіргізу.
Сабақ түрі: Қайталау сабағы
Сабақ барыс: «Той бастау» Дина қайталау қортындылау Динаның сол қолының ерекшелігіне де кіргізуіміз көрсе оның ерекшелігін Динаға құрманғазы айтып кеткен Динаның қолының жаратылысыда ерекше еді Оныңсаусақтары өте салалы жіңішке, өте икемді болатын. Ол екі саусағымен ещқандай домбырашының саусақтары жетпейтін алшақ жатқан пернелерді баса салатын. Дина домбыра техникасын ерекше, өзгеше өзіндік аппликатура кіргізіп кетті. Соның арқасында Дина домбыраның ең қиын пассаждарын еркін тартатын.
Күйдің соңғы сағанасы.
Қайталау сабағы.
П V П V П V П П V
Л
я1
Ля1 Си1
Си1 До2
До2
До2
Ре4
До2
П V П П V П V П V
Р
е4
Ре4
Ре4
Ли4
До1
Ля1 Ля1
Си
Си
П V П V П V П V П П V П V П V П
До2 - - Си1 Ля - - Ми Ля - Ми Ля Ми Ля - -
F
-форте
П
V П V П V П V П V П V
Ре2 - - - - Ре4 До2 Ре4 - - - Ре4 Си1
3 П V П V П V П V П V
4 Ре4 Си Ре Си Ре Си Ля Ля Ля Ля
Р пиано қайталау І бөлім қайталау
Р пиано
П П V П V П П V П V П V П
До1 - - Ре2 Ми4Фа4 Ми4 Ми4 Фа4 Ми4 До1 До2 До2
F П V П V П V П V П V П V П
Фа2 - Фа2 - Ми1Фа2МиФа Соль4 Ми1 До0/2 ДоБ-2 ДоБ/2
Р пиано қайталау
П V П V П V П V П V П V
Фа2 - Ля4 Фа2 Ми1 Ми1 Фа6/2 Ми1 До1 До1 РеБ/2 До1
П V П V П V П П V П V П П V
Ля1 Ля1 Си1 - ДоБ/2 - - Ре4 До2 РеБ/2 - - Ми4 До1
П V П V П V П V П V П V
Ля1 - Си1 - До2 - - Си1 Ля1 - - МиБ
П П V П V П V П
Ля - Миүсті Ля МиБ Ля Ля Ля
Р пиано қайталау
Қорытынды сабақ: 12
Мақсат: Динаның қазақ музыкасына қосқан өзіндік үлесін түсіндіру, күй тартысын көрсету.
Тәрбиелік міндет: «Ұлыға ұқсап бой түзер» деген сондай-ақ күйге өзіндік үлесін қосу.
Қазақ халқының дәстүрлі аспаптық өнерінің белгілі зертеушісі Ә. Мұхамбетова Динаның сирек кездесетін орындаушылық шеберлігінің ерекшелігін атай келіп.Осы күйлер Динаның өз орындауында таспаға жазылып нотаға түспеген болса, онда оның шығармалары өзіндік қасиеттерін жоғалтып алуы кәдік еді. Дина творочествосының домбырашылық өнердегі жеке дара стиль шындарының бірі болып қалуының себебі оның күйлерін өзгеден емес өзінен тікелей жазып алып қалуымыздан шығар – деп тұжырым жасайды.
Көптеген қолтума шығармалардың авторы болған үлкен суреткер, қайталанбас тамаша орындаушылық өнердің шебері Дина Нұрпейісова – күйшілік өнерде тұтас бір дәуір тудырып, өз халқының аспаптық музыкасын жомарттықпен байыпта. Қазақ ССР-ініңхалық артистері Қ. Жантілеуов, Р. Омаров, М. Хамзин, Ә. Ескалиев, Қ. Ақмедияров, ССРО халық артисі Н. Тілендиев, Қазақ ССР-інің Еңбек сіңірген артистері Б. Қарабаева Ә.Шәріпов, т.б оның күйлерін мұралан отырып қайталанбас орындаушылықдәтүрін одан әрі дамытты. Динаның шығармалары республикамыздың түкпір-түкпіріне кеңінен таралған. Оларды мектеп оқушылары көркем өнер әуезқойлар, профессионалдар орындайды. Дина күйлері өзінің мазмұндылығымен, маңыздылығымен, сұлу сазымен қазақ аспаптық музыкасының алтын қазынасының біріне айналды.
Өнер тану ғылымының Ғ. Бисенова
Сабақ қорытындылау: Той бастар күйін өз мәнерінде ойнап, деңгейіне жету.
Үйге тапсырма: Күйді бір тегіс ойнау
Сабақ 15
Мақсаты: Әсем ән үйрену
Тәрбиелік міндеті:Оқушыларды әсемділікке, сұлулыққа тәрбиелей отырып музыкалы сауаттылығын үйрету.
Сабақ барысы: Ән. «Туған күніңмен мама» Барынша домбырамен сүймелдеп үйрену Динаның 150 жылдық мерей тойына арнап ән арнау.
Дауыс ырғағын жасау
Сөзін жазып алу
Домбырада сүймелдеу
Сабақ 16
Ал енді оқушылардың күй өзгерістерін өздерін түсіндіріп, жұмбақтарды шешіп болған соң күйді тартқызу.
Талдап тарту
Бас біріктіру
IV тарау: Күйді бір тегіс ойнау соңынан «Туған күніңмен мама әнін орындатып – бұл бой сергіту» көңілдерін көтерген соң «Келіншек» күйін ойнап аяқтау.
Сабақ қорытындысы күй орындату арқылы қорыту.
Үйге тапсырма: күйлерді қайта-қайта ойнап, техника дамыту, ой өрісін өсіру, Дамытушылық сабағын жалғастыра
Сабақ 17
Сабақ: Халқымыздың ұлы күйшілеріне құрмет сезімін тудыра отырып,оқушылардың білім-таным қасиеттерін дамыту.
Мақсат: Күй анасы Динаның туғанына 150жыл толуына орай күйшінің өмірі мен шығармаларын насихаттау ұрпақтар сабақтастығының.
Сабақ түрі:Жалғасын ұғындыру. ашық сабақ.
Сабақ барысы: «Домбырашы қыз» Дина Нұрпейсоваға 150 жыл
Динаның өмірі мен күйшілік өнерін таныту.
Күй халық мұрасы екендігін, күйшілік өнер арқылы ұлттық аспаптардың қасиетін білуге, оны қастерлеуге, этикалық және эстетикалық тәрбиеге баулу.
Домбыра аспабында әр түрлі тәсілдерді қолданып, оқушылардың ойнау есте сақтау қиялдау, ойлау қабілеттерін шыңдай түсу.
Сабақтың көрнекілігін: Динаның суреті жинақтап топтастыру, күйлерін ойнау, арнау топтастыру.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі.
І тарау Мұғалімнің кіріспе сөзі. Дина Нұрпейсова қазақ музыка мәдениетінің аса көрнекті қайраткерлерінің бірі. Оның есімі Қазақстанның түкпір-түкпінінен тіптен одан көлеміне кеңінен таралған мәлім. Дина 1861 жылы Орал облысында жаңа қала ауданында дүниеге келген. Әкесі Кенже мал бағушы жас кезінде күреспен айналысқан, атқа шабатын және домбырада ойнайтын, шешесі Жаниха да салатын әсіресе домбыра тыңдауды қатты ұнататын. Динаның бойына музыкаға деген құштарлы өз әкесінен дарыған. Дина бала кезінен-ақ бойында қазақы тектіліктің тұнып тұрғанын көрсете білді. Тіпті 9 жасар қаршадай қыздың даңқын естіп атақты дәулет керей күйші Құрманғазының өзі іздеп барған Дина Құрманғазының «Домбыраны қолына алғанда оны таратпас бұрын еңалдымен құлақ күйін келтіріп әбден бастап ал, мін осындай дайындықтан соң ған домбыра тартуға кіріс» деген сөзі өмір бойы өзіне бұлжытпас заң, қағада тұтынады. Сол кезден бастап ал Құрманғазы Динаны күй айтыстарынақатыстырып, өз күйлерін ойнатып басқа да күйшілердің күйін тартқызып орындаушылық әдіс тәсілін күй шығарта бастайды. Әрбір күйі өзінше бір тарихқа құралған соның бірі «Той бастар» «Той бастар» күйі Қазақстанның жиырма жылдық тойына халқымыздың қуанышына арнап шығарған.
ІІ тарау Енді сұрақтар.