
- •Урок № 41
- •Актуалізація читання частин; поняття чисельника і знаменника.
- •Ознайомлення із порівнянням дробів.
- •Первинне закріплення порівняння дробів.
- •Формування замінювати складене іменоване число простим, просте - складеним.
- •Довжина
- •Урок № 42
- •Актуалізація поняття дробу з чисельником 1.
- •Ознайомлення з апрвилом знаходження частини від числа.
- •Первинне закріплення правила знаходження частини від цілого.
- •Закріплення правила знаходження частини від цілого.
- •Формування уміння застосовувати праивло знаходження частини від цілого при розвязуванні сюжетних математичних задач.
Урок № 41
Тема: Порівняння частин
Мета уроку: формування поняття про дроби із чисельником 1.
Дидактична задача: удосконалювати обчислювальні навичок табличного множення та ділення (усна лічба). Актуалізація практичного одержання частин; запису частини фігури, що зафарбована на малюнку. Дослідження залежності величини однієї частини від кількості рівних частин в цілому. Формувати уміння порівняння частин на основі наочності. Вдосконалення навичок заміни складеного іменованого числа простим; простого – складеним. Вдосконалення умінн розв’язування задач на конкретний зміст множення (таблична форма короткого запису); складання і розв’язування взаємнообернених задач. Формування уміння розв’язування простих та ускладнених рівнянь
Розвивальна задача: розвивати наочно-образне мислення ( завдання № 1 -5) формувати прийоми розумових дій аналізу, порівняння, узагальнення (№ 3); розвивати варіативне мислення під час роботи з «магічними» квадратами.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Багаточисельні історико-математичні дослідження свідчать, що дроби зявилися у різних народів вслід за натуральними числами. Появу дробів повязуть з практичними потребами людини: задачі, в яких потрібно виконувати ділення цілого на рівні частини були дуже поширені. Крім того, у повсякденному житті людині потрібно було лічити не лише предмети, а вимірювати величини: довжину, масу тощо. При цьому могло статися так, що велична, що вимірюється була меншою за мірку, тому виникала потреба у введенні нової мірки, більш дрібної.
Таким чином, в усіх цивілізаціях поняття дробу виникло в результаті поділу цілого на рівні частини. Термін «дріб», походить від латинського fractura , який є , у свою чергу, перекладом арабського терміна з тим самим значенням: ламати, дробити…Тому, скоріш за все, першими дробами всюди були дроби з чисельником 1 (єгипетські). Першим дробом, з яким познайомилися люди, була половина, її назва у всіх мовах не має нічго спільного з словом «два», тоді як всі назви наступних частин повязані із назвами їх знаменників ( три – третина; чотири – чверть…).
Отже, сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати дроби з чисельником 1, будемо порівнювати їх між собою… Ви дізнаєтесь яка частина є найбільшою…
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА СПОСОБІВ ДІЇ
Геомерична хвилинка ( с. 79 біля сороки).
Що ви бачите на малюнку? Як називаються зелені лінії (пряма АR, пряма МК). Що ви можете розказати про пряму лінію? (Пряма лінія не має а ні початку а ні кінця) ЩО можна сказати про ці прямі? (Прямі АR і МК перетинаються в точці D.) Назвіть точки, які належать прямій АR. ( Точки F,A,O,R,D) Назвіть точки, що не належать прямій АR. (C,R,N,M,P,T) Назвіть точки, що належать прямій МР. (M,P,D) Назвіть точки, що не належать прямій МР.( C,F,K,A,O,R, N, Т). Як називається червона замвнена крива лінія? ( Це коло.) Які елемнти кола позначено на кресленні? ( Центр кола – точка О. Радіуси АЩ і ОR. Діаметр АR.) Дати означення радіцсу; діаметру. Назвіть точки, що належать колу. ( М,Р, А, R.) Назвіть точки, що не належать колу. (F, С, К, D, Т, N.) Як називається частина площини, що обмежена колом разом з цим колом? (Кругом). Назвіто точки, що належать кругу. ( А,М,Р, R, N, О, К) Назвіть точки, що не належать кругу. (F, С, D, Т.
Усна лічба.
І варіант ІІ варіант
42 : 7 = ___ 6 * 6 = ___ 4 * 8 = ___ 24 : 6 = ___ 63 : 7 = ___ 5 * 8 = ___ 7 * 7 = ___ 45 : 5 = ___ 6 * 9 = ___ 56 : 7 = ___ 3 * 8 = ___ 5 * 7 = ___ 6 * 8 = ___ 28 : 7 = ___ 4 * 6 = ___ 27 : 3 = ___ 25 : 5 = ___ |
___ * 3 = 21 5 * ___ = 15 ___ : 7 = 4 4 * __ = 36 35 : __ = 5 6 * __ = 30 16 : ___ = 4 ___ * 3 = 18 ___ : 7 = 3 2 * __ = 14 12 : ___ = 4 __ * 10 = 70 20 : __ = 4 __ : 3 = 3 6 * __ = 60 __ : 4 = 8 6 * __ = 6 |
42 : 6 = ___ 6 * 4 = ___ 7 * 9 = ___ 32 : 4 = ___ 36 : 6 = ___ 40 : 5 = ___ 49 : 7 = ___ 5 * 9 = ___ 54 : 6 = ___ 7 * 8 = ___ 35 : 5 = ___ 48 : 6 = ___ 32 : 4 = ___ 7 * 4 = ___ 24 : 4 = ___ 3 * 9 = ___ 24 : 8 = |
5 * 5 = ___ 21 : ___ = 7 4 * __ = 16 15 : ___ = 3 ___ * 4 = 28 __ : 6 = 5 6 * ___ = 18 __ : 4 = 9 3 * __ = 21 14 : ___ = 7 7 * __ = 35 12 : __ = 3 __ : 10 = 7 4 * __ = 20 __ * 6 = 18 60 : __ = 6 7 * __ = 7
|
Математичний диктант.
Одне ціле – одиницю поділили на 7, 13, 17, 24, 99 рівних частин. Як назвати одну з таких частин в кожному випадку? Запишіть отримані дроби .
У скільки разів ; ; ; ; ; менше за ціле?
У скільки разів ціле більше за ; ; ; . ?
Запишіть одиниці вимірювання довжини від меншох до більшої.
Яку частину метра складає 1 дм? 1 см?
Яку частину сантиметра становить 1 мм? Яку частину дециметра становить 1 мм?
Яку частину години складає 1 хвилина? 1 секунда?
Яку частину доби становить 1 година?
Яку частину року становить 1 місяць?
Яку частину становить тижня становить 1 доба?
Яку частину центнеру становить 1 кг?