Урок 10
Тема. Народні думи.
Мета: розкрити жанрову своєрідність українських народних дум; розвивати образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання; виховувати інтерес до народної творчості, історичних пісень, дум, почуття патріотизму та поваги до героїчного минулого.
Музичний матеріал: українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть»; українські народні думи «Іван Богун», «Дума про козака Голоту».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів (М. Дерегус «Дума про козака Голоту», «Перебендя»).
Хід уроку
Вхід учнів до класу під звучання української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть» (інструментальний варіант
. Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
3. Бесіда.
Інтонації якої української народної пісні звучали на початку уроку?
Які особливості цієї пісні?
Виконання пісні «Ой на горі та й женці жнуть» із темброво-ритмічним супроводом.
Розкриття теми уроку.
Учитель. Сьогодні на уроці прозвучать особливі, своєрідні вокальні фольклорні твори - думи.
Основне завдання уроку - визначити, чим вони відрізняються від інших пісень, у чому їхня своєрідність.
Боротьба українського народу за свободу і незалежність зумовила виникнення дуже відомого нині жанру народної творчості думи. Складали і виконували думи народні музиканти-кобзарі.
Українські народні думи - це великі пісенно-розповідні твори, що описують важливі події української історії, розказують про героїв боротьби за свободу.
Послухайте та порівняйте відомі українські народні думи «Іван Богун» та «Дума про козака Голоту». (Звучать зазначені вчителем твори.)
Про які героїчні події розповідають думи?
Зверніть увагу на особливості будови думи: вступ {заспів) епічну розповідь (розгортання сюжету), кінцівку (славослов'я).
Виконайте перший куплет пісні «Ой на горі та й женці жнуть» в необхідному темпі, характері.
Порівняйте пісню з думами. Визначте ознаки, що відрізняють думу від пісні.
Порада вчителю. Порівнюючи думи «Іван Богун» та «Думу про козака Голоту» з піснею «Ой на горі та й женці жнуть», учні визначають спільні риси (тематизм, епічний характер) та жанрові відмінності цих творів
Учитель. Історичні пісні мають куплетну форму з розгорнутим багатоголоссям, а думи відрізняються імпровізаційно-речитативним характером мелодики. Історичним пісням властивий хоровий спів без супроводу, а думам - сольне виконання в супроводі кобзи, бандури чи ліри народними співаками-музикантами, яких називали кобзарями {або бандуристами, лірниками). Шлях кобзарів - це шлях народу.
Відомими кобзарями були Остап Вересай із Чернігівщини, Євген Адамцевич із Полтавщини, Федір Гриценко-Холодний.
6. Проведення гри «Композитор».
Учитель. Уявіть себе композитором та створіть мелодично-ритмічну розповідь про кобзаря Перебендю на вірші T. Шевченка.
Перебендя старий, сліпий,-
Хто його не знає?
Він усюди вештається
Та на кобзі грає.
7. Проведення гри «Згадай пісню».
• Упізнайте за нотним записом фрагмент сучасної пісні, яка прославляє козацький край.
Згадайте відомий музичний твір кобзаря Є. Адамцевича. Як він називається?
Допишіть ритмічний рисунок твору та виконайте в русі з музичним супроводом
Виконайте пісню «Будем козаками» виразно, з гордістю, урочисто.
Підсумок уроку.
Що ви запам'ятали про народні думи?
У чому полягає їх жанрова своєрідність? Чи подібна дума до пісні?
Який висновок про значення українських пісень, українських дум можна зробити?
Учитель
Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине... От де, люди, наша слава, Слава України!
Учитель проводить оцінювання музично-творчої роботи учнів, дає домашнє завдання на власний розсуд.
9. Вихід учнів із класу під звучання «Запорозького маршу”.
УРОК 11
Тема. Народна пісня у творчості композиторів.
Мета:поглибити уявлення учнів про народні пісні та думи, визначити зв'язок між народною і професійною творчістю; визначити народно-пісенні витоки увертюри до опери «Тарас Бульба»; розвивати вміння вдумливо сприймати та інтерпретувати контрастні за змістом і звучанням твори; виховувати патріотичні почуття, інтерес до українського фольклору, оперної музики, творчості М. Лисенка.
Музичний матеріал:М. Лисенко. Увертюра до опери «Тарас Бульба»; українські народні пісні «За світ встали козаченьки», «Пісня про Байду»; дума «Іван Богун».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів (М. Дерегус «Тарас Бульба на чолі війська»; В. Сухенко. «Маруся Чурай»,, портрет композитора М. Лисенка
Хід уроку
фрагмента увертюри до опе-
1. Вхід учнів до класу під звучання ри М. Лисенка «Тарас Бульба”.
