2. Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
3. Бесіда.
Який настрій музики, що звучала на початку уроку?
Чому саме вона стала прелюдією до нашого уроку
Як називається цейтвір? Хто його автор?
Звучить українська народна пісня «Повішу я колисочку».
Чи близька за харктером ця пісня до «Вечірньої пісні” К. Стеценка?
До якого жанру народної творчості можна віднести цю пісню? (До колискової.)
Учитель. Колисюва пісня належить до жанру дитячого фольклору. Творцями й виконавцями колискових переважно є жінки - мами, бабусі старші сестрички. Колискова - це пісня материнської душі, діалог двох сердець: дитячого й матусиного Дитина ще не вміє говорити, а від мами вже чує колискову пісеньку, ласкавий тихенький наспів заспокоює та заколисує малюка.
4. Розучування української народної пісні «Повішу я колисочку» в обробці Я. Степового.
Який характер музжи, особливості побудови пісні?
Розучіть пісню за допомогою нотного запису.
Згадайте та виконайте знайомі колискові пісні.
Порада вчителю. При знайомстві та розучуванні української народної пісні «Повішу я колисочку» слід звернути увагу учнів на інтонаційні особливсті пісні (мінорний лад, мелодійну двотактну повторюваність),образний зміст тексту.
5. Слухання українськії народної пісні «Котику сіренький» в обробці M. Вериківського.
Учитель. Перш ніж ми послухаємо чудову українську колискову «Котику сіренький», придумайте свою колискову на рядки цієї народної пісенькі
Котику сіренький, котику біленький, Котику волохатий, не ходи по хаті.
Порада вчителю. Створення учнями власної мелодії колискової на слова вірша відбувається у формі гри «Композитор». • Запишіть ритмічний рисунок своєї колискової. Учні слухають колискову «Котику сіренький».
Які почуття виражені в пісні? (Y цій пісні яскраво виражені любов, ніжність, бажання матері бачити свою дитину щасливою, розумною, здоровою. Проста мелодія передає ритмічне погойдування колиски.)
Порівняйте зміст, інтонаційні особливості колискових «Котику сіренький» та «Повішу колисочку».
6. Слухання «Вечірньої пісні» композитора К. Стеценка.
Порівняйте українські народні пісні «Повішу колисочку», «Котику сіренький» з «Вечірньою піснею» композитора К. Стеценка. Що в них спільного?
Який характер, настрій, особливості «Вечірньої пісні»?
Чи відчувається у ній вплив народної пісні?
7. Підсумок уроку.
Який характер народної пісні був головним на уроці?
Які особливості колискової пісні?
Учитель проводить оцінювання музичної діяльності учнів, дає домашнє завдання на власний розсуд.
Вихід учнів із класу під звучання музики (за бажанням уч нів).
УРОК 8
Тема. Колискові пісні.
Мета: поглибити уявлення учнів про жанр колискової пісні; розвивати в учнів уміння творчо мислити, діяти, стежити за розвитком музичного образу; виховувати інтерес до жанру колискової, любов до народної пісенної творчості.
Музичний матеріал: М. Лисенко. «Елегія»; українські народні пісні «Ой ходить сон», «Повішу я колисочку», «Котику сіренький».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора М. Лисенка.
Хід уроку
