2. Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
3 Бесіда.
Що можете сказати про музику, яка звучала на початку уроку?
Які сторони життя висвітлює? Про що розповідає і що виражає?
3. Виконання української народної пісні «А вже сонце котить ся».
Учні виконують пісню.
Що характерно для жниварських пісень?
Як називаються пісні, присвячені жнивам? Згадайте та назвіть жниварські народні пісні
Учитель. Українська жартівлива пісня - яскраве і своєрідне явище, винятково цінне джерело пісенного гумору. У ній віддзеркалились характер і світогляд нашого народу, його етичні й естетичні уподобання, висока шляхетність і непохитний оптимізм. Дотепні жарти створюють веселий настрій, підбадьорюють.
4. Розучування української народної пісні «Сіяв мужик просо».
Учитель. У пісні «Сіяв мужик просо» розкривається сцена непорозуміння чоловіка із дружиною, висміюється жіноча впертість.
Порада вчителю. Звернення до нотного тексту пісні допоможе учням як при розучуванні мелодії, так і при визначенні особливостей музичної мови пісні.
5. Проведення гри «Упізнай мелодію». Визначте за нотним записом пісню та виконайте.
6. Бесіда про характерні особливості жанру жартівливої пісні.
Учитель. Згадайте українські жартівливі пісні «Дівка Явдо-шка», «Грицю, Грицю, до роботи».
Подумайте та визначте особливості жартівливих пісень.
Різноманітні за тематикою і змістом жартівливі пісні мають свої характерні композиційні та художні прийоми, своєрідні мелодії. їм властиві жива мова, проста мелодія, чіткість ритму, повторення короткого головного мотиву.
У пісні «Грицю, Грицю, до роботи» гумор розкривається в діалогічній формі, контрастною поведінкою героя - Гриця.
У пісні «Ой є в лісі калина» - у словесній грі, у творах «Комарики-дзюбрики, калина» та «Дівка Явдошка» - у приспіві
Для багатьох жартівливих пісень характерна діалогічна побудова, яка бере початок від обрядово-ігрової та хорово;
У
багатьох випадках жартівлива пісня
містить риси трудових пісень,
відображає процеси праці.
Як особисто на вас впливає жартівлива пісня?
Порівняйте жанри жартівливої і жниварської пісні.
|
Жартівливі пісні |
Жниварські пісні |
Характер |
|
|
Темп |
|
|
Ритм
7. Слухання «Української симфонії» М. Калачевського.
У ч и т е л ь. У симфонії використана українська народна пісня «Дівка в сінях стояла». Твір М. Калачевського належить до жниварських чи жартівливих пісень? Якого характеру набула пісня в симфонії?
8. Проведення гри «Ансамбль».
Створіть ансамбль троїстих музик для супроводу жартівли-
9. Підсумок уроку.
Наведіть приклади жартівливих пісень.
Що характерно для цих пісень?
Учитель. Жартівливі пісні - це пісні, у яких виражається народний гумор, дотепність, розум, любов до життя, віра в добро.
Учитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці, дає домашнє завдання.
10. Вихід учнів із класу під звучання «Української симфонії” М. Калачевського
УРОК 5
Тема. Коломийки — пісні життя.
Мета: розкрити жанрові особливості народної пісні-ко-ломийки та визначити вплив народної пісні на розвиток професійної музики; розвивати навички інтерпретування, виконання пісень; виховувати емоційне, ціннісне ставлення до народної пісні, любов до рідної природи, країни, почуття гумору.
Музичний матеріал українські народні пісні «Сіяв мужик просо», «Вер- ховино, світку ти наш»; українська коломийка (за вибором учителя); Г. Майборода. «Гуцульська рапсодія».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора Г. Майбороди.
Хід уроку
1 Вхід учнів до класу під звучання фрагмента «Української симофонії» М. Калачевського.
2.Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
Бесіда.
Учитель. Певно ви впізнали музику, яка щойно вітала вас. Як називається цей твір? Яку народну пісню використав композитор М. Калачевський у своєму творі?
4 Виконання українських народних пісень «Сіяв мужик просо”, . «Грицю, Грицю, до роботи».
Згадайте відомі вам жартівливі пісні.
Виконайте ту з них, яка вам подобається найбільше.
Бесіда про характерні особливості жанру коломийки
Учитель. Серед численних українських пісень найбільшого поширення в західних областях України набули коломийки.
Коломийки - українські народні пісні-танці жартівливого характеру. Назва цього пісенного жанру походить від назви міста Коломия Івано-Франківської області, по іншій версії назва - від слова «коло», по якому рухались танцюристи.
Короткі за побудовою, задерикувато-веселі, сатирично-жартівливі, а часом і сумні, ліричні, коломийки стисло, образно і дотепно відтворюють життя народу.
Визначте особливості коломийки: характер, темп.
Послухайте та порівняйте коломийки.
Чим відрізняється ця коломийка від попередньої?
Який в неї характер, темп?
Про що вона розповідає?
6. Слухання «Гуцульської рапсодії» П. Майбороди.
Учитель. Рапсодія - віртуозний інструментальний твір, фантазія на народні теми
Простежте, як розвиваються основні теми твору. Особливу увагу зверніть на розвиток ліричної теми (народна пісня «Верховино, світку ти наш»).
Порада вчителю. Знайомство з музичною темою рапсодії допоможе учням простежити розвиток мелодії від сумного до урочисто-переможного звучання. Визначте розвиток характеру мелодії: динаміку, характер.
• Простежте та визначте розвиток інших контрастних тем. . Що оспівується в рапсодії?
Учні доходять висновку, що в рапсодії висловлюються захоплення композитора рідним краєм, любов до Карпатського краю.
7 Виконання пісні «Ой, заграйте, дударики» А. Філіпенка з рухами та інструментальним супроводом.
Згадайте пісню, в якій також оспівується захоплення Карпатських краєм.
Чим відрізняється ця пісня від пісні «Сіяв мужик просо»?
Порада вчителю. Виконання української народної пісні «Сіяв мужик просо» відбувається у формі гри «Ансамбль».
8. Підсумок уроку.
Які пісні інструментальні твори звучали протягом уроку?
До яких жанрів належать ці народні пісні?
Які характерні риси коломийок?
Учитель проводить оцінювання музично-творчої діяльності учнів, дає домашнє завдання.
9. Вихід учнів із класу під звучання «Гуцульської рапсодії» Г. Майбороди.
УРОК 6
Тема. Дитячий фольклор.
Мета: визначити особливості дитячого фольклору як складової частини народної творчості; розкрити інтонаційні особливості забавлянок, скоромовок лічилок; розвивати слухацьку увагу, творчі здібності учнів; виховувати почуття гумору, розуміння їх значення у повсякденному житті.
Музичний матеріал: дитячі забавлянки «Котилася торба», «Був собі журавель», скоромовки, лічилки; С. Прокоф'єв «Базіка».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон ілюстрації до музичних творів, портрет композитора С. Прокоф'єва.
Хід уроку
