
Вхід учнів до класу під звучання пісні В. Філіпенка «Поле моє, поле».
Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
Актуалізація музичних вражень, досвіду учнів. Учитель проводить гру «Композитор».
Виконання пісні М. Катричка «Рідна мова». Порада вчителю.
Звернути увагу учнів на текст пісні, чистоту виконання мелодії.
5. Розучування української народної пісні «А вже сонце котиться».
Учитель. Серед народних пісень важливе місце посідають пісні, присвячені жнивам. У них розкривається працелюбність українського народу. Розрізняють три групи жниварських пісень:
зажинкові (звеличують початок жнив, женців, перший сніп);
жнивні (змальовують тяжку працю хлібороба);
обжинкові (оспівують завершення жнив).
Як у пісні змальовується важка праця хліборобів?
Який характер, особливості пісні?
Учитель. Жниварські пісні - це пісні, які оспівують хід жнив та працю хлібороба. У них розкривається працелюбність і душевна щедрість українського народу, який працював з раннього ранку до заходу сонця. Яскравим прикладом цього є пісня «А вже сонце котиться»
Порівняйте зміст пісні, характер із піснею «А вже сонце котиться».
Придумайте ритмічний супровід до пісні та виконайте. Порада вчителю. На цьому етапі уроку доречно використати
технології роботи по групах, застосувати метод «Мікрофон».
7. Слухання пісні В. Філіпенка «Поле моє, поле».
Хто виконує пісню?
Який настрій пісні?
Як розкривається характер музичного твору в його темпі, ди-
намиці?
• Як композитор розкриває працелюбність і душевну щедрість українського народу? Передайте рухами характер музичного
твору.
Чи близький зміст цієї пісні до змісту жниварських пісень?
Згадайте та виконайте пісню «Зоре моя вечірняя».
8. Підсумок уроку.
Яка музика звучала на уроці?
Який жанр народних пісень був головним на уроці?
Які основні особливості жниварських пісень?
Учитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці, ставлення до навчально-музичної діяльності.
Домашнє завдання учитель дає на власний розсуд, виходячи із програмних вимог та методичних рекомендацій.
9 Вихід учнів із класу під звучання пісні композитора В. Філі-
пенка «Поле моє, поле» або музики на розсуд учителя
УРОК 4
Тема. Жартівливі пісні — пісні веселощів.
Мета: розкрити жанрові особливості українських народних жартівливих пісень та визначити їх зв'язок із життям народу, моральну-етичну спрямованість; розвивати чуттєво-емоційне сприймання та емоційно-естетичний досвід, виконавський рівень учнів; виховувати інтерес до народної жартівливої пісні, людяність, любов до праці.
Музичний матеріал: українські пісні «Сіяв мужик просо», «Дівка Яв- дошка», «Грицю, Грицю, до роботи», «А вже сонце котиться»; М. Калачевський. «Українська симфонія» (II частина).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора М. Калачевського.
Хід уроку
1 Вхід учнів до класу під звучання пісні композитора В. Філі-' пенка «Поле моє, поле».