Вхід учнів до класу під звучання пісні композитора М. Кат-ричка «Рідна мова» (інструментальний виклад).
Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя чи бажанням учнів).
3. Бесіда.
Учитель. Як називається музика, під яку ви заходили до класу?
Сьогодні ми продовжуємо розучувати пісню композитора М. Катричка «Рідна мова». Які труднощі ви помітили при розучуванні пісні? Згадайте та прочитайте виразно вірш про українську мову. Які народні пісні можете згадати? Про що вони розповідають?
4. Повідомлення теми уроку.
Учитель. Чи можливо назвати всі народні пісні? Так, це важко. Тому що історію, життя та духовний світ нашого народу зберігають понад 200 тисяч фольклорних пісень.
Багато талановитих композиторів, створюючи власні твори, зверталися до чистого джерела народної музики, пісні. Вони намагалися відобразити у своєму творі всю глибину почуттів, притаманну народній пісні.
Композиторські (авторські) пісні, які зазнали впливу народної творчості, і за характером, і змістом схожі на народні, назвали композиторськими піснями в народному дусі.
5. Розучування пісні композитора Я. Степового «Зоре моя вечірняя».
Учні слухають твір
Які почуття у вас викликає пісня: радість, смуток, байдужість?
Чи схожа ця пісня на народну?
Зверніть увагу на тональність, лад та особливості мелодії твору.
Пригадайте пісню на слова Т. Шевченка.
Порада вчителю. При розучуванні пісні „Зоре моя вечірняя” слід звернути увагу учнів на її подібність до народної пісні, особливості мелодії, мінорний лад (хід по ступенях у 3-4, 7-8 тактах, стрибки в мелодії у 1, 5-6 тактах) та ритму (нота 3 крапкою в 2, 3, 7 тактах).
6. Слухання музичних інструментальних п'єс у виконанні троїстих музик. Звучить інструментальна п'єса..
Який характер музики?
Як називаються народні інструментальні ансамблі?
Учитель. Найпоширеніші типи троїстих музик в Україні: скрипка, басоля та бубон у центральних та східних областях; скрипка, цимбали, бубон або барабан - у західних областях. Нерідко до складу ансамблю додавалась сопілка.
Сучасні ансамблі троїстих музик розширили свій склад, додавши до нього духові (флейта, кларнет, труба) та клавішні (гармонія, баян) інструменти.
Послухайте музику у виконанні троїстих музик. Який характер музики? (Звучить музика.)
Які музичні інструменти ви почули у прослуханих творах?
7 Проведення гри «Придумай супровід..
Учитель Створіть свій ансамбль троїстих музик, виконайте улюблену музику із супроводом. Запишіть супровід та намалюйте умовні позначення музично-шумових інструментівів, які ви використали.
8. Підсумок уроку.
Яка музика прозвучала на уроці?
Пригадайте як називається тема уроків першого семестру? «Музика мого народу».)
Чому ми повинні вивчати музику нашого народу? (ми живемо в чудовому квітучому та співучому краї - в Україні, і наше завдання - вивчати, зберігати, шанувати нашу українську культуру, мову, пісню.)
У ч и т е л ь У народі кажуть: ~Той народ, який забув свої пісні - вмирає наполовину, а який забув ще й свою мову ~ вмирає назавжди зникає 3 лиця землі». Український народ має співочу душу, любить музику, танці. Пісня - душа народу його думи мрії про щастя.
Домашне завдання учитель дає на власний розсуд, виходячи із програмних вимог та методичних рекомендацій. 9. Вихід учнів із класу під музику (за бажанням учнів)
УРОК З
Тема. Жниварські пісні — пісні праці
Мета: розкрити жанрові особливості жниварських пісень, їх морально-естетичну сутність. зв'язок пісні, музики з життям; розвивати вміння учнів логічно мислити, інтерпретувати та виразно виконувати пісні; виховувати ціннісне стставлення до народної творчості, духовні, моральні якості творчої особистості (працелюбство, любов до Музики, бажання творити).
Музичний матеріал: В. Філіпенко. «Поле моє, поле»; українські народні пісні «А вже сонце котиться», «Як діждемо літа».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), ілюстрації до музичних творів, портрет композитора В. Філіпенка, магнітофон.
Хід уроку
