Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_kl_1_sem_yaskulko.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
546.3 Кб
Скачать

Урок 15

Тема. Різдвяні мотиви в музиці.

Мета: узагальнити знання про побутування в Україні об­рядів і звичаїв зустрічі Нового року; збагачувати емоційно-естетичний досвід учнів, розвивати на­вички виконавського розвитку пісні; виховувати інтерес, повагу до народних традицій.

Музичний матеріал: українські народні щедрівки «Слава нашим госпо- дарям», «Щедрик», «Павочка ходить», «Ой сивая тая зозуленька», «Коза».

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акорде­он, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів.

Хід уроку

  1. Вхід учнів до класу під звучання щедрівки «Слава нашим гос­подарям” (інструментальний варіант).

  1. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя

  1. музичних вражень та досвіду учнів, виконання української народної пісні „Забілів від снігу гай».

  2. Бесіда про традиції зустрічі Нового року, обряди щедру­вання.

Учитель. Обряди колядування й щедрування проходили за певним сценарієм, з дійовими особами, переодягненням. Незмін­ні персонажі дійства Василько (переодягнена дівчина) та Маланка (хлопець, вбраний у дівочий одяг), чорт, Ведмідь, Циган, Дід-пово-дир, Коза.

Завітавши до хати, веселий гурт розігрував кумедні інсценів­ки, веселив господарів.

Коза - одягнений у кожух навиворіт парубок - весело стри­бала по хаті, чіпала присутніх, буцалась рогами, співала. У від­повідності до тексту пісні вона «помирала”, а потім «оживала» і веселилась.

5. Розучування української народної пісні «Коза».

• Вивчіть пісню, яка супроводжувала цікавий обряд водіння Кози із щирими побажаннями господарям врожайного року.

При розучуванні пісні слід звернути увагу учнів на інтонацій­ну та ритмічну повторюваність мелодії.

Порада вчителю. Доцільним буде виконання твору по черзі в групах по одному такту.

6. Конкурс щедрувальників.

  • Згадайте вивчені раніше щедрівки.

Виконайте свою найулюбленішу щедрівку, супроводжуючи спів інсценуванням.

Підсумок уроку.

  • Що цікавого ви дізнались про українські народні обряди, при­свячені святам різдвяного циклу?

  • Чи потрібні ці обряди нині? Як вони збагачують наше життя?

  • Які ще ви знаєте українські новорічні обряди, окрім обряду водіння Кози?

Учитель проводить підготовку учнів до підсумкового уроку.

8. Вихід учнів із класу під звучання музики (на розсуд учителя чи учнів).

Урок 16

Тема. Урок зимовий, підсумковий.

Мета: під час виконання, слухання різнопланових народ­них пісень учні повинні продемонструвати знання пісенних жанрів народної пісні, їх особливостей, характерних ознак.

Музичний матеріал: українські народні музичні твори, що належать до різних пісенних жанрів, які вивчалися протя­гом семестру.

Тип уроку: урок узагальнення теми.

Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акорде­он, темброво-шумові інструменти), магнітофон.

Хід уроку

  1. Вхід учнів до класу під звучання музики будь-якого твору, що вивчався протягом семестру.

  2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).

3. Актуалізація музичного досвіду учнів.

Учитель. Протягом свого історичного розвитку україн­ський народ створив неповторну, унікальну культуру, велику роль в якій відіграє пісенна творчість -' нев'януча краса української душі.

• Яку роль відігравали пісні в житті народу під час роботи, у бо­ ротьбі за волю, у побуті та під час відпочинку?

. Конкурс знавців музики.

Учитель. Покажіть себе знавцями української пісні. До яко­го пісенного жанру належать вивчені народні пісні? Одну з них визначте за нотним записом.

• Які з українських народних пісень залишили у вашій душі яскраві, незабутні почуття?

• Які композитори використовували народну пісню у своїй творчості: опері, симфонії, авторських піснях?

5. Підсумок уроку.

Учитель. Пісенність, наспівність, ліричність і яскрава емо­ційність - найхарактерніші риси української народної і ком­позиторської музики. Пісенна творчість українського народу - нев'януча окраса його духовної культури.

6. Вихід учнів із класу під звучання святкової музики (на розсуд учителя або учнів)