Урок 14
Тема. Колядки та щедрівки.
Мета: розкрити значення зимових календарно-обрядових пісень (колядок і щедрівок) у житті народу; розвивати вокально-хорові навички, емоційно-почуттєвий досвід учнів; виховувати інтерес до зимових календарно-обрядових пісень, повагу до народних традицій.
Музичний матеріал: українські народні щедрівки та колядки «Слава нашим господарям”, «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Я маленький хлопчик», «Ой сивая тая зозуленька», «Павочка ходить».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів.
Хід уроку
Вхід учнів до класу під звучання «Щедрика» в обробці М. Ле-онтовича.
Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
З Актуалізація музичних вражень учнів, виконання української народної пісні «Забілів від снігу гай».
Виконайте пісню «Забілів від снігу гай» з необхідним настроєм, виразно.
Позначайте паузи звучанням музичних інструментів (трикутника або дзвоника).
4. Бесіда про українські народні традиції й обряди, присвячені зустрічі Нового року.
Учитель Важливою частиною обряду зустрічі Нового року, різдвяних урочистостей було виконання колядок і щедрівок. У кожній місцевості України існували свої варіанти обрядів, звичаїв пісень Із колядками та щедрівками ви знайомились на уроках 'у попередніх класах. І певно, кожен із вас може згадати та виконати деякі з них.
5. Розучування щедрівки «Слава нашим господарям».
Який характер щедрівки?
Зверніть увагу на мелодичну повторність, подібність заспіву і приспіву.
Порада
вчителю. Розучування пісні слід проводити
з опорою на
нотний запис.
Згадайте інтонації інших відомих вам щедрівок та виконайте.
6. Проведення гри «Упізнай пісню”.
Учитель награє інтонацію пісні «Ой сивая тая зозуленька». Упізнавши щедрівку, учні виконують її за нотним записом.
7. Проведення гри «Композитор». Учитель награє інтонацію піс ні «Щедрик, щедрик, щедрівочка». Учні відгадують твір, спи раючись на нотний запис.
Зробіть свою обробку пісні, придумайте до пісні другий голос.
Порівняйте свій варіант пісні з її обробкою композитором М. Леонтовичем.
8. Бесіда про значення, зміст щедрівок.
Коли виконували щедрівки? (На Новий рік, на Щедрий вечір.)
Але ж ми чуємо такі слова: «прилетіла ластівочка...». Звідки вона взимку прилетіла?
Учитель. Хай це вас не дивує, що в новорічних колядках, щедрівках часто співається про весну: про те, як Василько жито сіє, як Меланка пасе качура, про зозулю, про ластівочку... Проте дива тут немає, адже в давнину, за часів, коли складалися ці пісні, наші прадіди-язичники святкували Новий рік не в січні, а в березні, коли природа прокидалася від зимового сну. Згодом Новий рік почали зустрічати взимку, а пісні залишилися.
• Що ж виражає ця інтонація? (Радість, відчуття чогось не звичного.) Якщо людина піднесено повторює одні й ті самі слова, то викликає в оточуючих і сама відчуває щастя, бажання іншим достатку, здоров'я, радості. Щоб було в кожному домі й жито, й пшениця, і всяка пашниця
Який образ зображено в цьому творі? Що він символізує? {Образ ластівочки - це символ добра, щастя, любові, радості, ніжності.)
9. Підсумок уроку.
Із якими щедрівками ви познайомились на уроці?
Які почуття вони у вас викликали?
Яка роль зимових календарно-обрядових пісень у житті людей?
Учитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці, дає домашнє завдання.
10. Вихід учнів із класу під звучання музики або народних пісень (на розсуд учителя чи учнів).
