Урок 13
Тема. Настрій зимових свят.
Мета: розкрити зв'язок пісенної творчості з життям народу на прикладі зимових календарно-обрядових пісень; розвивати чуттєво-емоційне сприймання, навички виконавського розвитку; виховувати інтерес до народної пісні, народних традицій, любов до краси, кращі моральні якості особистості.
Музичний матеріал: українські народні пісні «Летіла зозуля», «Ой на горі та й женці жнуть», «Забілів від снігу гай», «Ой, хто Миколая любить».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів.
Хід уроку
Вхід учнів до класу під звучання української пісні «Ой хто Миколая любить» (інструментальний варіант).
Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя
Актуалізація музичних вражень учнів; виконання української народної пісні «Летіла зозуля».
Порада вчителю. Слід звернути увагу учнів на текст пісні.
Складіть виконавський план пісні «Летіла зозуля».
До якого пісенного жанру належить пісня «Летіла зозуля»?
Які особливості ліричних пісень?
Які ще народні ліричні пісні ви можете назвати?
4. Розкриття теми уроку.
Звучить фрагмент пісні «Забілів від снігу гай».
• Що ви 3наєте про народне свято, якому присвячена пісня? (Відповіді учнів.)
Учитель доповнює відповіді учнів.
Учитель. Святкують день Миколая двічі на рік - навесні 22 травня (весняний Миколай) та взимку 19 грудня (зимовий Ми-колай).
У народі вважають, що 3 Миколая 3имового починається справжня 3има та беруть початок різдвяні свята.
Цей святий вважається благодійником, помічником трударів, хліборобів. За це отримав характеристику як Микола Добрий.
Святий Миколай найбільше опікується бідними, убогими та дітьми. За народним повір'ям, у ніч на 19 грудня святий обходить усі хати, де мешкають діти, підкладаючи чемним та слухняним дітям дарунки під подушку. А неслухняні отримують замість гостинців різочки.
5. Розучування української народної пісні «Забілів від снігу гай».
• Які особливості пісні? Зверніть увагу на зміну розміру, наяв ність пауз.
Порада вчителю. При виконанні пісні слід позначити звучанням трикутника чи дзвоника наявні паузи. Зміна розміру потребує особливих прийомів співу групами по черзі. Виконання частини пісні в певному розмірі дозволить учням краще зрозуміти її особливості, значення розміру в створенні пісенного характеру
6. Виконання пісні «Ой, хто Миколая любить».
Назвіть пісні, присвячені святому Миколаю.
Виконайте пісню «Ой, хто Миколая любить
Придумайте ритм вступу до пісні. Запишіть його ритмічний рисунок. (Учні виконують завдання у формі гри «Компози тор».)
Порада вчителю. При виконанні української народної пісні «Ой, хто Миколая любить» необхідно домагатись емоційності, виразності.
7. Підсумок уроку.
Які ваші музичні враження від уроку?
Яку з пісень бажали б виконати повторно?
Учитель проводить оцінювання навчально-музичної діяльності учнів, дає домашнє завдання на власний розсуд.
8. Вихід учнів із класу під звучання музики (на розсуд учителя чи учнів).
