Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4_kl_1_sem_yaskulko.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
546.3 Кб
Скачать

Урок 12

Тема. Ліричні пісні.

Мета:розкрити жанрові особливості, естетичну ви­разність український ліричних пісень; розвивати емоційну чутливість, інтерес до ліричних образів, навички виконання кантилени, правильного звуковедення; виховувати співчуття, любов до ма­тері.

Музичний матеріал:українські народні пісні «Летіла зозуля», «Ой на горі та й женці жнуть».

Тип уроку:урок поглиблення теми.

Обладнання музичні інструменти (фортепіано, баян, акорде­он, темброво-шумові інструменти), магнітофон, ілюстрації до музичних творів.

Хід уроку

  1. Вхід учнів до класу під звучання фрагмента увертюри до опе­ри «Тарас Бульба».

  1. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя)

3. Бесіда.

  • Які почуття викликає музика, що звучала, коли ви заходили до класу? Чи знайома вона вам?

  • Яка народна пісня використана композитором М. Лисенком в опері „Тарас Бульба»?

  • Що ви знаєте про автора пісні «Засвіт встали козаченьки»?

  • Як змінився її характер в увертюрі? Як вона звучить?

  • Яку історичну козацьку пісню можете згадати? (Учні ви­конують української народну пісню „Ой на горі та й женці жнуть”.)

4. Розкриття теми уроку.

Учитель. Народні пісні дуже різноманітні У них відобража­ються всі сторони життя народу. За визначенням відомого письменника і режисера О. Довженка «українська пісня - це геніаль­на біографія українського народу».

А видатний поет М. Рильський у вірші «Пісня» так висловив своє ставлення до української пісні:

Коли пісні мойого краю Пливуть у рідних голосах. Мені здається, що збираю Цілющі трави я в лугах. В піснях і труд, і даль походу. І жаль, і усміх, і любов. І гнів великого народу, І за народ пролита кров. В піснях - дівоча світла туга І вільний помах косаря, В них юність виникає друга, Висока світиться зоря.

Особлива грань української пісенної творчості - ліричні піс­ні. У них розкривається характер, душа народу, його почуття.

5. Розучування української народної пісні «Летіла зозуля».

  • Який характер пісні? Про що вона розповідає? Яку важливу проблему розкриває?

  • Під час слухання підкресліть пластичним рухом руки особли­вості ліризму, душевності пісні.

Які особливості ритму пісні? (Повторення, зміна розміру.)

Порада вчителю. Для визначення особливості ритму доціль­не застосування гри «Передай ритм товаришу» чи ігровий при­йом передавання ритму по групах (4 групи). При розучуванні слів пісні застосовується гра «Спів по черзі», коли кожна з груп виконує по два такти пісні

• Згадайте та назвіть ліричну пісню, подібну або відмінну за змістом до пісні «Летіла зозуля».

(На розсуд учителя учні слухають чи виконують народні лі­ричні пісні.

Порада вчителю. Слухання, спів української народної пісні допоможе учням відчути особливості ліричної пісні, їх ліризм мі­норне звучання, душевну теплоту.

6. Підсумок уроку.

  • Якому народному пісенному жанру був присвячений урок?

  • Які особливості ліричних пісень?

Учитель проводить оцінювання учнів, дає домашнє завдання на власний розсуд.

7. Вихід учнів із класу під звучання української народної лірич­ ної пісні.