
- •Урок №1
- •Хід уроку
- •Організаційний момент. Музичне вітання:
- •2. Оголошення теми, завдань, актуалізація знань, мотивація учіння
- •3. Слухання Токати з циклу Токата і фуга ре мінор й. Баха (в сучасній обробці) та ознайомлення з поняттям «сучасність» (вузьке значення)
- •4. Розповідь про життя та творчість й. Баха (робота в групах)
- •5. Слухання Токати і фуги ре мінор й. Баха, робота над схемою та ознайомлення з поняттям «сучасність» в музиці (широке значення)
- •6. Перегляд фрагменту відеофільму «24 години з Бахом»
- •8. Розучування пісні т. Петриненка «Україна»
- •9. Висновки
- •Урок №2
- •Хід уроку
- •1. Організаційний момент. Музичне вітання.
- •2. Оголошення теми, завдань, актуалізація знань, мотивація учіння.
- •3. Бесіда про музику країн Латинської Америки, творчі завдання.
- •5. Слухання музики. Е. Вілла-Лобос. Арія з Бразильської бахіани №5.
- •6. Вокально-хорові вправи.
- •7. Виконання пісні т. Петриненка «Україна».
- •8. Висновки у формі гри «Морський бій».
Урок №1
Тема: «Що означає сучасність в музиці»
Мета: розкрити поняття «сучасність музики» у двох значеннях: вузькому (музика, що створена в наш час) та широкому (музика, що відповідає сучасним ідеям, ідеалам, образам та почуттям)
Завдання
навчальні: повторення життєвого та творчого шляху Й.С. Баха, ознайомлення з поняттям «сучасність музики», закріплення визначення понять «токата», «фуга», «орган»;
розвиваючі: розвиток вміння порівнювати та інтерпретувати музичні твори, розвиток навичок емоційного виконання пісні, розвиток творчих здібностей;
виховні: виховувати слухацьку та виконавську культуру учнів, повагу до світової та української музики.
Очікувані результати: учні зможуть розповісти про життєвий та творчий шлях Й.С. Баха, розкрити у вузькому та широкому розумінні сучасність музики, пояснити сучасність музичних творів Й.С. Баха, виконати перший куплет та приспів пісні Т. Петриненка «Україна».
Наочні посібники: портрет Й. Баха, Т. Петриненка, малюнки та репродукції на тему «Сучасна Україна», картки з інформацією для роботи в групах, опорна схема («квітка»), вислів Ф. Мендельсона.
Музичний матеріал: Й. Бах. Токата і фуга Ре-мінор, сучасні обробки музики Й. Баха, Т. Петриненко «Україна».
ТЗН: відео- та аудіопрогравач, телевізор.
Додатковий матеріал: уривок з концерту за творами Й.С. Баха «24 години з Бахом» (токата та фуга Ре-мінор).
Тип уроку: вступний до теми.
Хід уроку
Організаційний момент. Музичне вітання:
2. Оголошення теми, завдань, актуалізація знань, мотивація учіння
Вчитель: Ознакою освіченої людини є знання, вміння орієнтуватися, аналізувати, розуміти різноманітні життєві явища. На уроках музичного мистецтва у 8 класі ми будемо з вами опановувати нові знання про музичні епохи, стилі, жанри, композиторів і т.д. Ми будемо аналізувати, дискутувати та намагатись зрозуміти, чому так по-різному можна сприймати музичні твори, чому музика так важлива для розуму й душі людини, як вона може збагатити наш кругозір...
Сьогодні ми з вами поговоримо про сучасність музики, яка музика в наш час є сучасною, а яка – не сучасна. Будемо намагатися відшукати ознаки сучасності в різних музичних творах минулого та сьогодення.
Якщо запитати будь-якого вашого ровесника: «Яку музику ти любиш?», то він відповість: «Сучасну!». А що таке, на вашу думку, сучасна музика?
Учні: Музика, яка звучить сьогодні.
Учитель: Хто, на вашу думку, є представником сучасної музики?
Учні: Анні Лорак, Руслана, гурти «Океан Ельзи», «Тартак»…
Учитель: Яка музика не є сучасною?
Учні: Яка не звучить сьогодні, яка написана давно…
3. Слухання Токати з циклу Токата і фуга ре мінор й. Баха (в сучасній обробці) та ознайомлення з поняттям «сучасність» (вузьке значення)
Вчитель: Для того, щоб визначити сучасність в музиці, ми прослухаємо музичний твір. Той з вас, хто буде вважати, що ця музика є сучасною – сідає на правий ряд, а ті, хто вважають її несучасною – сідають на лівий ряд.
Слухання Токати з циклу Токата та фуга ре мінор Й. Баха.
Вчитель: Проаналізуємо музику, що звучала. Який характер твору?
Учні: Серйозна, задумлива, тривожна.
Вчитель: Який темп?
Учні: У цьому музичному творі змінний темп: помірний та швидкий.
Вчитель: Які інструменти звучать?
Учні: Ударні, струнні, присутні сучасні музичні інструменти.
Вчитель: Які почуття хотів передати композитор?
Учні: Почуття тривоги. Спонукає задуматися.
Вчитель: Як ви вважаєте, якої епохи цей музичний твір? ( Більшість учнів говорять, що це музика написана в наш час).
Учитель ділить дошку на дві частини з назвами: «Сучасна», «Не сучасна».
Вчитель: Після прослуховування ви сіли по різні боки – отже, ваші думки розділились. Перша група доведіть, чому ви вважаєте цей твір сучасним?
Учні: Тому що виконували сучасні музичні інструменти… Тому що присутні сучасні ритми… Тому що експресія, яка притаманна більш сучасним композиторам…
Усі відповіді записуються на частині дошки «Сучасна».
Вчитель: А тепер інша група пояснить свій вибір. Чому цей твір не сучасний?
Учні: Тому що склад музики – поліфонічний. А поліфонія використовувалася композиторами в далекому минулому… Тому що цей твір подібний до музики Й. Баха…
Усі відповіді записуються на частині дошки «Несучасна».
Якщо всі учні будуть наводити аргументи, що прослухана музика є сучасною. Тоді на іншій стороні виступає сам вчитель.
Вчитель: Щоб узгодити усі наші «суперечки», мабуть варто назвати музичний твір та автора. Отже, ми прослухали Токату з циклу Токата і фуга ре-мінор Йоганна Баха.
Вчитель записує автора та назву твору на дошці.
Отже, група, що вважала цю музику несучасною – права. Але… Але твір звучав в обробці та виконанні сучасних електро-музичних інструментів. Отже, й група, що вважала цю музику сучасною, також права. Адже сучасні музиканти переклали музику Баха для виконання сучасними інструментами. А так, як сучасні інструменти з’явилися в наш час, то й музика, написана в наш час може називатися сучасною. І це – вузьке значення «сучасності музики» - музика написана в наші дні.