
- •Предмет і завдання методики трудового навчання і виховання.
- •Методи за видами діяльності, дати характеристику проблемному і дослідницькому методу трудового навчання.
- •Обладнання трудового навчання в початкових класах і методичне забезпечення робочої кімнати.
- •Позакласна робота з трудового навчання. Робота в гуртках, групах продовженого дня
- •Специфіка уроку трудового навчання та вимоги до нього
- •Об’ємні вироби з природного матеріалу. Виготовлення із природних форм фігурок тварин, дерев, казкових персонажів.
- •Ори гамі на уроках трудового навчання. Згинання і складання паперу і картону «Скляночка»
- •Конструювання іграшок зі смужок паперу на уроках трудового навчання
- •V.Аналіз та оцінювання учнівських робіт.
Об’ємні вироби з природного матеріалу. Виготовлення із природних форм фігурок тварин, дерев, казкових персонажів.
Мета. Продовжувати вчити учнів працювати з природним матеріалом, створювати з нього об’ємні вироби. Удосконалювати вміння з’єднувати окремі деталі в готовий виріб. Розвивати творчість і фантазію. Виховувати любов до казок та бажання створювати красиві речі з природного матеріалу своїми руками.
Обладнання: шишки соснові та ялинові, жолуді, каштани, горіхові шкаралупки, шило, клей ПВА, пластилін, ножиці, сірникові палички, мох, зразки виробів, малюнок із зображенням лісу, фанерна підставка, малюнок лісовика, альбом з ігровими завданнями «Ми йдемо в ліс».
З якого природного матеріалу можна виготовити гриби?
Правильно, з жолудів та каштанів. Розгляньте зразки і ви побачите, що такі грибочки дуже схожі на справжні. Щоб з’єднати шапочку з ніжкою, можна використати пластилін (демонструю), або за допомогою з’єднувальної палички: в жолуді та каштані обережно зробити шилом проколи, паличку покрити клеєм ПВА і вставити у підготовлені отвори і склеїти.
(Учні створюють колективну композицію. Оцінюю та аналізую роботи).
Ось який чудовий вийшов у нас ліс.
Вам у походи ходити,
І мандрувати любі діти,
Вмійте природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
Ори гамі на уроках трудового навчання. Згинання і складання паперу і картону «Скляночка»
Ознайомити учнів з операцією згинання, застосуванням її при обробці металу, деревини, пластичних мас, паперу і картону. Навчити учнів прийомам виконання операції згинання і складання та виготовлення виробів цим способам. Виховувати культуру праці, естетичні смаки. Розвивати окомір, просторове уявлення, координацію рухів.
Матеріали та обладнання: кольоровий папір, картон, лінійка, олівець, гладилка, картонажний ніж, ножиці, фальцлінійка, підкладна дошка.
План
Операція згинання і її місце в технологічному процесі. Суть операції згинання.
2. Інструменти і пристрої для згинання паперу і картону. Згинання паперу і картону при допомозі машин.
Прийоми складання паперу.
Методика навчання згинанню і складанню паперу і картону в початкових класах.
Завдання № 1. Виготовлення стаканчика.
Стаканчик
Взяти аркуш писального паперу розміром 200x200 мм.
Скласти по діагоналі і повернути лінією згину до себе ( рис. 2 ).
Загнути правий гострий кут так, щоб він співпав з серединою протилежної сторони (рис. З ). Туж операцію проробити і лівим кутом (рис. 4)..
Трикутники, що виступають зверху, відігнути вниз один наперед, другий – назад. Розвести сторони і надати вигляду стаканчика.
Конструювання іграшок зі смужок паперу на уроках трудового навчання
Мета. Вчити учнів створювати зображення іграшок із паперових кілець. Розвивати творче мислення, уяву. Виховувати у дітей естетичний смак.
Об’єкт праці: ялинкові іграшки.
Матеріали та інструменти: цупкий і кольоровий папір, клей, ножиці.
Наочність: зразки іграшок.
Хід уроку
I. Організація класу.
Учитель перевіряє підготовку учнівських робочих місць, наявність у всіх дітей робочих папок.
II.Мотивація навчально-трудової діяльності.
- Діти, відгадайте загадки:
1. Жовтеньке, кругленьке біля мами-квочки бігає? (Курчатко) 2. У нашої бабусі Сидить звір у кожусі. Біля пічки гріється, Без водички миється. (Котик) Сьогодні ми знову будемо чудесниками – перетворимо паперові кільця у курчаток, котиків та інших звіряток.
III. Послідовність трудових дій.
- Щоб склеїти кільця, що спочатку треба вирізати з цупкого паперу? (Смужки).
- Яке кільце буде зображувати тулуб іграшки, а яке – голівку? (Більше кільце зображуватиме тулуб, а менше – голівку).
- Які частини маємо вирізати з кольорового паперу для зображення курчатка?
(Крильця, дзьобик, гребінчик).
А для котика?
(Вуха, хвостик, вуса).
IV. Самостійна робота учнів.
З вирізаних смужок паперу учні склеюють два різні за розмірами кільця. Менше кільце наклеюють на більше. Вирізують зображувані деталі та створюють (за бажанням) іграшку «Курчатко» чи котика. Здібним дітям доцільно запропонувати створити іграшку за власним задумом.
Учитель допомагає учням у вирізуванні дрібних деталей (вуса у котика, гребінчик у курчатка). Стежить за дотриманням першокласниками безпеки і культури праці.